Patrím k tej generácii, keď mnohí z nás v detstve trávili prázdniny na vidieku u starých rodičov, kde videli, ako sa dojí krava, ako sa robí maslo alebo pečie chlieb. Dnes je to ťažšie, ale našťastie existujú miesta, kde si takýto dedinský život môžete vyskúšať.
V Královohradeckom kraji – ako jediné múzeum tohto typu – je takýmto miestom skanzen Krňovice, ktorý sústreďuje architektonické a technické pamiatky tohto regiónu, podhoria Orlických hôr a Podkrkonošia. Skanzen je umiestnený v príjemnom pokojnom prostredí na hranici národného parku. Môžete sem prísť len na návštevu alebo sa tu aj ubytovať. Okolité lúky a lesy pozývajú na pešie prechádzky alebo cykloturistiku.
Prvou stavbou, s ktorou sa začala výstavba skanzenu v roku 2002, bola drevená zvonička z Orlických hôr. Niektoré budovy boli do skanzenu prenesené z pôvodných lokalít, kde sa o ne nemal kto starať a hrozil im zánik. Prvou prenesenou stavbou bola zrubová sýpka z obce Semechnice. Okrem strešnej krytiny je všetko pôvodné.
Podobný neradostný osud čakal aj budovu z roku 1750 z obce Všestary, ktorá po zavedení povinnej školskej dochádzky v 18. storočí slúžila ako škola. Vnútri nájdete expozíciu typického zariadenia dedinskej domácnosti.
Ďalšou prenesenou pôvodnou stavbou je sýpka, tzv. špýchar, z Prasku z tvrdého dubového dreva.
Z niektorých pôvodných stavieb sa však zachovalo iba torzo – ako zrubový vodný mlyn z roku 1807 z obce Běleč nad Orlicí.
Torzo bolo do skanzenu prenesené v roku 2003 a následne sa uskutočnila kompletná rekonštrukcia, vďaka ktorej dnes návštevníci môžu obdivovať poschodovú stavbu s fungujúcim mlecím zariadením, ako aj interiér, približujúci štýl bývania mlynára a jeho rodiny.
Žiaľ, niektoré budovy sa nezachovali, ale ostala po nich podrobná technická dokumentácia alebo aj fotky. To je prípad veterného mlyna z roku 1855 z obce Librantice. Bol to najdlhšie stojaci mlyn v tomto regióne, všetky ostatné zanikli na konci 19. storočia. Librantický mlyn sa zrútil až po 2. svetovej vojne. Jeho kópia bola zhotovená podľa dokumentácie z roku 1943, mlyn je vysoký 11 metrov a jeho ramená presekávajú vzduch až vo výške 5-poschodového domu. A vôbec som netušila, že takýto mlyn sa môže otáčať celý okolo svojej osi!
Skanzen je síce malý, ale má čo ponúknuť. Vstupným objektom, kde sa predávajú vstupenky, je replika krčmy „Na špici“, ktorá do roku 1926 stála na námestí v Hradci Králové.
Súčasťou technického zázemia krčmy bola aj tzv. kočárovna – priestor, kde sa odkladali kočiare, vozy a stroje. Dnes je tu expozícia motoriek, veteránov a poľnohospodárskej techniky.
Pri rekonštrukcii alebo výstavbe replík sa používa stavebný materiál typický pre tunajšie regionálne staviteľstvo – drevo, opuka a tehly v najrozličnejších kombináciách. V areáli je aj kaplnka, kováreň a sušiareň ovocia, pričom sa tu v záhradách vysádzajú pôvodné regionálne odrody ovocných drevín, najmä jablone, hrušky a slivky.
Skanzen je súkromné múzeum, rodinný koníček – ako nám povedala majiteľka. Prevádzkovateľom je rodinná firma Dřevozpracující družstvo a nezisková organizácia Českého zväzu ochráncov prírody z Hradca Králové. Stavby sú tak dielom nadšencov, ktorí do projektu investujú nielen finančné prostriedky, ale hlavne svoj voľný čas. Ich cieľom je zachovať exponáty vo funkčnom stave.
Pre návštevníkov ponúkajú v určitých termínoch aj ukážky tradičných remesiel a typických aktivít na dedine v minulosti. Pravidelne tu pečú chlieb. Vo veľkonočnom a vianočnom období organizujú jarmok, tvorivé dielne pre deti, program o histórii, tradíciách a zvykoch. A možno vás prekvapia aj čerstvo upečenými buchtami…
Začiatok návštevníckej sezóny je 1. máj. Komentované prehliadky sú pre skupiny s minimálnym počtom 5 osôb každú celú hodinu. Inak sa môžete pohybovať po areáli individuálne s tlačeným textom (aj v nemčine a angličtine).
V skanzene sa môžete aj ubytovať, k dispozícii je jeden menší a jeden väčší apartmán v zrubovom dome. Celé vybavenie je z masívneho dreva.
Určite sa spriatelíte aj s takýmto milým psom (dokonca aj ja, čo mám rešpekt pred psami)…
…a deti sa potešia aj ďalším zvieratkám – nájdu tu husi, sliepky, ovce aj kone.
Užitočné informácie:
Otváracia doba:
Hlavná sezóna: júl a august: utorok až piatok 10.00 – 16.00 hod. (v pondelok je skanzen zatvorený), sobota a nedeľa 10.00 – 17.00 hod.
Máj, jún, september a október: sobota a nedeľa 10.00 – 16.00 hod.
Viac informácií a kontakty: Krňovice
Čo si pozrieť: unikátny betlehem v Třebechoviciach. Prečítajte si článok: https://travelpotpourri.net/2023/12/18/pozoruhodny-pribeh-trebechovickeho-betlehema/
Kde sa najesť: Keďže rada odporúčam zariadenia, ktoré som sama vyskúšala a kde mi aj veľmi chutilo, tentoraz som vybrala Hostinec u Hubálků v neďalekej obci Kostelecká Lhota.
Kulinárska ponuka šéfkuchára Pavla Hubálka – podobne ako spomínaný skanzen v Krňoviciach – zaručuje návrat do detstva, k tradičnej kuchyni českých babičiek. Hostinec u Hubálků sa pýši prestížnymi značkami „České špeciality“ a „Česká regionálna kuchyňa“, čo zaručuje aj rozmanitosť a čerstvosť sezónnych produktov. A pretože aj moja babička bola z Moravy a často som u nej jedla králika, aj v tejto reštaurácii som si vybrala vyprážané králičie rezne, zatiaľ čo môj kolega si veľmi chválil držkovú polievku.
Viac informácií: Hostinec u Hubálků
Viac informácií o Královohradeckom kraji: Královohradecký región
Krňovice, Třebechovice pod Orebem, okres Hradec Králové, Královéhradecký kraj, Severovýchod, Česko
Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri