Na celom území Keraly (juhozápadná India), či je to v horách, na pobreží, uprostred čajových plantáží alebo v oblasti stojatých vôd Backwaters, sa nachádzajú rezorty ponúkajúce autentické ajurvédske procedúry. Mnohí si myslia, že ajurvéda, to sú len nejaké masáže alebo wellness. Je to však celá veda! Veď aj tá druhá časť slova – véda – má v sanskripte rovnaký význam ako v slovenčine. Keď sa k tomu pridá ayus – život, tak dostaneme vedu o živote.
Cieľom tohto najstaršieho systému starostlivosti o zdravie, ktorý v Indii vznikol pred 4000 rokmi, je znovunadobudnúť vnútornú rovnováhu, odhaliť príčinu zdravotných problémov, ktoré môžu mať pôvod v nesprávnej výžive, životných návykoch, dedičnom zaťažení, negatívnom myslení alebo emocionálnej nerovnováhe. Ajurvéda sa teda zameriava na obnovenie rovnováhy životným síl, ktoré sa nazývajú dóše. Ja som si tento liečebný postup vyskúšala v rezorte Jeevess v keralskej oblasti Wayanad.
Do rezortu sme cestovali autom z mesta Kočín (230 km – v Indii treba počítať aspoň 6 hodín). Keďže naše auto malo značné meškanie a mladému šoférovi dlho trvalo, kým sme sa vymotali z veľkého mesta, do rezortu Jeevess sme dorazili až po polnoci, keď mierne popŕchalo a všetko pokrývala hustá tma. O to väčšie bolo moje prekvapenie, keď som sa ráno zobudila a pozrela z okna: zeleň, zeleň, samá zeleň! Keby nič iné, tak už len tento pohľad na úžasnú prírodu dokázal pohladiť dušu. Rezort sa nachádza uprostred hôr, nad ktorými sa každé ráno prevaľovali chumáče hmly. Keď hmla vystúpala nahor, odkryli sa nekonečné čajové plantáže a pásy banánovníkov, kávovníkov aj kokosových paliem…
Komplex tvorí 16 chatiek, ktoré sú pomenované podľa ovocných stromov, príslušný strom rastie pred vchodom. Moja chatka sa volala Avokádo. Na fotografii hore vpravo.
Chatky sú umiestnené medzi sviežo zelenými čajovými kríčkami, ale rastú tu aj iné stromy a kvety, až vyše 150 druhov, najmä tie, ktoré sa používajú na výrobu ajurvédskej medicíny.
Kvety aj stromy sú označené tabuľkami s názvami. Tehlové chodníčky zavedú hostí k reštaurácii, k hale pre jogu a kalari, ako aj k ajurvédskemu centru, kde sa poskytujú liečebné terapie. Je tu aj malý amfiteáter pre koncerty, rybník na pozorovanie, kŕmenie či lovenie rýb a vyhliadková veža.
Terapeutický pobyt v ajurvédskom centre začína konzultáciou s lekárom. Lekár vám odmeria krvný tlak a podľa vašich telesných proporcií a prípadných zdravotných problémov predpíše liečebné procedúry. V Jeevess rezorte ponúkajú aj špeciálny anti-aging program, program na zníženie hmotnosti, afrodiziakálnu terapiu, liečbu neplodnosti, detoxikačný program, starostlivosť o krásu, zvládanie stresu, post-covidovú liečbu a pod.
Liečebný režim spočíva v diéte, joge a masážach, na ktoré sa používajú prírodné oleje a substancie vyrobené priamo v rezorte.
1. DIÉTA
Veľmi sa mi páčilo, že reštaurácia v rezorte nebola uzavretá miestnosť. Cez otvorené bočné strany povieval svieži vzduch, mohla som pozorovať stromy, kvety a motýle, a raz ráno si prišla naše raňajky obzrieť aj jedna opica, čo sa ale personálu veľmi nepozdávalo a nepozvaného hosťa odohnali preč.
