Keby ste žili pred dvesto rokmi, pochádzali z vyšších spoločenských vrstiev, mali dýchacie ťažkosti alebo by ste trpeli problémom, s ktorým by si doktori nevedeli rady, určite by vás poslali do teplých krajov, na nejaké teplé a vlahé miesto. Madeira tiež patrila k takýmto destináciám.
História hotela
V roku 1836 sem zo zdravotných dôvodov prišiel aj 14-ročný William Reid zo Škótska, s piatimi librami vo vrecku, začal rôzne podnikať a pritom snívať svoj sen: postaviť na Madeire prvý luxusný hotel práve pre takýchto nóbl hostí. V roku 1860 kúpil pozemok, o tri roky neskôr začal stavať hotel, ale zomrel pred jeho dokončením. Otcov sen zrealizovali až jeho synovia Willy a Alfred, stavbu otvorili v novembri 1891 ako Nový hotel. Všetci na ostrove ho však volali Nový Reidov palác. Vo svojej histórii zmenil hotel viackrát vlastníka, v súčasnosti patrí tento 5-hviezdičkový hotel k renomovanému reťazcu Belmond.
Z cesty vyzerá ružová budova dosť nenápadne. Dnešný hlavný vchod slúžil v minulosti len pre zamestnancov a pre zásobovanie. Na tejto strane bývali obyčajnejší hostia, ktorí sa museli zmieriť s hlukom, lebo zásoby sa sem privážali na voloch.
Hotelový areál sa rozkladá na útese. Predná strana bola teda tá od mora, tu bývali aristokratickí hostia, tu sa nachádzala aj pôvodná recepcia. Hostí privážali na malých loďkách a potom ich silní muži vyniesli na nosidlách do hotela na vrchole útesu.
Slávni hostia
Dva roky po otvorení hotela sem prišla jedna z najprominentnejších návštevníčok – rakúska cisárovná Alžbeta – Sisi. Bola to jej druhá návšteva ostrova. Na jej prvú cestu jej svoju jachtu ponúkla kráľovná Viktória, lebo v monarchii sa nenašlo iné vhodné plavidlo. Na druhej ceste, v roku 1893, priplávala Sisi na cisárskom parníku Greif a 24. decembra, v deň svojich 56. narodenín, pricestovala do Funchalu. Vojenské koráby ju v zálive privítali salvami a potom tento pozdrav opakovali každé ráno počas jej niekoľkotýždňového pobytu. Cisárovná sa ubytovala aj so svojím 140-členným personálom v prízemí Nového hotela pána Reida. Jej vysoká, štíhla postava v dlhej čiernej róbe (od smrti svojho jediného syna, následníka trónu, Rudolfa v roku 1889 sa cisárovná obliekala len do čierneho) vzbudzovala všade značnú pozornosť. Sisi chodila na prechádzky po levadách, vyliezla aj na najvyššie vrchy ostrova a Madeirčania zbierali v horách ľad, aby si cisárovná mohla dopriať ľadové kúpele.
Dnes by určite ocenila wellnessovú ponuku v hoteli, zahrala si tenis na hotelových kurtoch, zaplávala by si v bazéne, alebo by mohla využiť niektorý z priamych vstupov do Atlantiku.
Vo viedenských archívoch sa uchováva aj korešpondencia cisára Františka Jozefa I. so svojou manželkou. V jednom z listov vyjadruje cisár potešenie z toho, že Sisi pribrala štyri kilá. Cisárovná si na cesty so sebou brávala aj svojich kuchárov a cukrárov, ale ktovie, možno jej zachutili aj pokrmy pripravované hotelovým kuchárom. Veď aj dnes sú na celej Madeire len dvaja michelinskí kuchári a jeden z nich pracuje práve v hoteli Reid´s. Hostia si tu dnes môžu vybrať až zo štyroch tematických reštaurácií.
Na zozname hostí hotela je veľa ďalších slávnych mien: jeho veličenstvo, kráľ Eduard VIII., taliansky kráľ Umberto, švédsky kráľovský pár, dánska kráľovská rodina, spisovateľ George Bernard Shaw (ktorý sem prišiel, aby sa naučil tancovať tango), básnik Rainer Maria Rilke, herci Charlie Chaplin, Roger Moore či Gregory Peck. Dnes už nikto nevie, odkiaľ sa v hoteli dozvedeli, že aj Winston Churchill zamýšľal odcestovať niekam na juh. Pozvali ho sem, do tohto hotela, a to aj napriek tomu, že si nábytok pre jeho izbu museli požičať od bohatých madeirských rodín. Churchill tu v roku 1950 strávil dva týždne, písal svoje pamäti a maľoval. Bol by zostal aj dlhšie, ale prehral voľby a musel sa vrátiť domov.
Podlaha a strop v bývalej jedálni sú ešte z čias týchto slávnych hostí, dnes táto miestnosť slúži na rôzne eventy.
Záhrady – pýcha hotela
Hotel sa nachádza na skalnom útese, odkiaľ je nádherný výhľad na Atlantický oceán a na hotelovú zónu Funchalu.
Celý komplex zahŕňa 5 hektárov, pričom 3 hektáre sú subtropické záhrady. Dnes sú všetky izby vybavené balkónom alebo terasou a majú výhľad na oceán alebo do týchto záhrad. Je tu úžasná botanická rôznorodosť, vyše 500 rôznych druhov rastlín a drevín z celého sveta, vrátane orchideí a strelícií.
Pozvánka na popoludňajší čaj
Aj v súčasnosti slúži hotel bohatej klientele, ale pre nás, ktorí si takýto luxus nemôžeme dovoliť, no predsa len by sme chceli pocítiť nostalgickú atmosféru, sa organizuje poobedňajší čaj. Tak sme si aj my dopriali pohár šampanského a čaj servírovaný v porceláne vyrobenom špeciálne pre túto príležitosť. Na výber je niekoľko druhov čajov. Čaj sa podáva na terase, ktorú sme videli pri prechádzke po záhradách.
Elegantná tradícia poobedňajšieho čaju, v ktorej Belmond Reid´s Palace s hrdosťou pokračuje, siaha až do čias, keď britská lodná linka Union-Castle Line prevádzkovala flotilu osobných parníkov a nákladných lodí a zabezpečovala pravidelné spojenie medzi Anglickom a Madeirou. Výnimočnú chvíľu umocňuje aj dress code, ale trochu ma prekvapilo, že jeden mladý muž prišiel v krátkych nohaviciach. Čašníci nám na etažérkach priniesli čerstvo upečené žemličky s džemom, smotanovým krémom a nátierkami, malé sendviče s rôznou náplňou a napokon pred nami pristáli exkluzívne dezertíky.
Ceny v roku 2023: menu 39 € na osobu, pohár šampanského z hotelového výberu: 25 – 80 €
Viac informácií: Reid´s Palace
Poobedňajší čaj v Belmond Reid´s Palace nie je lacná záležitosť, ale je to veľmi príjemne strávený čas, keď sa môžete pohodlne oprieť v kresle luxusného hotela s dlhou históriou, pozorovať úslužných čašníkov alebo prchajúce bublinky šumivého vína a vychutnávať si podávané lahôdky a chutný čaj.
Extra tip:
Určite sa zastavte aj pri bronzovej soche cisárovnej Sisi.
Po prvýkrát prišla Sisi na Madeiru v novembri 1860. Mala len 23 rokov, za sebou tri tehotenstvá a pôrody v priebehu štyroch rokov, pričom dvojročná dcérka Sophia zomrela. Sisi málo jedla, čo viedlo k anémii a vyčerpaniu. Trpela tiež silným kašľom, a tak jej doktor Josef Skoda, špecialista na pľúca, naordinoval pobyt na Madeire. Akonáhle sa Sisi ocitla na palube lode, jej stav sa zlepšil. Ubytovala sa v Quinta Vigia (dnešná budova na mieste pôvodnej je sídlom regionálnej vlády Madeiry a nie je prístupná verejnosti). Zachovala sa aj jedna fotografia z jej pobytu, dnes v zbierkach Wien Museum. Sisi na nej hrá na lokálnej gitare.
Do Viedne sa cisárovná vrátila až po piatich mesiacoch, ale dlho sa v hlavnom meste monarchie nezdržala. Táto cesta na Madeiru odštartovala jej nasledujúce úteky od viedenského dvora, od jej cisárskeho manžela, ako aj od samej seba. Ale to je už iná story…
Socha Sisi sa nachádza pri budove kasína od brazílskeho architekta Oscara Niemeyera.
Viac informácií o Madeire: visitmadeira
Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri