Tí, čo radi lúštia krížovky, vedia, že sa v nich pomerne často objavuje „horská pastvina“ na tri písmená – alm. V Rakúsku je vyše 12 tisíc takýchto obhospodarovaných alpských pastvín, na ktorých sa v lete pasie dobytok. Vo východnom Štajersku sa nachádza prírodný park Almenland – cca 50 km severne od Grazu a 180 km juhovýchodne od Viedne – pomenovaný podľa týchto pastvín. Je to jeden z najväčších alpských regiónov, ideálny na dobitie energie (nielen) počas víkendu.
My sme sem prišli v polovici októbra. Stromy sa ešte ani nestihli poriadne sfarbiť do pestrých farieb jesene, no na mnohých miestach už ležali jazyky čerstvého snehu. Dobytok sa už stiahol na zimu do údolí, len kde-tu sa ešte páslo stádo kráv, presne takých, aké poznáme z obalov čokolády Milka – svetlohnedé s bielymi fľakmi. Ako sme autom stúpali vyššie, zväčšovali sa aj zasnežené plochy.
Naším cieľom bola obec Brandlucken, ktorá sa označuje aj ako východná brána do Almskej oblasti, a v nej prvý Naturparkhotel v regióne – Bauernhofer – vo výške 1 132 metrov n.m.
Interiér hotela i samotné izby sú akoby pokračovaním prírodnej scenérie – prevládajú prírodné farby, hlavne zelená a hnedá, a všade je veľa dreva z lokálnych lesov. Naša izba bola priestranná, s veľkou kúpeľňou i terasou s výhľadom na stromy. Na stolíku nás už čakal džbán s pramenistou vodou a na posteli malé voňavé vrecúško so sušenými bylinkami z tunajších lúk a záhrad, aby mal človek krajšie sny…
Okrem toho nám Stefanie z recepcie ponúkla aj privítací drink a povodila nás po hoteli. Od roku 1905 je v rukách už 5. generácie rodiny Bauernhofer. V logu i na viacerých miestach sme si všimli obrázok veveričky. Na moju otázku prečo práve veverička, Stefanie odpovedala, že je to milé zvieratko, ktoré symbolizuje lesy, ktoré sú tu všade navôkol, ale aj vrtkosť hotelového personálu 🙂 . Škoda, že sme ani jednu veveričku nestretli vonku v prírode!
Veľká fotografia veveričky bola aj na stene v hotelovej reštaurácii, ale inak na to, či sme všetko zjedli, dohliadali dvaja sympatickí škriatkovia (ani škriatka sme, žiaľ, vonku nevideli).
Myslím, že škriatkovia v reštaurácii majú veľmi jednoduchú prácu, lebo pripravené pokrmy boli výborné. A navyše boli z lokálnych surovín. Hotel patrí do skupiny B78 Garantie, čo znamená, že všetky produkty sú z okruhu do 78 km. A tak sme ochutnali vynikajúcu teľacinu z dobytka, ktorý sa pásol na tunajších almách, mlieko od tunajších kráv, vajcia od sliepok z voľného výbehu, lesné ovocie z okolitých lesov či čaje z byliniek z neďalekých lúk.
Na raňajkovom bufete ma najviac zaujali rôzne druhy medu ochuteného napríklad plodmi rakytníka, aróniou, škoricou, čučoriedkami alebo malinami (to bol môj favorit!).
Do národného parku sa chodí hlavne za turistikou a prechádzkami v prírode, preto sa v hoteli v čase obeda podáva len polievka, šaláty a pečivo. Zato večera uspokojí chuťové poháriky aj tých najnáročnejších gurmánov (hotel má aj reštauráciu pre nehotelových hostí).



