Mnohé miesta sa človeku spájajú s dobrým jedlom, jeho vôňou a chuťou. No a k dobrému jedlu samozrejme patrí aj dobrý nápoj. O tradičných jedlách, ktoré by ste mali ochutnať počas návštevy Madeiry, som písala v predchádzajúcom článku: Čo ochutnať na Madeire?
V tomto článku si predstavíme nápoje Madeiry:
(1) Víno Madeira
Jednoznačným reprezentantom imidžu ostrova je jeho dezertné fortifikované víno, unikátne svojou chuťou aj spôsobom výroby. Zaujímavé je, že výrobný postup bol vraj objavený náhodou. V 16. storočí bola Madeira pravidelným prístavom pre lode plaviace sa do Nového sveta alebo do Východnej Indie. Moreplavci tu na lode nakladali aj víno. Keď potom plávali cez rovníkové oblasti, víno sa zohrialo a následným schladením sa zmenila jeho chuť. Keďže nie všetko víno sa predalo, výrobcovia si túto zmenu všimli a keď zákazníci začali túto zmenenú chuť preferovať, víno posielali na lode zámerne a označovali ho ako vinho da roda (víno, ktoré vykonalo spiatočnú cestu). Dozrievanie vína na dlhých námorných plavbách však bolo veľmi nákladné, preto sa začali vyvíjať iné metódy priamo na ostrove. Aj dnes sa víno Madeira vyrába v tankoch vyhriatych na 45°C (metóda estufagem) alebo sa vyhrieva miestnosť, kde sú uložené obrovské sudy s vínom, prípadne sa skladuje v miestnostiach, kde dochádza k výkyvom teplôt.
Na trh sa dodáva víno aspoň trojročné, ale zvyčajne aj významne staršie. Najväčšiu slávu toto víno zažilo v 18. storočí, keď sa jeho popularita rozšírila do celého sveta a dokonca sa ním pripíjalo pri podpísaní Deklarácie nezávislosti Spojených štátov roku 1776. No nielen Thomas Jefferson, ale aj ďalší americkí prezidenti patrili k fanúšikom vína Madeira, ktoré sa spolu s vlašskými orechami podávalo ako posledný chod na večierkoch.
Dnes nájdeme na Madeire štyri druhy: Sercial – ľahké a suché víno (vhodné ako aperitív), Verdelho – polosuché (k jedlu), Boal/Bual – tmavšie, polosladké (k syrom a dezertom) a Malvasia – veľmi sladké a tmavé (po večeri).
Najznámejším výrobcom, ktorý ponúka aj ochutnávku, je firma Blandy´s. V súčasnosti už 7. generácia tejto rodiny vyrába slávne víno tradičnou metódou canteiro – víno dozrieva v miestnosti vyhrievanej iba teplou klímou ostrova.
John Blandy prišiel z Anglicka na Madeiru kvôli svojim zdravotným problémom v roku 1808. Na ostrove videl veľa vinohradov a zavetril dobrý biznis. Firmu založil v roku 1811 v budove, kde bolo pred tým väzenie (ešte stále sú na niektorých oknách mreže), neskôr nemocnica a potom františkánsky kláštor. Keď v Portugalsku zrušili náboženské rády, časť kláštora bola zničená. V roku 1840 budovu získala rodina Blandy.
Pre verejnosť je sprístupnené múzeum, kde uvidíte napríklad vyše storočné sudy alebo historický lis na víno z 18. storočia.
Ochutnávka sa koná v miestnosti, ktorej steny pomaľoval nemecký maliar Max Römer rôznymi scénami z pestovania a spracovania hrozna.
My sme ochutnali 3 vína, najviac mi chutil 5-ročný Bual. Keď si u Blandy´s kúpite víno, nemusíte fľaše vláčiť po celý čas so sebou po ostrove, ale môžete si ho vyzdvihnúť pred odletom priamo na letisku.
Viac informácií: Blandy´s
V súčasnosti je na Madeire 9 firiem, vyrábajúcich víno Madeira. 70 percent sa vyváža. Druhá firma, ktorú sme navštívili, je H. M. Borges, síce jedna z najmenších, ale tiež vyrába vysokokvalitné vína tradičnou metódou canteiro. Mimochodom, tento názov je podľa trámov, ktoré podopierajú dubové sudy.
