Nekonečné banánové plantáže, svahy pokryté vinohradmi, záhony strelícií a iných exotických kvetov, čerstvé ryby a tropické ovocie všetkých farieb na miestnych trhoch – to je Madeira – „Perla Atlantiku“.
Čo by ste mali počas vášho pobytu na Madeire ochutnať?
1. Espetada – špíz z hovädzieho mäsa
V nedeľu, počas náboženských aj iných sviatkov, pri rodinných výletoch a stretnutiach, začne pred obedom pri viacerých domoch stúpať dym. To sa chystá najznámejšia špecialita – espetada.
Narežú sa veľké kusy mäsa a napichujú sa na konárik z vavrínového stromu, ktorý mu dodá nezameniteľnú chuť. Prípadne sa mäso napichuje na paličku striedavo s bobkovými listami. Vavrínové stromy sú na Madeire bohato zastúpené, Laurisilva – najväčšia zachovaná časť vavrínového lesa s rozlohou 1500 hektárov patrí dokonca do kultúrneho dedičstva UNESCO.
Špíz sa griluje na dreve alebo drevenom uhlí, najobľúbenejšia je medium rare verzia.
Hotové špízy sa zavesia na kovovú konštrukciu nad stolom, podávajú sa s milho frito alebo varenými zemiakmi, prípadne so šalátom, ale hlavne s lokálnym červeným vínom.
My sme mali možnosť toto tradičné jedlo ochutnať v Quinta do Barbusano, pripravené vlastnoručne Antóniom, majiteľom vinárstva.
Adresa: Quinta do Barbusano – São Vicente
A tiež v reštaurácii A Bica vo Funchale – menšie porcie naaranžované priamo na tanieri.
Adresa: Restorante A Bica – R. Hospital Velho 17, Funchal
2. Milho frito – kukuričné kocky
Vyprážané kocky z kukuričnej kaše sú obľúbenou prílohou k hlavným mäsitým jedlám. My sme ich ochutnali so steakom v reštaurácii Pátio das Babosas pri Tropickej záhrade vo Funchale.
Adresa: Pátio das Babosas – Largo das Babosas 16, Funchal
3. Bolo do caco – tradičný chlieb
Každá krajina, snáď aj každé miesto má svoj typický chlieb. Na Madeire je to bolo do caco – plochý chlieb okrúhleho tvaru, vyrobený z pšeničnej múky. Je mäkký a jemný, lebo cesto obsahuje aj kašu zo sladkých zemiakov.
Tradične sa piekol na čadičovom kameni, preto názov „caco“. Konzumuje sa ešte teplý s cesnakovým maslom. Dostanete ho v každej lokálnej pekárni, ale aj v reštauráciách.
4. Sopa de tomate e cebola – paradajková polievka
Po celom ostrove vedú dômyselné zavlažovacie kanály – levady. Pozdĺž levád sú úzke chodníčky, pôvodne určené na opravy, ale neskôr sa začali využívať ako krásne trasy na turistiku. A práve po takejto túre dobre padne hrejivý pokrm – polievka. K tradičným patrí paradajková polievka s cibuľou a strateným vajíčkom.
K ďalším tradičným polievkam patrí aj gaštanová (sopa de castanha), hlavne v Curral das Freiras (Údolie mníšok), kde sa pestujú jedlé gaštany. Obľúbená je aj sopa de trigo – hustá pšeničná polievka, ktorú miestni konzumujú hlavne v zime.
My sme ochutnali len tú paradajkovú polievku, tiež v reštaurácii Pátio das Babosas pri Tropickej záhrade vo Funchale.
5. Espada – stuhochvost čierny
Madeira je skutočným rajom pre milovníkov rýb. O Portugalcoch sa hovorí, že pred tým, ako sa stali moreplavcami, boli rybármi. Ponuka rýb a morských plodov je na Madeire veľmi bohatá, hoci práca rybárov je veľmi ťažká, ich počet sa neustále znižuje. Strmé a skalisté pobrežie rybárom takmer úplne znemožňuje pracovať so sieťami. Najslávnejšou rybou na Madeire je espada – stuhochvost čierny. Najprv ju vraj treba ochutnať a až potom sa ísť pozrieť na trh vo Funchale, ako vyzerá.