Aj v hotelovom wellnesse prevládajú prírodné tóny a obrazy z prírody, umocňuje to aj pohľad cez veľké okná alebo z vonkajšej terasy. Aj preto sa táto časť hotela nazýva Wald & Wiesn‘Spa (Lesné a lúčne kúpele). Tvorí ju saunový svet, bazén a relaxačná zóna. Rôzne masáže tiež využívajú lokálne produkty – oleje z tunajších rastlín, hlavne sa používa slez a borovica limbová. Bazén je malý, určite by bolo fajn, keby mal hotel aj vonkajší bazén, na inovatívnych plánoch sa vraj už pracuje.
Pre deti je k dispozícii vonkajšie ihrisko, detský kútik a herňa. Neďaleko hotela, stačí prejsť len na druhú stranu cesty, upúta návštevníkov Huab´n – viac ako 300 rokov starý roľnícky dom, ktorý bol v roku 2000 celý rozobratý a prenesený na toto miesto.
Takýto typ domu so vstavanou stajňou bol veľmi rozšírený na blízkych pastvinách. Dnes sa v tejto stavbe nachádza reštaurácia, malé múzeum, tvorivá dielňa, ale aj obchodík Greißlerei, plný všakovakých ručne vyrobených predmetov z dreva, včelieho vosku, filcu a iných prírodných materiálov. Nechýba ani celá armáda keramických anjelov.
Mňa však upútali hlavne police s miestnymi špecialitami, ako sú domáce cestoviny, bylinkové soli, ale aj bylinkový cukor, oleje, octy, ovocné šťavy, likéry, čaje, omáčky, džemy, med… Mnohé z týchto výrobkov som už poznala z raňajkového bufetu v hoteli, takže určite nebude pre vás ťažké uhádnuť, čo som si tam kúpila… 🙂
Huab´n má ale ešte jednu významnú funkciu, ktorú by ste v týchto horských končinách ani nečakali. Slúži ako divadelné kulisy! V roku 2000 bol totiž otvorený nielen znovupostavený drevený dom, ale aj open-air divadlo s kapacitou 594 miest. V júli a auguste (pokiaľ vonku nepoletuje nebezpečný vírus) sa tu odohrá 20 humorných divadelných kúskov, záujem je vraj obrovský a vstupenky sa rýchlo vypredajú.
Aktuálne informácie v nemeckom jazyku: www.huabn-theater.at
Ale to nie je ešte všetko. Aby si divadlo mohli užiť návštevníci aj v inom období roka, v pivnici hotela sa tiež nachádza divadlo (85 miest), ktoré hrá každú stredu v mesiacoch apríl, máj, jún, september, október a november.
Viac informácií: www.huabn-theater.at/mittwochtheater
Prírodný park Almenland bol založený v roku 2006, na jeho území sú rôzne prírodné zaujímavosti, energetické miesta, jaskyne, rokliny, rybníky, rašeliniská či vodopády. V zime sem radi prichádzajú bežkári, ale videli sme aj lyžiarske vleky, ktoré sa už nemôžu dočkať prvých lyžiarov. V letných mesiacoch, ale aj na jar a na jeseň je park rajom pre cyklistov a turistov.
Každé ráno sme našli na našom stole v reštaurácii hotelový bulletin s predpoveďou počasia, jedálnym lístkom i tipom na výlet alebo túru po jednom z 23 turistických chodníkoch. Hoteloví hostia dostávajú k dispozícii aj špeciálnu kartu GenussCard s ponukou viac ako 120 výletných cieľov, múzeí, prírodných, športových aj kulinárskych zážitkov. V hoteli sa dajú bezplatne zapožičať nordické palice, ruksak a termoska, desiatu si môžete zabaliť podľa vlastného výberu pri raňajkách. Keď sa nohy unavia, na mnohých miestach sú lavičky, aby si človek mohol odpočinúť a pritom sa pokochať pohľadom na kopce a lúky. V regióne funguje aj špeciálna taxislužba, ktorou sa môžete odviezť alebo sa vrátiť do východzieho bodu túry.
My sme sa vybrali smerom k Teichalm-Sommeralm (1 400 m n.m.). Po celý čas sa pred nami otvárali nádherné zimné scenérie.
