Betlehem alebo jasličky neodmysliteľne patria k Vianociam. Tradícia stavania betlehemov siaha až do roku 1223, kedy sv. František z Assisi vytvoril v jaskyni pri obci Greccio betlehem zo živých postáv, pri ktorom potom odslúžil omšu. Prítomní veriaci boli nadšení a zvyk sa čoskoro rozšíril aj za hranice Talianska. Prvý betlehem v Čechách bol postavený v roku 1562 v Prahe v jezuitskom kostole sv. Klimenta. K najznámejším však patrí betlehem z mestečka Třebechovice, ktorý – ako jediný objekt svojho druhu – bol v roku 1999 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.
Třebechovice je malé mesto (5,000 obyvateľov) pod vrchom Oreb, nachádzajúce sa 13 km východne od Hradca Králové. Na hlavnom námestí stojí morový stĺp Panny Márie a fontána zo 17. storočia. A na dome v juhovýchodnom rohu námestia si určite všimnete postavu pastiera. V ľavej ruke drží pastiersku palicu, zatiaľ čo pravou rukou si nadvihuje klobúk, aby pozdravil prichádzajúcich do Třebechovického múzea betlehemov.
V múzeu je vystavených vyše 300 betlehemov z rôznych regiónov Česka, vyrobených z rôznych materiálov, napríklad z papiera alebo aj zo slaného cesta.
Vtipné detaily nájdete na mechanickom drevenom betleheme – napríklad zubára, ako vyťahuje zub svojmu pacientovi alebo muža vystrkujúceho z okna svoj holý zadok.
Mňa zaujal aj betlehem zo sklenených hutných figúrok. Tieto figúrky sa sklár naučí perfektne urobiť až za 3-5 rokov. Takéto české sklenené betlehemy boli veľmi úspešné na výstavách vo svete.
Postupne sa dostanete do miestnosti, v ktorej sa začína odvíjať príbeh hlavného exponátu múzea – dreveného mechanického betlehema Josefa Probošta, ako aj životné osudy jeho tvorcu. Expozícia je urobená veľmi pútavo, aby zaujala malých aj veľkých. V okienkach sú znázornené jednotlivé scény tohto príbehu a vo vitrínach sú vystavené pôvodné časti mechanizmu (poškodené sa museli nahradiť presnými kópiami), Proboštovo náradie a kľuka, ktorú dokázalo roztočiť dieťa, no neskôr bola nahradená elektrickým motorom, ako aj niekoľko ďalších rezbárskych výtvorov Josefa Probošta.
Ako vznikol nápad?
Josef Probošt sa narodil v Třebechoviciach v roku 1849, vyučil sa za stolára. Oženil sa a manželom sa narodil syn Josífek, no keď mal sedem mesiacov, chlapček zomrel.
Mladá mamička veľmi žialila za synčekom, Josef ju chcel potešiť, preto jej na Vianoce daroval vlastnoručne vyrobený betlehem s niekoľkými figúrkami. Darček sa zapáčil nielen manželke, ale aj susedom a priateľom, a to natoľko, že to Josefovi vnuklo myšlienku vyrobiť ešte väčšie jasličky s pohyblivými postavičkami.
Do svojho projektu angažoval aj rezbára Josefa Kapuciána, ktorý vyrábal rôzne predmety pre kostoly, obuvnícke kopytá, rapkáčiky a pod., a Josefa Frimla, odborníka na drevené mechanizmy pre píly a mlyny. Všetci traja Josefovia pracovali v Proboštovej stodole, kde sa schádzali susedia, ktorí vznikajúce dielo nielen obdivovali, ale tiež radili, čo ešte treba urobiť, akú figúrku pridať… Začalo sa im hovoriť „betlemáci“ a kto sa chcel stať členom tohto spolku, musel zaplatiť „pecen chleba, věnec vuřtů a dva litry žitné“…
Pre Josefa Probošta sa výroba tohto betlehema stala vášňou, venoval jej takmer všetok svoj čas. Betlehem staval dvadsať rokov a ďalších dvadsať rokov ho upravoval a dopĺňal. Motívy jednotlivých scén čerpal hlavne z ilustrácií z Českej biblie, ktorá sa od roku 1864 používala v školách.