Espada žije vo veľkej hĺbke, má dlhé, čierne telo, zuby a veľké oči. Ročne sa jej vyloví až 3,5 tisíc ton. Na tanieri chutí vynikajúco, najmä v madeirskej kombinácii s banánom a marakujou. Takýto pokrm sme ochutnali v reštaurácii Gavião Novo vo Funchale.
Adresa: Restaurante Gavião Novo – Rua de Santa Maria 131, Funchal
Ale vynikajúci bol aj variant iba s banánom – v reštaurácii A Bika vo Funchale.
6. Bife te atum – tuniačí steak
Ročný úlovok tuniaka je takmer trikrát väčší než úlovok espady. Vylovené kusy sme obdivovali na trhovisku Mercado dos Lavradores vo Funchale. Niektoré vážia až 90 kg. Chlapík pred nami odkrojil poriadne hrubý kus, ktorý vážil 6 kilogramov. Tak to je už riadny steak! 🙂
Tradične sa čerstvý tuniak pred vyprážaním marinuje v olivovom oleji s cesnakom, soľou a oreganom. Obľúbené sú aj pražmy, kastanety, krevety a chobotnice. Do zoznamu musíme pridať aj tresku – bacalhau. Na rybom trhu, ale aj v malých lahôdkových obchodoch sa predáva sušená a solená. Na jej prípravu existujú desiatky receptov.
7. Lapas – limpety
Vo vymenúvaní pokrmov z rýb a morských plodov by sme mohli ešte dlho pokračovať.
My sme sa rozhodli ochutnať grilované limpety, čo je druh slimákov žijúcich pozdĺž skalnatých brehov Madeiry. Podávajú sa s citrónom a cesnakovým maslom na ešte horúcej panvici priamo z grilu.
Tento predkrm sme si objednali v reštaurácii Snack Bar da Sé vo Funchale.
Adresa: Snack Bar da Sé – Rua Doutor António José Almeida 4, Funchal
8. Truta – grilovaný pstruh
Na Madeire si však radi pochutnajú aj na grilovanom pstruhovi. Najznámejšia je farma v Riberio Frio uprostred sýtej zelene subtropického vavrínového lesa, kde sa voda v nádržiach so pstruhmi neustále občerstvuje prírodnou, ľadovo studenou vodou z levád. Z farmy pokračuje levadová túra k Balcoes, jednému z najkrajších vyhliadkových bodov na celom ostrove. Aj my sme si urobili tento výlet, okolie sa ale zahalilo do hmly, takže z výhľadu veľa nebolo. Čakali nás tam však drobné, milé pinky. Tie najodvážnejšie si po pár omrviniek pricupitali až na dlaň.
Na záver výletu sme sa zastavili v reštaurácii Snack Bar Faisca, kde sme si objednali – samozrejme – grilovaného pstruha.
Adresa: Restaurante Snack Bar Faisca – Estrada da Laurissilva 3
9. Carne de vinha d´alhos – marinované bravčové mäso
Späť k mäsu: počas Vianoc, ale v reštauráciách aj po celý rok, sa tradične konzumuje carne de vinha d´alhos – malé kúsky bravčového mäsa, marinované v zmesi cesnaku, bieleho vína, octu a bobkových listov. Toto jedlo je tak obľúbené, že ho Portugalci dokonca vyviezli aj do svojich zámorských oblastí. Ja som tento pokrm nemala možnosť ochutnať, ale zaradila som ho do tohto výberu, keďže je na Madeire veľmi tradičný.
10. Prego – sendvič
Z tradičného chleba bolo do caco sa robia aj obľúbené sendviče – chutná a lacnejšia varianta obeda. Najpopulárnejší je sendvič s grilovaným steakom, ale my sme si dali so šunkou a vajcom…
…a s rybou espada v reštaurácii Snack Bar da Sé vo Funchale.
11. Pudim de maracuja – marakujový puding
Marakuja je na Madeire asi najpoužívanejším ovocím v kuchyni, zrejme pre jej výraznú sladkokyslú chuť. Najtypickejšia je fialová, ale nájdete tu aj ďalšie rôzne odrody.
Vynikajúci marakujový puding, ktorý je jedným z hlavným pilierov madeirskej kuchyne, pre nás pripravila Antóniova sestra v Quinta do Barbusano.