V prvý deň môjho pobytu som mala ešte normálnu stravu, raňajky zaplnili takmer celý stôl. Obed nám mladá servírka Sanja naservírovala na banánový list.
V ďalšie dni som požiadala o dietnu stravu – počet porcií bol menší, ale množstvo bolo postačujúce a jedlo bolo tiež veľmi chutné. Všetky podávané jedlá boli vegetariánske, zelenina bola takmer vždy tepelne spracovaná, ku každému jedlu sa podávala miska s ryžou.
2. JOGA
Deň nám začínal zavčasu – s jogou – už o 6.30 hod. Bolo naozaj príjemné cvičiť v sviežom ráne, síce pod strechou, ale opäť v otvorenom priestore, takže sme počas cvičenia počúvali vtákov alebo šum ranného dáždika. Naša cvičiteľka sa volala Šobha. Joga bola určená pre začiatočníkov, ale aj pre pokročilých, ktorí trénovali aj rôzne náročné pózy.
Po rannej joge sme išli na raňajky, potom nasledovali procedúry v rôznych časových intervaloch. Obed bol medzi 12.00 a 15.00 hod., potom sme mali čas na oddych, prechádzky a poobedňajšie procedúry. O 17.00 hod. začínal ďalší tréning jogy, zameraný na meditáciu. Po ňom nasledovala lekcia Kalari. Je to starodávna výučba umenia boja a disciplíny. Okrem rôznych pohybov a gest rukami sa používajú aj niektoré zbrane – meč a štít, krátka a dlhá palica (ale na takomto tréningu sme sa zúčastnili len ako diváci).
Po večeri ostal ešte čas na priateľské rozhovory. V hustnúcej tme nám chodníčky k našim chatkám osvetľovali prízemné lampy, ale aj hviezdy na nebi a blikajúce svetielka svetlušiek.
3. MASÁŽE
Každá procedúra začínala tichou modlitbou terapeutiek (predpokladám, že k ajurvédskemu bohu Dhanvantari, ktorý býva zvyčajne zobrazovaný so štyrmi rukami, v jednej nesie amritu – elixír nesmrteľnosti) a masážou hlavy, pričom mi terapeutka do vlasov vtierala špeciálnu pastu.
Masáž celého tela – abhyanga
Ako by som sa ocitla v alchymistickej dielni: malé a väčšie mištičky naplnené olejčekmi, niečo sa zohrievalo na variči… Sadla som si na masážny stôl s vystretými nohami, obe terapeutky si naliali do hrste olej, každá si zastala z jednej strany, telo mi pokvapkali tým teplým olejom z dlaní a potom ho synchronizovanými masážnymi pohybmi rozotierali po celom mojom tele ako keď stolár posúva po dreve hoblík. Jedným ťahom od špičiek nôh až po končeky prstov na rukách a jedným ťahom zase naspäť. Olejom sa nešetrilo, o chvíľu som si pripadala ako sardinka naložená v oleji. Ten olej mal zvláštnu vôňu a trochu mi trvalo, kým som si na ňu zvykla. Až potom som si ľahla na chrbát, potom na jeden bok, na druhý bok a na brucho, pričom obe terapeutky neustále opakovali jemné ťahy a dlhé neprerušované masážne pohyby. Záverečná masáž bola opäť v sede.
Toto sú terapeutky, ktoré sa striedali pri mojich procedúrach: Semina, Remja a Džidiša. Fascinovalo ma, akú energiu a silu mali tieto útle dievčatá vo svojich rukách a ako tichúčko sa medzi sebou dohovárali. Tichšie než šepot. Keď niektorá musela po niečo odísť, dvere otvorila len na tri prsty a cez malú škáročku sa prepchala von ako myšička, len aby niekto na chodbe neuvidel mňa na masážnom stole.
