Už na prvý pohľad je jasné, že sa v tomto regióne darí hroznu. Medzi viničovými kermi sa z času na čas objaví menší domček, tzv. Kellerstöckl. Po dlhé roky to boli čisto účelové stavby na výrobu a skladovanie vína. Bývalo ich tu oveľa viac, ale mnohí ich majitelia vymreli alebo sa odsťahovali, domčeky schátrali. Našťastie sa podarilo niektoré zachrániť, zrekonštruovať a prerobiť na zariadenia, kde sa síce naďalej vyrába víno pre vlastnú spotrebu, ale zároveň sa tu poskytuje aj víkendové alebo prázdninové ubytovanie pre hostí, a to s takým komfortom, o akom sa dávnym majiteľom týchto domčekov ani nesnívalo. Každý domček má svoj osobitý šarm.
Predstava, že sa zobudím uprostred vinohradov, kde na viniči dozrievajú strapce hrozna a lístie sa začína farbiť do červena, je naozaj lákavá. My sme sa zastavili aspoň na malé občerstvenie u vinára Schrammel. Slovo „malé“ je na mieste, pretože to nie sú žiadne reštaurácie, nepodávajú sa tu vyprážané rezne ani polievky, dokonca ani káva, čaj alebo pivo, ale len olovrant na drevenej doštičke – Brettljausn – regionálne výrobky ako klobásky, nátierky, chlieb, víno a ovocné šťavy.
V súčasnosti je k dispozícii okolo 65 domčekov, postupne sa renovujú ďalšie. Môžu ubytovať 2-12 osôb, cena závisí podľa veľkosti a rozsahu poskytovaných služieb. Zoznam nájdete: tu
Čo je Uhudler?
Južný Burgenland patril k najchudobnejším častiam Rakúska. Na jednej strane sa síce chváli 300 slnečnými dňami v roku, ale v skutočnosti sú tu veľmi teplé a suché letá a zimy, hoci teplota môže klesnúť aj na -20°C, sú suché tiež. Veľa obyvateľov sa v minulosti vysťahovalo do Ameriky. Hrozno sa tu pestuje už veľmi dávno. Keď sa však tadiaľto v roku 1860 prehnala epidémia fyloxéry, budúcnosť vinohradníctva bola vážne ohrozená. Tunajší obyvatelia však napísali svojim príbuzným do Ameriky o tom, aká skaza ich postihla a požiadali ich, aby im poslali odrody menej náročné na pestovanie. Hrozno zasadili a víno, ktoré z neho vyrábajú dodnes, nazvali Uhudler.
Propaguje sa ako čistý prírodný produkt, keďže hrozno je veľmi odolné voči chorobám a potrebuje len minimálne chemické ošetrenie. Inde v Rakúsku ho nenájdete. Avšak v 30. rokoch minulého storočia bolo jeho pestovanie zakázané, lebo víno vraj obsahovalo vysoký podiel metylalkoholu. Až od roku 1992 sú výroba a predaj oficiálne povolené. Jedine kontrolované víno môže mať etiketu Uhudler Original.
Uhudler môže byť biely, ale to je skôr rarita, lebo biele hrozno sa tu veľmi nepestuje. Z modrého hrozna sa vyrába Uhudler od nežnej ružovej farby, cez svetlú čerešňovú až po tehlovo červenú. Chuťovo pripomína lesné jahody a čierne ríbezle. Vychladený je perfektným vínom na letné dni.
Okrem tohto „samoroďáku“ tu nájdete aj uhudlerové džemy, pralinky a čokolády, likéry, octy, ovocné šťavy a pod. A prečo ten názov? Povráva sa, že keď to muži s konzumáciou vína prehnali, ich ženy sa im posmievali, že pozerajú ako výr (Uhu), najmä ak mali ešte aj riadne kruhy pod očami. K najznámejším mestečkám s produkciou Uhudlera patria Moschendorf, Heiligenbrunn a Eltendorf. Zoznam jednotlivých vinárov: tu
Extra tipy:
Viac o výrobe vína ako aj o tom, ako sa v týchto končinách žilo kedysi, sa možno dozvedieť v mestečku Heiligenbrunn. Nájdete tu niekoľko typických domov a hospodárskych budov z hliny a dreva. Strechy sú z ražnej slamy, slamu zväzovali väčšinou deti a takéto strechy vydržali aj 50 rokov. Pri vstupe do objektov treba zohnúť hlavu, ľudia boli kedysi menší. Dá sa nazrieť do lisovne, pivnice, špajzy a pod.
Vodná turistika – Malebným krajom južného Burgenlandu preteká rieka Pinka, ktorá si občas prerazí cestu do susedného Maďarska a potom sa zase vráti na rakúske územie. Plavba v kanoe je príjemná, všade ticho, občas sa ozve vtáčik, nad hladinou sa pária vážky a na brehoch poletujú motýle s veľkými tmavomodrými krídlami. Informácie a prenájom lodiek: tu
Veľmi obľúbenou aktivitou je aj cykloturistika. Idylický kraj pahorkov s vinohradmi je vhodnou trasou pre športových cyklistov, ale aj pre tých, ktorí si popri šliapaní do pedálov užívajú pohľad na okolitú zeleň. Krajina je vhodná aj na pešie túry, človek si zresetuje hlavu, zabudne na stres a hektiku. A možno vám aj ponad hlavu preletia bociany, v oblasti je ich silná populácia.
Sezóna v Južnom Burgenlande je dlhšia – od marca až do novembra.
Prečítajte si tiež:
Na návšteve u Bátoričky na hrade Lockenhaus
Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Ďakujem Österreich Werbung za zorganizovanie tohto výletu.
Sem-tam si kúpim vínko z Burgenlandu.
Super, Mária. Ak chceš ochutnať Uhudler, tak ho zvyknú mávať aj v Merkure. 🙂