Plovdiv je jedno z najzaujímavejších miest v Bulharsku, jedno z najstarších nepretržite obývaných miest na svete. Ak prídete do Plovdivu a budete mať len veľmi málo času (čo by ale naozaj bolo škoda…), tak by ste určite do svojho programu mali zaradiť prechádzku po Starom meste. Staré mesto je spleť krivoľakých dláždených uličiek, ktoré lemujú nápadne zafarbené domy, mnohé ozdobené jemnými ornamentmi.
Do niektorých domov aj kostolov v Starom meste máte možnosť nazrieť prostredníctvom môjho prvého článku s touto témou: PLOVDIV – POTULKY PO STAROM MESTE. Teraz navštívime 3 ďalšie domy, ktoré patria k vrcholným dielam bulharskej mestskej architektúry.
Prvá zastávka je Stamboljanov dom (ul. Kiril Nektariev 15), postavený v 2. polovici 19. storočia. Fasáda veľkej, dvojposchodovej symetrickej budovy s modrými ornamentmi pripomína pomaľovaný porcelán.
Ak ste tu náhodou boli už pred pár rokmi, tak budete rovnako prekvapení ako ja. V roku 2001 sa totiž fasáda zrenovovala, ale natrela sa len na bielo. Ornamenty sa neobnovili. Ich znovunamaľovanie podľa pôvodnej predlohy sa dokončilo až v novembri 2021, takže až teraz je možné obdivovať jemné rastlinné motívy, siluety pávov a obrazy rôznych iných budov Starého mesta v medailónikoch na fasáde.
V 60. rokoch v dome býval a pracoval Dimitar Kirov, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov bulharského výtvarného umenia 20. storočia. Dnes jeho obrazy visia v galériách po celom svete a veľká kolekcia jeho majstrovských diel je umiestnená aj v tomto dome v rámci stálej výstavy.
Nedkovičov dom (ul. Canko Lavrenov 3) na prvý pohľad ani nevidno, je schovaný za kamenným múrom. Vstupná brána sa odomyká takýmto obrovským kľúčom. Je na nej aj pôvodné klepadlo.
Nedkovičov dom bol postavený v roku 1863 v duchu európskeho klasicizmu. Je natretý na žlto a hoci fasáda so štyrmi stĺpmi nie je práve v najlepšom stave, aj tu sa dajú nájsť namaľované zaujímavé detaily – zrkadlový obraz tohto domu ako historický dokument jeho autentickosti. Medveď priviazaný na reťazi sa dá ešte pochopiť, ale je tam podobne vyobrazený aj lev!?
Na malom príjemnom dvore je malá fontána a v čase mojej návštevy aj vystavené obrazy ako dôkaz toho, že Plovdiv stále láka mnoho umelcov a že galérie sú tu takmer na každom rohu.
Nikola Nedkovič bol obchodník s textilom, v dome je vystavený pôvodný nábytok a iné predmety (dokonca aj dámske spodničky a nočné košele), ktoré dokumentujú každodenný život bohatej plovdivskej rodiny 19. storočia.
Pozoruhodné sú aj pôvodné koberce, niektoré až 10 metrov dlhé, ktoré boli zhotovené na objednávku v dvoch hlavných školách na výrobu kobercov – Čiprovci a Kotel.
Pri dome sa nachádza aj práčovňa s originálnou mramorovou vaňou. Krásne porcelánové džbány a nádoby na vodu akoby čakali, kto ich zase použije…
Do kamenného múru pred domom je zabudovaná aj špeciálna malá miestnosť, tzv. kľukarnik – klebetníček, odkiaľ mohla pani domu sledovať dianie na ulici a dozvedieť sa najnovšie klebety. Podobné „balkóniky“ nájdete aj na iných domoch v Starom meste.
Jedným z najzaujímavejších, najväčších a najkrajších domov je Chindlijanov dom (ul. Artin Gidikov 4). To meno znie trochu exoticky. Stepan Chindlijan bol bohatý arménsky kupec, ktorý často cestoval za svojimi obchodmi do Indie. Turecké úrady ho preto začali volať Chindioglu, z čoho potom vzniklo jeho meno. Chindlijanov dom je jeden z mála pôvodne zachovaných symetrických domov.
O tom, že tu bývala veľmi bohatá rodina, svedčí aj fakt, že interiér má celkovú rozlohu až 254 m². Opulentný centrálny salón na poschodí (známy pod tureckým názvom chajet) je zariadený dobovým nábytkom, z každej strany sú k nemu pripojené dve izby.