Firmu založil v roku 1877 Henriques Menezes Borges, manažérka pani Melissa v súčasnosti zastupuje 4. generáciu tejto rodinnej firmy. Pôvodne sídlili vo Funchale neďaleko trhu, dnes sú v historickej budove z konca 19. storočia. Firma nemá vlastné vinohrady, ale hrozno kupuje, pričom veľký dôraz kladie na jeho kvalitu.
Aj v tejto firme je možná prehliadka zariadení. Boli sme pozvaní aj na degustáciu – v miestnosti, ktorú tiež zdobia maľby Maxa Römera. Tento maliar sa na Madeiru presťahoval v roku 1922, keď lekári odporučili jeho chorej manželke zmenu klímy.
Ochutnali sme až 5 rozličných vín, odlišujúcich sa farbou aj chuťou. Mojím favoritom sa stali: Sercial 1993 a Boal 15 – stredne sladké víno, dozrievané 15 rokov v dubových sudoch.
A ako spoznáte kvalitné víno Madeira: víno treba najprv trochu podržať v ústach, potom preglgnúť a počkať, kým sa v ústach vytvorí nová slina. Čím dlhšie to trvá, tým je víno lepšie.
Viac informácií: H. M. Borges
(2) Na Madeire sa vyrábajú aj vína tradičného typu, i keď je to len 5 % z celkovej produkcie vína. Výrobcov nie je veľa, ale čoraz viac si veria, že dokážu vyrábať kvalitné vína a ich produkty to aj dokazujú. Vinič sa tu pestuje horizontálne, tento spôsob sa nazýva „latada“. Hrozno sa viaže do rovnakej výšky, ako je dom. Vzniknutá „strecha“ umožňuje lepší prístup pre zberačov hrozna a zároveň ich chráni pred slnkom. Pod touto prírodnou strechou sa pestujú zemiaky aj iná zelenina. Obľúbené je biele Verdelho a z červených Touriga National a Aragonéz. Tieto vína sa takmer vôbec nevyvážajú.
My sme sa za ochutnávkou takéhoto vína vybrali na severné pobrežie, do São Vicente, jednej z najzelenších častí ostrova – do vinárstva Quinta do Barbusano.
Zo 6 vín (biele, ružové aj červené), odprezentovaných počas ochutnávky, sa mi najviac páčilo červené víno Aragonéz 2020 – jednoodrodové víno, vyrobené z výberu hrozna Aragonéz.
Návšteva tohto miesta bola pre mňa jedným z najkrajších a najautentickejších zážitkov na Madeire. Viac si o tom môžete prečítať v samostatnom článku: Ochutnávka vína v São Vicente
Extra tip: Výbornou príležitosťou spoznať a ochutnať vína od madeirských výrobcov je každoročný festival Madeira Wine Lounge v septembri na námestí Praça do Povo na nábreží vo Funchale, kde si návštevníci môžu vychutnať vína a gastronomické špeciality za zvukov regionálnej hudby.
(3) Poncha (ponča) je tiež jedným zo symbolov Madeiry. Bola obľúbená už v 19. storočí, ale až v roku 2014 jej bolo udelené chránené zemepisné označenie pôvodu „Poncha da Madeira“. Za objav tohto nápoja sa vraj zaslúžili rybári z dediny Câmara de Lobos, ktorí sa v noci vydávali loviť najznámejšiu čiernu rybu – espada. Keď bola v noci na mori zima, zahrievali sa týmto teplým nápojom, vyrobeným z madeirského bieleho rumu, medu a citrónovej šťavy. Aj podľa inej legendy za tento vynález môžu námorníci. Keď sa organizovali námorné plavby, na lodiach nesmeli chýbať citróny ako prevencia proti skorbutu. Aby citróny vydržali dlhú plavbu, námorníci ich namáčali do pálenky z cukrovej trstiny a melasy.
