Všetci dobre vieme a poznáme z filmov, že cisár František Jozef I. bol zamilovaný do svojej manželky Sisi. Napriek tomu sa v jeho živote vyskytli aj iné ženy. Jednou z nich bola herečka Katharina Schratt (1853-1940), členka dvorného divadla. Pri jednej audiencii spoznala cisára, ku ktorému si vytvorila úzky vzťah, trvajúci 30 rokov. Sisi sa pokúšala upokojiť svoju nepokojnú dušu cestovaním, no bolo jej jasné, že cisár potrebuje ženu, ktorá by mu robila spoločnosť. Bola to ona, ktorá za spoločníčku pre svojho manžela vybrala práve túto herečku. Voľba sa vydarila, monarcha našiel šťastie, útechu i rozptýlenie. So záľubou načúval historkám z viedenskej spoločnosti v jej podaní. Milostivá pani Schratt (ako ju nazývalo služobníctvo) sa starala o panovníkovo zdravie, vylepšila mu šatník a do pracovne sa jej podarilo nainštalovať technické vymoženosti, ktoré by inak staromódny cisár odmietol (napr. ventilátor). Prvýkrát sa tak v týchto priestoroch prejavila prítomnosť ženskej ruky. Úzky vzťah dokumentuje bohatá súkromná korešpondencia, pričom cisár používa oslovenie „Moja milá priateľka“, zatiaľ čo ona používa oslovenie podľa protokolu „Veličenstvo“. Každé ráno, pokiaľ mu to práca dovolila, prechádzal cisár o 6.30 hod. súkromnou bránkou do jej vily v Schönbrunne alebo v Bad Ischli. Okrem pravidelných prechádzok obľuboval útulnú atmosféru pri spoločných raňajkách. Nikdy nesmela chýbať bábovka. Zo strany pani Schratt to bola dosť veľká obeť – skombinovať nočný život herečky s včasným vstávaním a ešte k tomu aj s prípravou seba i raňajok. Keby sa jej bábovka náhodou nevydarila, nechávala si pre istotu upiecť jednu náhradnú v blízkej cukrárni.
Bábovka je múčnik, ktorý sa pečie hádam v každej rodine a každá rodina má svoj vlastný recept, ktorý je tak dobrý, že by touto bábovkou nepohrdol určite ani rakúsky cisár! Ponúkam vám náš rodinný recept.
Moja bábovka
Potrebujeme:
3 vajcia
1 hrnček cukru (ak máte doma mlsné jazýčky, tak trochu viac cukru)
cca 2 hrnčeky hladkej múky
1 hrnček mlieka
1 dl oleja
1 prášok do pečiva
1 lyžičku kakaa
tuk na vymastenie formy
Príprava:
Vajcia rozšľaháme s cukrom, pridáme mlieko. Prilejeme olej a ďalej šľaháme. Postupne pridávame múku a prášok do pečiva, kým nevznikne hladké cesto, ktoré sa dá vyliať do bábovkovej formy, vymastenej tukom a posypanej múkou. Trochu cesta si necháme, primiešame kakao, ak je veľmi husté, rozriedime troškou mlieka. Hnedé cesto vylejeme do formy a trochu ho premiešame so svetlým cestom, aby vznikol typický mramorový vzor. Pečieme v rúre vyhriatej na 180°C cca 30-40 minút. Do bábovky pichneme špajdľu, ak sa na ňu nelepí žiadne cesto, bábovka je upečená. Necháme vychladnúť vo forme, potom bábovku vyklopíme, pocukrujeme alebo zalejeme čokoládovou, cukrovou alebo inou polevou. Tip: časť múky môžeme nahradiť mletými orechami.
Rodinny recept?? Stary znamy recept na hrnekovy kolac/bublaninu (namiesto kakaa ovocie)
Milá Petra, áno, je to rodinný recept mojej svokry z Bulharska, ktorá ho zdedila od svojej mamy. Ďakujem za dobrý tip, vyskúšam dať namiesto kakaa ovocie, hoci bublaninu som ešte z hladkej múky neskúšala piecť.