Třebechovický mechanický betlehem dnes
Keď sa oboznámite s týmito informáciami, vstúpite do temnej sály, usadíte sa a čakáte. Najprv začnú odbíjať hodiny, rozsvieti sa okienko na kostole, rozoznejú sa zvončeky a kukučka ohlási šťastnú novinu.
Postupne sa osvetľujú jednotlivé časti tohto rezbárskeho diela. Vyše storočný betlehem je okrem kovových zvončekov a kožených remeňov celý vyrobený z dreva, vrátane prevodových kolies a hriadeľov mechanizmu. Má dĺžku 6,9 m, výšku 2,2 m a váži 1,2 t. Je na ňom 288 ľudských postavičiek a 83 zvierat, veľa z nich sa pohybuje, niektoré pomocou pohyblivých pásov. Keď sa spustí mechanizmus, tak ani neviete, ktorú figúrku máte skôr sledovať. Pastieri pasú ovce, kapela vyhráva, baníci ťažko pracujú v bani a remeselníci vo svojich dielňach, dedinské postavičky sa prichádzajú pokloniť narodenému Ježiškovi, ale nechýbajú ani scény z jeho neskoršieho života, vrátane ukrižovania a zmŕtvychvstania. A kto prvý nájde ťavu alebo slona?
Medailu za unikátne dielo dostal jeho autor už pri prvej príležitosti, ktorou bola výstava Zemskej jednoty remeselníckej v Chrasti v roku 1906. Potom nasledovali ďalšie výstavy a ocenenia. A betlehem vycestoval aj do sveta – najprv v roku 1967 na EXPO do Montrealu, potom do holandského mestečka Madurodam a v roku 1970 odcestoval na štyri mesiace do Londýna na výstavu Ideálny domov, kam si ho prišla pozrieť aj anglická kráľovná. Je zaujímavé, že práve z EXPA sa nevrátila figúrka slona. Preto bola urobená presná kópia, vyrezaná českým sochárom Františkom Bartošom.
Josef Probošt zomrel v roku 1926. Jeho dielo ostalo opustené v stodole a chátralo. Rodina sa rozhodla ho predať, ale s podmienkou, že ostane v Třebechoviciach. Spomedzi viacerých kupcov ho získal učiteľ František Skřivan za finančnej podpory Jaroslava Burdycha, majiteľa továrne na kožené výrobky. Kúpna zmluva sa nezachovala, a tak neskôr vznikli spory o vlastníctvo. Komunisti jasličky znárodnili, ale súdne spory opäť pokračovali po páde komunizmu. Až v roku 1999 súd rozhodol, že betlehem ostáva majetkom mesta Třebechovice. Proboštovo dielo je vystavené na upravenom podvozku vlečného voza. Hoci on nerád ukazoval použitý mechanizmus svojim konkurentom, návštevníci múzea si môžu pozrieť aj odkrytú mechaniku. V roku 2016 prešiel betlehem veľkou rekonštrukciou.
Na záver návštevy múzea si môžete kúpiť nejaký suvenír alebo si vybrať z bohatej ponuky papierových betlehemov, či už zasadených do exotického prostredia alebo do typickej českej krajiny či mestečka.
Navštíviť třebechovické múzeum môžete nielen počas vianočného obdobia. Len nie v pondelok, lebo vtedy je múzeum zatvorené.
Otváracie hodiny a ďalšie praktické informácie: Třebechovické muzeum betlémú
Adresa: Masarykovo nám. 1426
Viac informácií o Královohradeckom kraji: hkregion
Nech sem prídete kedykoľvek, určite sa aspoň na chvíľu stíšite. Keď sa drevené figúrky začnú pohybovať, ozve sa originálny hlas dedinského učiteľa Skřivana, ktorý nám pripomína, že najdôležitejšia v živote je láska. Len s láskou dokážeme urobiť krásne veci bez ohľadu na to, či za to niečo dostaneme…
Tento článok bol uverejnený v novinách Vídeňské svobodné listy 47-48/december 2023.
Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Třebechovice pod Orebem, okres Hradec Králové, Královéhradecký kraj, Severovýchod, Česko