Aj dnes ponchu domáci odporúčajú ako liek na chrípku a prechladnutie. Tradičná Poncha Pescador sa vyrába z bieleho rumu, medu a citrónovej šťavy. Chutná je aj varianta so šťavou z pomarančov, mne chutila poncha marakujová.
V každom bare na ostrove uvidíte na pulte veľké krčahy, v ktorých sa poncha mieša špeciálnou dvojitou drevenou habarkou, ktorú Madeirčania nazývajú caraldinho.
(4) Madeirský rum – Veľkým podporovateľom portugalských objaviteľských expedícií bol Henrich Moreplavec, hoci sám sa nikdy nikde neplavil. Bol to on, ktorý rozhodol o pestovaní cukrovej trstiny na Madeire. Ostrov mal k tomu veľmi dobré podmienky. Prvá plantáž bola založená už v roku 1425 a Funchal sa čoskoro stal kozmopolitným mestom – prichádzali sem obchodníci z celého sveta. V roku 1500 bola Madeira najväčším vývozcom cukru na svete! Tento cukor bol považovaný za vysoko kvalitný. Flámski obchodníci ho dokonca vymieňali za umelecké diela. V druhej polovici 16. storočia však začal pokles produkcie, jednak trstinu postihli choroby a zároveň zosilnela konkurencia z nových produkčných území. Cukrovary postupne zanikali. Dnes sa trstina stále pestuje, ale vyrába sa z nej rum a med.
S výrobou rumu sa môžete oboznámiť v jednej z najstarších rumární na ostrove – Engenhos do Norte, založenej v roku 1927 v meste Porto da Cruz.
Je to posledná fabrika v Európe, kde sa ešte stále používajú parné stroje. Pracujú 3-5 mesiacov v roku, po zvyšný čas slúžia priestory ako múzeum, kde sa návštevníci dozvedia viac o histórii výroby a samozrejme, aj okoštujú slávny madeirský rum. Medovohnedý jemný rum sa pije ako digestív, biely rum sa pridáva do nápoja poncha a rum tvorí tiež základ typických madeirských koláčov.
(5) Pivovar bol na Madeire založený v roku 1872. Miestne ľahké pivo sa nazýva Coral. Ak však chcete okoštovať niečo exotickejšie, potom odporúčam nápoj nikita, čo je kombinácia piva a vanilkovej zmrzliny s kúskami ananásu!
(6) Čaj sa na Madeire povie chá (šá). Bohatý výber vynikajúcich čajov majú v čajovni Loja do Chá vo Funchale – 200 rôznych čajov a rôznych nálevov s jedinečnými a výraznými chuťami a vôňami.
My sme si tu dali šálku čaju s chutným cheescakom v rámci túry Food on Foot, ktorú odporúčam všetkým, čo sa chcú dozvedieť viac nielen o kulinárskych špecialitách (a aj ich ochutnať) Madeiry, ale tiež aj o histórii ostrova. V ponuke je viacero túr s ochutnávkou tradičných pokrmov, zvyčajne sprevádzaných regionálnymi nápojmi alebo portugalskými vínami.
Viac informácií: Food on Foot
Viac o čajovni: Loja do Chá
(7) Káva je na Madeire tiež veľmi populárna. Madeirčania ju nepijú ráno doma na raňajky, ale cestou do práce sa zastavia na šálku kávy a kus reči s kolegami alebo priateľmi. Na Madeire sa pije hlavne bica – espresso v malej šáločke, chino – bez mlieka v čajovej šálke, garoto – kávička s trochou mlieka v malej šáločke alebo chinesa – káva s mliekom vo veľkej šálke.
Ceny veľmi prekvapili (september 2023)!
(8) Ak uprednostňujete nealkoholické nápoje, určite si dajte čerstvé ovocné šťavy. Madeira je raj pre milovníkov ovocia, aj tropického. Ovocné šťavy sa pripravujú v podobných krčahoch ako poncha. Ale mne chutila aj – hlavne marakujová – limonáda Brisa, či už vo fľaške alebo plechovke.
Na zdravie! – Saúde!
Viac informácií o Madeire: visit Madeira
Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri