Veľmi sa teším, keď môžem na našom blogu predstaviť niečo zo Slovenska. Tentokrát je to múzeum, ktoré zaujme nielen vystavovanými exponátmi, ale aj svojou unikátnou polohou.
Je to Danubiana – Meulensteen Art Museum. Nájdete ho, keď sa z centra Bratislavy vydáte smerom na juh, na Čunovo. Po takmer 15 kilometroch dorazíte k polostrovu, na ktorom sa vyníma moderná stavba. Že ste na správnom mieste, vám prezradia umelecké diela, ktoré sú rozmiestnené v parku okolo múzea.
Nie je náhodou, že budova svojím tvarom pripomína loď – galéru.
Veď všade navôkol možno pozorovať Dunaj – tú medzinárodnú, multikultúrnu rieku, pretekajúcu až cez desať európskych krajín. Dunaj je síce čo do dĺžky toku až na druhom mieste v Európe, ale myslím si, že je aj tak najbohatší. Veď v jeho povodí žije okolo 100 miliónov ľudí, ktorí rozprávajú rôznymi jazykmi, píšu latinkou i cyrilikou a vyznávajú rozličné náboženstvá. Táto rieka je pre nich nielen životodárnou tepnou, ale aj symbolom, ktorý ožíva v mnohých povestiach, legendách a piesňach, nielen ľudových – veď Dunaj sa dokonca spomína až v štyroch štátnych hymnách. Je to symbol dávnej histórie, národnej hrdosti, ale aj budúcnosti a spolupráce, ktorá presahuje hranice jednotlivých štátov.
Príbeh Danubiany sa začal na východe Slovenska – v Poprade, kde na Okresnej prokuratúre pracoval Vincent Polakovič, až neuveriteľne posadnutý svojím menovcom – Vincentom van Goghom. Vyštudovaný právnik z Popradu si zaumienil, že podnikne cestu po van Goghových stopách a že sa v deň, keď si svet bude pripomínať 100. výročie od umelcovej smrti, pokloní jeho pamiatke pri jeho hrobe. Tento svoj sen sa mu podarilo uskutočniť, a navyše, po návrate otvoril vo svojom meste galériu Žltý dom. Hoci po roku šla galéria do bankrotu, nezlomilo ho to. Vybral sa opäť do Holandska a vďaka šťastnej náhode (lebo odvážnym aj šťastie praje) sa stretol s Gerardom Meulensteenom, veľkým obdivovateľom umenia. Z tohto stretnutia sa zrodila myšlienka vybudovať moderné múzeum na Slovensku. Ešte bolo treba vycestovať do Dánska, kde sa Vincent Polakovič nadchol Múzeom moderného umenia Louisiana, ktoré stojí pri mori, 35 km od dánskej metropoly. Po návrate išiel do Devína a odtiaľ, kráčajúc peši popri Dunaji, hľadal vhodné miesto, pretože už vedel, že múzeum musí postaviť pri rieke. Až prišiel k tomuto polostrovu. To bolo to správne miesto.
Danubiana bola otvorená v roku 2000, autorom budovy je architekt Peter Žalman. V roku 2014 bola dostavaná druhá časť v tvare vlnky, ktorá akoby obmývala pôvodnú budovu (autor architekt Ján Kukuľa) a ktorá bola v tom roku vyhlásená za stavbu roka na Slovensku.
Danubiana sa vyrovná svetovým múzeám. Jej interiéry prekvapia veľkosťou a svetlom. Väčšiu časť tvorí stála expozícia, 90 % exponátov pochádza zo súkromnej zbierky Gerarda Meulensteena. Galéria dostala od neho právo zapožičiavať si umelecké diela po dobu 20 rokov a za ten čas si budovať svoju vlastnú zbierku.
Okrem obrazov sú tu umiestnené aj rôzne inštalácie, zaujala ma napríklad táto – s názvom Pičus od Viktora Freša. Ako je napísané na tabuľke, Pičus je postavička s veľkou hlavou a nahnevaným výrazom, človiečik „na hranici medzi smiešnym chytrákom a zároveň zákerným hajzlíkom, zakomplexovaným, ale aj namysleným, arogantným bastardom“.
Tak schválne, koľko skutočných tvárí z vášho okolia by ste dokázali pridať týmto postavičkám?
Pri prechádzaní vnútornými priestormi sa neraz pred vami otvorí aj pohľad von – na rieku i na umelecké diela v parku.
V galérii sa vždy konajú aj špeciálne výstavy, v roku 2016 to bola napríklad výstava španielskeho maliara Joana Miróa – aj s kópiou jeho ateliéru na Mallorce.
A dokonca sa dá vyjsť aj na strechu! Samozrejme, že aj tu nájdete výstavné exponáty, ako napríklad tieto Chaluhy od Xénie Hoffmeisterovej.
Ak ste ešte Danubianu nestihli navštíviť, tak neváhajte! Je to kúsok vyspelého, moderného sveta na našej pôde!
Adresa: Bratislava-Čunovo, Vodné dielo
Ako sa sem dostať: najlepšie autom alebo na bicykli, ale aj autobusom MHD či loďou. Podrobné informácie o transporte, cenách a otváracích hodinách nájdete tu.
Ak obľubujete vodné športy, tak ste takisto na správnej adrese, pretože takmer presne oproti Danubiany, na druhej strane cesty sa nachádza areál Divoká voda – park oddychu, zábavy a športu.
Na svoje si tu prídu milovníci raftingu, ktorí sa s perejami môžu popasovať priamo na 350 m dlhej trati, na ktorej sa konali majstrovstvá sveta. Túto vodnú atrakciu obľubujú vraj hlavne mladí muži z Anglicka, ktorí sa sem prídu lúčiť so slobodou.
Je tu tiež škola kajaku…
… no vyskúšať sa dá aj Stand up Paddle (SUP), hydrospeed alebo surfovanie na umelovybudovanej vlne (River Surfing). Kto nenájde odvahu, môže pozorovať…
… a podporiť tých, ktorí skončia vo vode. 🙂
V areáli je aj detská zóna, reštaurácia a ubytovacie možnosti. Ak ste sa ešte nerozhodli, kde zorganizujete svoju narodeninovú oslavu alebo firemnú akciu, areál Divoká voda je dobrým tipom. Podrobnejšie informácie nájdete tu.
Slovakia
super Sehr interessant
LG AS
Danke!
veľmi pekne fotky ….. niekedy tam zabehnem, možno aj na tom bicykli.
Dík. Áno, určite tam choď, oplatí sa!