Hrad Kašperk je jedným z troch hradov v Plzenskom kraji, ktoré na mape tvoria pomyselný trojuholník (v jeho strede sa nachádza mesto Sušice) a zároveň sa podielajú na spoločnom projekte spolupráce. Hrad Kašperk by som odporučila hlavne tým, ktorí sa nielen zaujímajú o hrady a históriu, ale obľubujú tiež dlhšie prechádzky v prírode.
My sme sa k hradu vybrali z malého mesta Kašperské hory, kde sme boli ubytovaní. Hrad je odtiaľto vzdialený 3 km. Chodník nás najprv viedol okolo dedinských domov, zelených lúk, malej kaplnky a kríža. Hoci u nás vo Viedni už začínalo leto, tu bola ešte jar vo svojej najsýtejšej zelenej podobe. V záhradách kvitli orgovány, na okrajoch hájov gaštany a na zelených lúkach sa pásli kravy.
Čoskoro sme vošli do lesa. Kráčali sme síce po vyasfaltovanom chodníku, ale po oboch stranách sa k nebu týčili rovné kmene vysokých smrekov a iných stromov.
Šumavský les je nádherný, človek každým okamihom čaká, či nezazrie nejakých škriatkov. Podľa jednej povesti tu raz žil chudobný vdovec – drevorubač. Škriatkovia sa rozhodli, že mu pomôžu, v noci zobrali jeho pílu a popílili namiesto neho stromy. Muž chcel svojich pomocníkov vypátrať, keď ho však škriatkovia uvideli, rýchlo zmizli v lese, strom ostal neodpílený. Posledný z nich zakričal na drevorubača, aby strom odpílil, že tam bude jeho šťastie. Muž tak urobil, ale nič nenašiel. Nazbieral aspoň niekoľko konárov na oheň, aby si uvaril polievku. Keď doma konáre rozlámal, zrazu mal v rukách samé zlato. Je to síce len legenda, ale vychádza z faktu, že v 14. storočí bol práve tento región jedným z najvýznamnejších nálezísk zlata v Čechách. A to aj bol jeden z dôvodov, prečo tu bol vybudovaný hrad Kašperk.
Hrad nechal postaviť rímsky cisár a český kráľ Karel IV. v roku 1356. Ďalšími dôvodmi pre túto stavbu bola potreba strážiť hranicu s Bavorskom a zabezpečiť dôležitú obchodnú trasu tzv. Zlatej cesty z Bavorska do Kašperských hôr.
Hrad bol postavený za 5 rokov. Tak ako aj iné stavby, ktoré nechal postaviť Karel IV., boli pomenované podľa tohto významného panovníka (Karlštejn a dokonca aj Montecarlo v Toskánsku), aj pôvodný názov tohto hradu bol Karlsberg. Neskôr sa toto slovo viackrát skomolilo, až vznikol Kašperk.
Hrad Kašperk je najvyššie položeným kráľovským hradom v Čechách – 886 metrov n.m. Asi v polovici výstupu sa nachádza parkovisko. Potiaľto sa teda dá prísť autom a potom pokračovať cca 1,5 km pešo k hradu, cesta je vhodná aj pre detské kočíky.
Hrad bol viackrát prestavaný, jadro z konca 14. storočia predstavuje obdĺžnikový palác, na ktorý sú pripojené dve obytné, 30 m vysoké veže. Hoci je to kráľovský hrad, nebol obývaný kráľom, ale bol spravovaný šľachtou. Keďže jeho páni boli prívržencami husitov, husitské vojská nikdy hrad neobliehali.
V interiéri hradu sa nachádzajú kópie niekoľkých stredovekých malieb. Ponúkajú sa dva prehliadkové okruhy so sprievodcom:
– Život na hrade (každodenný život v stredoveku)
– Premeny hradu (stavebný a historický vývoj hradu)
Každý okruh trvá cca 60 minút a je doplnený videoprojekciou. Okrem toho sa ponúka aj špeciálna interaktívna prehliadka pre deti vo veku 6-10 rokov.
V pondelok je hrad zavretý. Podrobné informácie:
Vyvrcholením prehliadky je výhľad z veže na malebnú panorámu Šumavy. Hoci nám počasie veľmi neprialo, ten výhľad bol aj tak nádherný.
V priestoroch hradu sa konajú rôzne podujatia, divadlo, koncerty a výstavy. V čase mojej návštevy tu boli práve vystavené repliky českých korunovačných klenotov.
Nevadí, ak ste výstavu nestihli, určite sa tu bude konať zase niečo iné zaujímavé. Viac informácií o hrade a podujatiach nájdete na stránke: Kašperk
Hoci hrad nebol nikdy dobytý, čoskoro začal chátrať, múry stíchli a po nádvorí sa preháňal len vietor. Takmer 300 rokov tu nikto nebýval… V roku 1616 odkúpilo hrad mesto Kašperské hory, ktoré ho spravuje dodnes. Hrad bol otvorený verejnosti, no neustále sa v ňom niečo rekonštruuje. Plný optimizmu nám o súčasnom stave i budúcich plánoch porozprával kastelán Václav. Držím mu palce, aby mu jeho elán dlho vydržal a aby sa podarilo plánované projekty zrealizovať. Ak Kašperk navštívite, určite ho pozdravte!
Po ukončení prehliadky sa môžete ešte prejsť k zrúcanine Pustého hrádku (cca 500 m), ktorý mal v prípade útoku chrániť Kašperk z vyššej pozície. Chodník nie je vhodný pre kočíky.
Rovnakou cestou, ako ste na hrad prišli, sa môžete vrátiť – buď k autu na parkovisko alebo pešo až do Kašperských hôr. Trasa je označená značkami. Ale smer vám môže ukázať aj Lesná matka – stará, vysoká žena so šedým lišajníkom namiesto vlasov, odetá do machu a brezovej kôry. Ale pozor, uvidia ju vraj len tí, ktorí nemajú zlé svedomie! Tak naša skupinka sa pre istotu spoľahla len na tie značky. 🙂
(Uvedené povesti sú z knihy Škriatkovia pod Kašperkom od Jaroslavy Voráčkovej).
Extra tip:
Hrad Kašperk zničil čas. Nezničilo ho žiadne zemetrasenie. Našťastie, Česko nie je územie s vysokou seizmickou aktivitou. Zemetrasenia tu sú, ale sú slabé (do 4,5 stupňa Richterovej škály), čo nespôsobuje žiadne veľké škody. Najsilnejšie zemetrasenie doteraz bolo zaznamenané v decembri 1985 v okolí mesta Cheb. Zemetrasenia sa však nedajú predvídať. Všetky tieto a ešte mnoho ďalších zaujímavých informácií sme sa dozvedeli na Seizmickej pozorovacej stanici Kašperské hory.
Stanica bola založená koncom 50. rokov 20. storočia pri štôlni Kristýna v Amálinom údolí. V roku 2015 vzniklo v priestoroch dreveného pavilónu malé Múzeum seizmometrie, prístupné v súčasnosti aj verejnosti. V múzeu sú vystavené rôzne historické, ale aj súčasné seizmické aparatúry.
Je tu vystavená aj kópia najstaršieho známeho seizmického prístroja – detektor zemetrasenia (seizmoskop), ktorý zhotovil v roku 132 čínsky učenec, astronóm a matematik Čang Cheng. Prístroj bol zhotovený na princípe kyvadla.
Podzemnou štôlňou Kristýna, vyhĺbenou v rokoch 1805-1806 pre ťažbu zlata, sa dostanete až k miestnosti, kde sú uložené tlakotesné nádoby (modré „hrnce“), v ktorých sú uložené citlivé snímače pohybov zemského povrchu. Registrujú vraj aj každú kvapku, ktorá by kvapla na ten hrniec.
Ideálne podmienky tejto banskej chodby, kde sú teraz umiestnené odborné meracie prístroje, využívali v minulosti aj vojaci, ktorí takto sledovali jadrové explózie.
Musím sa priznať, že som si vôbec nemyslela, že návšteva seizmickej stanice bude taká zaujímavá. Určite odporúčam aj vám! Stanicu a múzeum je možné navštíviť od mája do septembra v termínoch uvedených v Kalendári podujatí.
Kontakt: Telefón +420 376 582 333 od 9:00 do 12:00 hod. (Jana Bartizalová)
Adresa a viac informácií: TU
Ďakujem CzechTourism a Plzeňský kraj za zorganizovanie mojej návštevy hradu Kašperk aj Seizmickej stanice Kašperské hory.
Kašperk, Kašperské Hory, okres Klatovy, Plzeňský kraj, Juhozápad, Česko
Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri a Plzeňský kraj (titulné foto)
Super . Pôjdem určite zase pozrieť a pripomenúť si návštevu z pred 35 rokov
Určite, Dušan, sa oplatí vidieť aj po takej dobe znova. A odporúčam aj to Múzeum seizmometrie!