Stretli sme len pár turistov a rodinku, ktorá si stavala prvého tohtoročného snehuliaka. Keď už bola figúra hotová, deti sa s nadšením a radosťou, akú vedia prejaviť len deti, hádzali do mäkkej bielej periny. Ďalšieho snehuliaka strážil pes. Stromy aj ploty boli obťažkané hustým snehom a na zemi zo snehu vytŕčali drobné žlté kvietky, ktoré ešte nestačili odkvitnúť. Obďaleč sme objavili stopy zajaca i líšky. Na oblohe sa zhusťovali čierne oblaky a opäť začalo snežiť.
Vrátili sme sa k lesu neďaleko hotela. Na naše veľké prekvapenie sme našli ešte veľa kuriatok a suchohríbov. Niektoré sme tam museli nechať, lebo od snehu boli už tak nasiaknuté vlhkom, až mal človek pocit, že v ruke drží mokrú špongiu. Ale tie, čo sme si doniesli domov, boli ešte krásne zdravé.
Extra tip:
Jedným z perfektných výletných cieľov – či v lete alebo zime – je jazero Teichalmsee v nadmorskej výške 1 200 metrov n.m. Ešte nebolo zamrznuté, namiesto korčuľovania sme sa mohli len prechádzať okolo vodnej plochy.
Veľkou atrakciou je Almi – 6 metrov vysoký a 10 metrov dlhý vôl zhotovený z dreva a pokrytý 22 400 drevenými šindľami – ako symbol značky Almo – jemného hovädzieho mäsa, ktoré je vychýrenou špecialitou a hlavným produktom tohto regiónu. Každý sa pri obrovskom volovi pristaví, odfotí alebo aspoň potiahnutím šnúry rozozvučí zvon na jeho objemnom krku. V lete sú okolité pastviny plné pasúceho sa dobytka, teraz ho pripomínali len tabule na drevených plotoch, ktoré upozorňovali návštevníkov, aby držali odstup od kráv, najmä ak sa prechádzajú so psom.
Veľmi zaujímavá je aj 1 km dlhá náučná trasa po rašelinisku, ktorého vek sa odhaduje na 7,5 – 9 000 rokov. Tento biotop je domovom mnohých rastlín a zvierat. Pôda okolo dreveného chodníka (v tomto období veľmi šmykľavého!) bola mokrá, mäkká a blatistá, pri potoku, v ktorom sa mihali tiene pstruhov, kvitlo ešte záružlie. Statné smreky sa striedali s jelšami so šedými, fľakatými kmeňmi, ich lístie už hrdzavelo, tmavý obraz občas rozjasnili sýtočervené plody jarabiny. Všade boli polámané konáre a staré pne obrastené hubami a lišajníkmi.
Prírodný park Almenland má svoje čaro skutočne v každom ročnom období a ponúka dostatok možností aktívnej dovolenky v lete i v zime, alebo aspoň počas víkendu. Je to miesto, kde tempo neurčujú ručičky na hodinách, ale slnko a oblaky, sneh, vietor alebo dážď. Ak sa sem vyberiete, Naturhotel Bauernhofer so svojimi skvelými službami vás určite nesklame.
Adresa hotela:
Naturparkhotel Bauernhofer ****
Brandlucken im Almenland 78
8172 Heilbrunn
Ako sa sem dostať:
Z Viedne cez Semmering (S6) alebo Wechsel (A2). Najbližšie železničné stanice sú Weiz, Frohnleiten, Mixnitz a Bruck/Mur. Najbližšie letiská sú Graz a Viedeň.
Na záver by som sa chcela poďakovať rodine Bauernhofer za pozvanie a možnosť stráviť krásny víkend v tomto hoteli.
Poznámka: všetky názory vyjadrené v článku sú moje vlastné.
Dobre hádam, kupila si si malinový med?
Dobre si uhádla, Mária 🙂 , je fakt vynikajúci!