12. Bolo de mel – medový koláč
Najstaršia sladká maškrta Madeiry pochádza ešte z čias, keď bol ostrov významným producentom cukru. „Biele zlato“ v 15. storočí prinieslo obrovské bohatstvo, vyvážali ho nielen do kontinentálnej Európy, ale aj do Afriky a Ázie. Medový koláč bolo de mel sa zvykne piecť na Vianoce. Koláč má krásnu tmavohnedú farbu, tradične sa nekrája, ale odlamuje prstami, lebo kovový nôž by vraj zmenil jeho chuť. Skvele sa k nemu hodí Madeira víno.
Vďaka svojmu zloženiu má tento medový koláč dlhú trvanlivosť, nemá sa ani skladovať v chladničke. Hovorí sa, že existuje jeho bohatá varianta, do ktorej sa pridáva trstinový med a sušené ovocie, zatiaľ čo do chudobnej verzie ide melasa a koláč je menej sladký.
Koláč sa dá kúpiť v rôznych obchodoch, ako aj v podnikoch s ochutnávkou vína alebo rumu.
13. Rôzne sladké pečivo
Najvychýrenejším podnikom vo Funchale je Fábrica Santo Antonio, kde sa vyrába a predáva nielen tradičný medový koláč, ale aj sušienky a bonbóny z cukrovej trstiny s rôznymi príchuťami – marakuja, kokos, eukalyptus, ďumbier, fenikel a pod. Podnik založil v roku 1893 Francisco Roque da Silva ako prvú výrobňu jemných sušienok na ostrove. Jeho manželka zhromaždila staré rodinné receptúry, ktoré sa neustále zdokonaľovali. Dnes táto výroba pokračuje v 5. generácii.
Obľúbené sú aj queijadas – malé koláčiky z tvarohu a vajec. Dostanete tu aj slávne portugalské pastel de nata – koláčiky z chrumkavého lístkového cesta preliateho vaječným krémom, ale na Madeire samozrejme dochutené marakujou.
Príjemný obchod so staromódnym flairom ponúka aj široký výber džemov – vynikajúci je marakujový (what else?) a zaujímavý bol pre mňa aj džem z anglických paradajok.
Adresa: Fábrica Santo Antonio – Tv. do Forno 27-29, Funchal
14. Frutas tropicais – tropické ovocie
Mercado dos Lavradores vo Funchale je najznámejšie trhovisko na Madeire. Najväčší ruch je tu v piatok a v sobotu, keď tu svoje stánky rozložia farmári z okolia. Turisti sem chodia nielen obdivovať rybárske úlovky v zadnej hale tržnice, ale najmä sa kochať exotickým ovocím.
K najzaujímavejším plodom patrí annona, tzv. cukrové jablko, ktorej biela dužina sa pokladá za veľkú lahôdku.
Našu pozornosť však upútali veľké, podlhovasté zelené šišky – plody monstery skvelej, ktorú poznáme ako izbovú rastlinu pod názvom filodendron. Na Madeire sú to však veľké kríky a biela dužina ich plodov chutí ako banán s ananásom.
Keď dozreje, zelená kôra postupne opadáva a vy si mini vidličkou vyťahujete bielu dužinu.
V tejto úžasnej palete farieb nájdete aj banány, mango, papáju, čerešne, figy, limetky a všelijaké ďalšie známe i menej známe druhy ovocia. Vďaka miernej klíme je ovocie veľmi chutné a počas celého roka je bohatý výber. Banány tu dozrievajú po celý rok.
Ak sa chcete dozvedieť viac o kuchyni Madeiry a vychutnať si kulinárske zážitky na viacerých miestach vo Funchale, potom vám určite odporúčam komentovanú prehliadku Food on Foot vo Funchale. V ponuke je viacero typov túr – okrem portugalčiny aj v angličtine, nemčine, francúzštine, holandčine a španielčine.
Naša túra so sprievodkyňou Annou trvala takmer 4 hodiny. Mali sme možnosť okoštovať až 15 vzoriek regionálnych jedál a nápojov. A čo viac, v uvoľnenej atmosfére sme sa od Anny dozvedeli aj rôzne zaujímavosti o histórii a kultúre ostrova.
Kontakt: Food on Foot
A čo nápoje? O nich si povieme v nasledujúcom článku.
Viac informácií o Madeire: Visit Madeira
Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri