Južný Burgenland určite stojí za návštevu! Výlet do tohto regiónu je príjemným spomalením hektického tempa všedných dní, zavedie vás na zaujímavé miesta aj do ojedinelých výrobní.
Modrá zastávka
Modrotlač, stará technika farbenia látok, bola v roku 2018 zapísaná do UNESCO-zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva. Zápis je spoločný pre päť stredoeurópskych krajín, okrem Slovenska je to aj Rakúsko. V oboch krajinách sa počet modrotlačových manufaktúr zredukoval natoľko, že hrozilo ich úplné zaniknutie. V Rakúsku ostali len dve – jedna v Hornom Rakúsku a druhá v Steinbergu v južnom Burgenlande. Je to podnik rodiny Koó, založený v roku 1921, v súčasnosti ho vedie Joseph.
Stále sa tu pracuje podľa tradičných postupov a s pôvodnými pomôckami, v dielni sa toho za tie roky veľa nezmenilo. Vzory na látke sa tlačia formami vyrezanými z hruškového alebo lipového dreva, majú ich tu vyše 300 a niektoré sú staré viac ako dvesto rokov. Na formy sa nanáša špeciálna pasta, ktorej zloženie je chráneným rodinným tajomstvom, odovzdáva sa z generácie na generáciu. Hlavnými prísadami sú arabská guma a hlina.
Látka (ľan, bavlna alebo hodváb) sa potom namáča do modrej farby s pridaním indiga – robí sa to viackrát podľa toho, akú sýtu modrú chceme dosiahnuť. Indigovník pochádza z južnej Indie, ale pár kríčkov práve kvitlo aj v tunajšej záhrade. Rastlina má krásne fialovo-ružové kvety, ale modré farbivo sa získava z nenápadných listov. Z modrotlače sa kedysi šili hlavne zástery, no v obchodíku firmy Koó nájdete aj krásne moderné módne kúsky. Špecialitou firmy Koó je technika, pomocou ktorej dokážu látku potlačiť z každej strany iným vzorom.
Adresa:
Original Indigo Blaudruck Koo
Neugasse 14, Steinberg
Viac informácií: tu
Sladká zastávka
Kúpele Bad Tatzmannsdorf patria k tým známejším miestam južného Burgenlandu. Nie každý však vie, že okrem špičkového wellnessu sa tu človek môže nechať rozmaznávať aj čokoládou. Čokoládovňa Spiegel začala s výrobou praliniek iba v roku 2000, hoci už pred tým prevádzkovali penzión s reštauráciou. Najskôr to boli len tri druhy, dopyt však bol taký veľký, že sa sortiment rýchlo rozširoval. Dnes používajú až 120 receptúr.
Obal každej pralinky je z najjemnejšej belgickej čokolády, ktorá sa musí veľmi opatrne zahrievať, miešať a potom nalievať do špeciálnych foriem.
Do vnútornej náplne sa potom primiešava to, čo rastie v okolitých lesoch, záhradách a lúkach, napr. mak, lieskové orechy, maliny, rebarbora, tekvicové jadierka, marhule, ale samozrejme aj Uhudler (čo sa skrýva pod týmto zaujímavým názvom, si môžete prečítať v mojom článku: Uhudler).
Za jeden deň tu vyrobia až 6-10 tisíc praliniek, za rok spotrebujú 14 ton čokolády! Každá pralinka je malým umeleckým dielkom, jej výroba trvá až tri dni!
Mojím favoritom sa stal bonbónik ochutený jahodou a čiernym korením, no chutila mi aj horkomliečna pralinka so štipkou portugalskej prírodnej soli. V prvom momente síce ucítite slanosť, ale potom akoby lepšie vynikla chuť čokolády. Škoda len, že sme sem prišli v deň, keď sa ortuťový stĺpec na teplomeri šplhal poriadne nad 30 stupňov, a tak sme si nemohli nakúpiť tieto sladké pokušenia do zásoby, lebo by sa nám po ceste roztopili a mali by sme z nich len lepkavú, sladkú kašu. Ale raz sa sem určite ešte vrátim!
Adresa:
Spiegel Hotel Restaurant & Pralinen Manufaktur
Tatzmannsdorfer Str. 55, Bad Tatzmannsdorf
Viac informácií a online shop: tu
Prečítajte si aj ďalšie články o tomto regióne:
Lockenhaus – Návšteva u Bátoričky
Letná idylka v južnom Burgenlande
Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Ja som si doteraz myslela, že modrotlač je len na Slovensku…..
Mária, modrotlač a jej tradícia sa dostala na zoznam UNESCO v spoločnej kandidatúre Slovenska, Rakúska, Nemecka, Česka a Maďarska.