No pre mňa boli v tomto dome najkrajšie alafrangy. To sú také výklenky v stene (veľmi typické pre tieto plovdivské domy), ktoré navodzujú ilúziu okna. Namaľované poodhrnuté záclony odhaľujú väčšinou obrázky záhrad alebo prírodných scenérií. Chindlijan mal čulé obchodné styky nielen s Indiou, ale aj s Talianskom, Ruskom, Švédskom alebo Egyptom. A práve výjavmi z týchto krajín si nechal pomaľovať aj alafrangy vo svojom dome.
Nájdete tu vyobrazené pohľady na Lisabon, Štokholm, Benátky, St. Peterburg, Konštantínopol aj Alexandriu. O umeleckú výzdobu exteriéru aj interiéru sa postarali dvaja čirpanskí remeselníci Moko a Mavrudi, trvalo im to až šesť mesiacov.
Ďalším prekvapením pre mňa bola kúpeľňa v orientálnom štýle s mramorovou dlažbou a ozdobnou kašňou uprostred steny. Je to jediná zachovaná kúpeľňa s tečúcou studenou a teplou vodou v celom Starom meste. A nielen kúpeľňa! Hneď vedľa nej je aj miestnosť na relax po kúpeli. Proste wellness 19. storočia priamo v dome!
Dom má aj veľmi príjemný vnútorný dvor, určite by dobre padlo posedieť a skúsiť si predstaviť, ako sa tu kedysi žilo. Škoda, že začalo pršať. Kým krátky dážď ustal, schovala som sa v bývalom sklade oproti. Nad jeho vchod si Chindlijan nechal namaľovať svoj vlastný dom.
Rodina Stepana Chindlijana opustila dom v roku 1915 po arménskej genocíde a jeho priestory poskytla pre arménskych utečencov. Ako obytný dom slúžil až do roku 1974, vystriedalo sa tu až 23 rôznych arménskych rodín. Od roku 1974 je dom kultúrnou pamiatkou.
Predpokladám, že po dlhej prechádzke po uličkách Starého mesta (nezabudnúť si obuť pohodlné topánky!) človek vyhladne. Či už na obed alebo romantickú večeru by som odporučila reštauráciu Philippopolis (= starý názov Plovdivu) s tradičnou bulharskou aj stredozemskou kuchyňou.
V lete je otvorená príjemná záhrada. Všetky jedlá, ktoré sme ochutnali, boli veľmi chutné a priam umelecky naaranžované.
A určite sa nezabudnite ísť pozrieť aj dovnútra, aj tento dom je múzeom s dobovým interiérom a bohatou zbierkou obrazov rôznych domácich umelcov.
Viac informácií: Restaurant Philippopolis
Ak obľubujete obrazy a chceli by ste sa v Starom meste aj ubytovať, potom je pre vás tým správnym miestom hotel Gallery 37, nachádzajúci sa priamo v srdci tejto historickej architektonickej rezervácie. Vnútorné zariadenie izieb je špeciálne navrhnuté tak, aby ladilo s históriou (mňa upútali najmä ozdoby na stropoch, inšpirované vyrezávanými stropmi v starých domoch, ktoré sme pred tým navštívili). Okrem toho izby aj interiér hotela zdobia originálne obrazy najrenomovanejších bulharských maliarov.
Viac informácií: Gallery 37
Prechádzka po Starom meste v Plovdive má vždy osobité čaro. Páči sa mi, že táto časť mesta nie je len zakonzervované múzeum, ale že sa tu konajú aj rôzne podujatia, kedy Staré mesto ešte viac oživne a zaplní aj turistami aj domácimi: Festival Starého mesta, Tradičný jesenný remeselnícky jarmok, gurmánsky festival atď.
Počas mojej návštevy v septembri sme si mohli kúpiť rôzne ručne vyrobené suveníry, ochutnať špeciality z medu, pomazánky z lieskovcov, mandlí a iných orechov, typické bulharské salámy a syry s hľuzovkami, lokálne pivo, vína a pod. Kúpiť si filcovú bábiku v kroji z niektorého regiónu Bulharska alebo si vyrobiť svoju vlastnú, nechať si urobiť retro fotografiu atď.
Pred návštevou Plovdivu si určite pozrite ponuku podujatí na stránke: Visit Plovdiv
Ponuku na rôzne kombinované vstupenky do niekoľkých objektov nájdete: TU
Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Plovdiv, Пловдив, 4000, Bulharsko