Po každej procedúre som sa osprchovala vo vedľajšej kúpeľni, kde bolo pripravené prírodné mydlo, biely a zelený prášok na umytie tela aj vlasov. Potom som sa vrátila do masážnej miestnosti, sadla som si na pripravenú stoličku a Džidiša mi na tácke podala pohár teplej vody. Toto bol pre mňa najťažší moment, obe dievčatá sa vždy jemne chichúňali, keď videli, s akou námahou do seba lejem tú teplú vodu.
Ajurvédska masáž celého tela sa zameriava na stimuláciu reflexných zón, zlepšuje prekrvenie a upokojuje celé telo.
Masáž nohami – chavitti uzhichil
Táto masáž sa poskytuje v inej miestnosti, ktorá na prvý pohľad pripomínala mučiareň – zo stropu viseli dve laná a na stene boli zavesené meče so štítom. Dekoráciu aspoň zjemňovali rozsypané kvety a horiaca sviečka.
Po úvodnej masáži hlavy som si ľahla na brucho, Semina mi začala masírovať kríže krúživými pohybmi nohou, pridŕžajúc sa pri tom lana. Potom mi nohou rôznymi spôsobmi mačkala celé telo, pričom menila tlak nohou od jemného až po intenzívny. Najviac sa mi páčila technika akéhosi trasenia nohou. Otočila som sa na chrbát a masáž takto pokračovala aj na bruchu.
A opäť pohár teplej vody na záver…
Chavitti uzhichil je jedinečná forma masáže, ktorá pochádza z tradičných keralských bojových umení. Zlepšuje prietok krvi, pôsobí na bolesti chrbta a stimuluje imunitu tela.
Masáž hrejivými vrecúškami – elakkizhi
V jedno popoludnie pribudli v masážnej miestnosti vrecúška naplnené listami a bylinkami, a tiež tretia terapeutka. Dievčina zohrievala vrecúška v horúcom oleji a podávala ich svojim dvom kolegyniam. Tie najprv dvakrát buchli vreckami o masážny stôl, potom o svoju ruku, aby zistili, či valčeky nie sú ešte príliš horúce, a potom klop, klop, klop… klopkali vreckami s teplou nápňou po celom mojom tele. Najprv som sedela a klopkali po mne spredu, potom som ležala na jednom boku, na druhom boku a potom zase na bruchu, ale po ležiačky a celkom na záver v sede zozadu.
Tento druh masáže zmierňuje stuhnutie svalov a bolesť kĺbov.
Ošetrenie pleti tváre – mukhalepam
Kašička v miske síce pripomínala kečup, ale bola to rozmačkaná čerstvá papája.
Táto procedúra bola naozaj veľmi príjemná – masáž tváre, peeling, naparovanie, výživná maska z papájovej kašičky… rozmaznávanie na najvyššej úrovni!
Táto terapia zlepšuje cirkuláciu krvi, tonizuje pleť, dodáva jej hebkosť a lesk.
Širodhara
Širodhara patrí k najstarším ajurvédskym procedúram. Praktizuje sa na špeciálnom stole, nad ktorým je zavesená nádoba, z ktorej pomaly vyteká teplý ajurvédsky olej na čelo.
Terapeutka mi olej hneď rozotierala po čele a jemne masírovala čelo pri korienkoch vlasov ako aj bod medzi obočím. Po skončení terapie mi na hlave uviazali turban a vlasy som si smela umyť až po jednej hodine. Väčšinou som sa na tú hodinku uložila do postele a hoci som za sebou nemala žiadnu fyzickú námahu, hneď som zaspala. To len dokazuje to, čo sa o tejto terapii hovorí: že znižuje duševný stres, navodzuje pokoj a zlepšuje kvalitu spánku.
