Musím sa priznať, že nie som veľkým fanúšikom takýchto atrakcií, kde ponúkajú zmenšené modely známych stavieb. Keď sme ale na jeseň trávili dovolenku na Liptove, navštívili sme aj tento tematický park Mini Slovensko – už aj preto, že je to na Slovensku vskutku ojedinelá atrakcia. A odporúčam ju aj vám. Nachádza sa v obci Liptovský Ján, hneď za hotelom Ďumbier.
Všetko sa začalo ešte dávno, keď si Košičan Kamil Fischer ako tínedžer inšpirovaný časopisom ABC zhotovoval rôzne skladačky a bavili ho aj vláčiky. Neskôr, v 90. rokoch, si popri zamestnaní na povale začal vyrábať modely rôznych stavieb. S replikou košickej Urbanovej veže však dlho nebol spokojný, zhotovil ju v pomere 1:50 a veža bola veľmi malá.
Až mierka 1:25 sa ukázala ako ideálna. Postupne pribúdali ďalšie modely a rodila sa myšlienka vystaviť ich aj pre verejnosť. Podnet k tomu dal článok o vystavených miniatúrach vo Švajčiarsku.
Tematický park Mini Slovensko bol otvorený v júli 2016. V čase našej návštevy tu bolo vystavených 23 replík známych i menej známych historických stavieb z rôznych kútov Slovenska a pracuje sa na ďalších.
Vyrobiť presnú kópiu stavby nie je vôbec jednoduché, vyžaduje si to poriadnu dávku trpezlivsoti, veď napríklad na strechu dreveného kostolíka sv. Františka z Assisi v Hervartove bolo treba osadiť 18tisíc miniatúrnych šindľov pomocou špendlíka…
Piplavej práci zodpovedá aj čas strávený výrobou replík – na čičmiansky dom to bolo síce “len” cca 400 hodín, na zhotovenie mauzolea rodiny Migazzi v Zlatých Moravciach dokonca ešte menej – 208 hodín…
Údaje o počte hodín ako aj ďalšie informácie nájdete na tabuliach pri jednotlivých modeloch, dokonca aj v nemčine, angličtine a ruštine, takže sem môžete spokojne priviesť aj priateľov zo zahraničia.
Zámerom autora je, aby sa modely čo najvernejšie priblížili originálu, a to nielen z hľadiska detailov, ale aj čo sa týka stavebného materiálu. Nie vždy je to celkom možné, pretože niektoré časti sú také malé či tenké, že by to materiál nevydržal, preto ho treba nahradiť iným, ale podobným. Viaceré exponáty sú aj poriadne ťažké, samozrejme, že najviac váži Strečno – 650 kilogramov, z čoho trochu menej ako polovica je váha lepidla.
Spomínané mauzoléum váži len 8 kg a menšie modely domov 11-12 kg. Okrem čičmianskeho domu s typickými vzormi namaľovanými vápnom je tu aj replika malého domčeka v Ihráči (okres Žiar nad Hronom) a tiež zrubový dom z pamiatkovej rezervácie vo Vlkolínci (Ružomberok).
Malým návštevníkom (ale nie iba im) sa určite najviac páčia vláčiky. Tzv. Záhradná železnica meria 380 metrov a premáva po nej niekoľko rôznych vlakov.
Lokomotívy sú červené, čierne, zelené… a všetky majú svoje mená (Anička, Katka, Deduško, Hugo…). Trať je vymyslená, kúsok je z trate z Margecian do Červenej skaly a kúsok z Brezna do Banskej Bystrice. Keby bola skutočná, musela by merať dva kilometre!
Človek si zastane, pozoruje a stále objavuje nové detaily. Jeden vlak vezie modré a zelené trabanty, ale aj kultovú hippiesácku červenú dodávku, ďalší má vo vagónoch naložené drevo, iný zas vezie nákladné autá.
Železnicu dopĺňajú mosty, tunely, vodný mlyn, depo aj železničné stanice – takisto kópie reálnych staníc, napr. Červená skala či Dobšinská ľadová jaskyňa. A stojí tu aj vodárenská veža z Brezna.
Páči sa mi, že medzi vystavenými replikami nie sú len chronicky známe slovenské pamiatky, ale nájdu sa tu aj také, ktoré som dosiaľ nepoznala, resp. nevidela – okrem synagógy v Malackách napríklad aj renesančné zvonice v Spišskej Sobote a Kežmarku…
Podľa informačnej tabule pri vstupe pribúdajú každý rok do areálu 1-2 modely. Kamil Fischer od roku 2019 pracuje na kópii Bratislavského hradu a jeho okolia – časť už stojí, zatiaľ nie na kopci, ale len na podpornej konštrukcii.
V štádiu rozpracovanosti bol aj známy futbalový štadión v Čiernom Balogu, kde popred divácku tribúnu premáva vlak.
Tematický park Mini Slovensko vlastne vzbudzuje záujem a inšpiruje k návšteve originálnych stavieb. Lepšiu reklamu si viaceré z vystavených pamiatok ani nemôžu želať. V areáli je umiestnená aj mapa Slovenska, na ktorej je vyznačená poloha týchto stavieb. A začať môžete hneď v obci Liptovský Ján, pretože model tamojšieho kostola sa tiež nachádza v parku.
Keďže sú všetky modely vyrobené v rovnakej mierke, až tu si človek akosi uvedomí, čo je ako veľké. Mne osobne sa najviac páčil model Levočskej radnice aj so slávnou klietkou hanby (bola prázdna). A hoci som už v Levoči bola, povedala som si, že sa tam zase niekedy musím vybrať.
Mini Slovensko je otvorené každý deň – dokonca aj v zime, a tak si lyžiari môžu dať aspoň na pol dňa pauzu a prísť si pozrieť tieto vydarené kópie zaujímavých historických pamiatok.
Otváracie hodiny, vstupné a ďalšie informácie: minislovensko
Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Areál Slovenských kultúrnych pamiatok MINI SLOVENSKO, Liptovský Ján, District of Liptovský Mikuláš, Region of Žilina, Central Slovakia, Slovakia
Jánska dolina, rázcestie, 2340, Liptovský Ján, District of Liptovský Mikuláš, Region of Žilina, Central Slovakia, 032 03, Slovakia
Jánska dolina, Liptovský Ján, District of Liptovský Mikuláš, Region of Žilina, Central Slovakia, Slovakia
Ja som navštívila Park miniatúr v Podolí. Tiež zaujímavá inšpirácia na výlet.
Vďaka za tip, Mária.