Moja skúsenosť v ajurvédskom rezorte Jeevess:
– ako som spomínala, mohla som lepšie a dlhšie spať
– pleť na tvári aj pokožka na tele bola hebká, hladká a hlboko zvlhčená
– pri česaní mi vôbec nevypadávali vlasy, a pritom som si ich umývala až dvakrát za deň
Samozrejme, že účinky by boli trvalejšie, keby som v rezorte pobudla dlhší čas. No aj tak môžem povedať, že som sa celkovo cítila super zrelaxovaná. Po návrate domov som vôbec nemala chuť na mäso. Nestala sa zo mňa vegetariánka, ale mäso som obmedzila. Pravidelne si teraz varím rôzne zeleninové zmesi. Inšpirovaná keralskou kuchyňou pripravujem aj také kombinácie, aké by ma pred tým nenapadli, napr. cícer, šošovica a karfiol. Ale na to som si doniesla z Indie špeciálne masala korenia a tiež sušené curry lístky, ktoré tým zeleninovým jedlám dodajú tú správnu chuť. No a 1-3x za deň pijem pohár teplej vody! 🙂 🙂 🙂 Výrazne sa mi tým zlepšilo trávenie.
Ako som spomínala v úvode, najlepším bonusom pre mňa bola úžasná príroda v areáli. To množstvo najrozličnejších kvetov a exotických stromov. Každý deň som sa tadiaľto prechádzala a zakaždým som objavila nové kvety alebo plody.
Konečne som mala možnosť uvidieť, ako kvitne čaj…
…a ako káva…
Všade tu vládlo liečivé ticho, ktoré prerušovali len zvuky džungle a bzučiace elektrické drôty. Jedno ráno ma zobudil zvláštny zvuk, aký som tam dovtedy nepočula. Keď som vyšla z chatky, uvidela som skupinku žien, ktoré zbierali čajové lístky. Pozrite si na videu, ako zber prebieha:
Pri prechádzkach som stretla aj jašteričky a gekony, občas sa ozvalo zvláštne chechotanie alebo vŕzganie. Do svojho objektívu som sa snažila lapiť aspoň nejakého motýľa a prekvapilo ma aj množstvo rozličných vtákov. O týchto zážitkoch si môžete viac prečítať v mojom článku: 7 symbolov Keraly
Skoro každý deň v hustom poraste pred mojou terasou preskakovala opica z konára na konár a v posledné ráno defilovala predo mnou celá svorka – desať malých aj veľkých opíc, najmenšie bábätko si matka niesla zavesené na bruchu.
Personál nevidel opice rád, ale pre mňa jediným nepríjemným stvorením boli komáre. Ak sa sem vyberiete, určite si vezmite so sebou prípravok proti tomuto dotieravému hmyzu – na pokožku aj na oblečenie.
Rezort má veľmi príjemnú klímu. Ja som tu bola v máji – počasie bolo svieže, chladnejšie než v iných častiach Keraly, typické boli ranné hmly a poobede sa často spustil dážď.
Ak máte možnosť, určite odporúčam aspoň raz si vyskúšať ajurvédsky pobyt, najlepšie v takomto autentickom prostredí. Jeevess rezort je ideálnym miestom.
Ja som bývala v samostatnej chatke, kde boli dve priestranné miestnosti – jedna spoločenská s gaučom a jedna spálňa, dve toalety aj so sprchou a terasa. Ubytovať sa dá aj v dvojitých chatkách, každá má svoj vlastný vchod a príslušný komfort. V chatkách je k dispozícii wi-fi. Dve chatky sú prispôsobené pre vozíčkárov.
Personál rezortu bol veľmi ochotný a priateľský. Strava vynikajúca!
Viac informácií v anglickom jazyku, vrátane ponuky jednotlivých terapií a aktuálnych cien nájdete na stránke: https://jeevess.in/
Najbližšie letiská sú: Calicut (76 km), Kannur (123 km) a Kočín (222 km), železničné stanice: Calicut (63 km).
Ďakujem vedeniu rezortu Jeevess za poskytnutie pobytu, počas ktorého som sa mohla bližšie oboznámiť s ajurvédskou liečbou a jej účinkami.
Ďakujem Kimmie z www.adventuresnsunsets.com za poskytnutie dvoch dronových fotografií.
Poznámka: všetky názory vyjadrené v článku sú moje vlastné.
Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid a Kimmie (2), Travelpotpourri