Baedeker
Viete kto vymyslel televíziu? Predsa Televízor Televízorovič Televízorov, ktorý dokázal už v 15. storočí v Kyjevskej Rusi prenášať obraz z jednej miestnosti do druhej. Aj keď tento vtip z čias socializmu je pochopiteľne nadsádzka, turistickým príručkám nehovoríme náhodne „bedeker“. Pomenovanie získali vďaka osobe Karla Baedekera, ktorý založil v roku 1827 vydavateľstvo so zameraním na vojenské a historické publikácie. Bol však aj oduševneným peším cestovateľom. Keď o pár rokov neskôr kúpil konkurenciu, vydal knihu Johanna Augusta Kleina Rheinlauf von Mainz bis Cöln, pridal k nej informácie, ktoré potrebuje každý turista – ubytovanie, hostince a pamiatky, a vytvoril tak šablónu, ktorá sa používa dodnes. Hoci sa často stáva, že učeň predčí majstra, aj po vyše 150 rokoch robia encyklopedicky spracované informácie z Baedekera mercedes medzi sprievodcami.
DuMont
Hoci prvú cestovateľskú príručku vydali v DuMonte až v roku 1968, ich história siaha po praslici až do 17. storočia. V roku 1805 sa oženil syn tabakového továrnika Marcus DuMont s Mariou Katharinou Jacobinou Schaubergovou z tlačiarenského rodu a založil noviny Kölnische Zeitung (na začiatku len s 250 exemplármi). Vychádzali až do apríla 1945 a po krátkej pauze, keď im britská vláda po vojne neudelila licenciu na tlač, sa zmenili na Kölner Stadt-Anzeiger. Neostali len pri novinách, mediálny dom vlastní aj niekoľko rádií a tv staníc. Silní sú aj v beletrii, kde majú práva na významných zahraničných autorov, akými sú Haruki Murakami či Michel Houellebecq. DuMont nevydáva len sprievodcov, ale aj tematický turistický mesačník a nástenné kalendáre.
Marco Polo
Najpredávanejší nemecký sprievodca vďačí za svoj názov slávnemu cestovateľovi len čiastočne. Firma Mairs Geographischer Verlag sídlila totiž v Stuttgarte na ulici Marca Pola. Prvý exemplár vyšiel v roku 1991 a stál 10 DM (súčasných cca 5 €). Obdĺžnikový formát s približne 150 stranami a mapou, doplnený o tzv insider tips, našiel veľmi rýchlo uplatnenie medzi turnusovými turistami. Ľahko prenosná knižočka im pomáhala nielen nájsť zaručene atraktívne miesta, ale aj rady, čomu sa majú určite vyhnúť, aby sa nedostali do problémov. Najnovšie edície majú už aj takmer povinnú „appku“ pre tých, čo chcú mať po ruke najaktuálnejšie informácie a tlačený sprievodca je pre nich prežitok.
Lonely Planet
Svetovo najväčšie vydavateľstvo turistických sprievodcov sa pre niektorých možno prekvapivo nachádza v Austrálii. Prvý titul Across Asia on the Cheap napísali Tony a Maureen Wheelerovci v roku 1973. Názov vydavateľstva vznikol fakticky omylom. Tony Wheeler počul v pesničke Joe Cockera Space Captain miesto lovely planet (ľúbezná planéta) slová lonely planet (osamelá planéta), čo sa mu zdalo ako veľmi výstižný titul pre turistických sprievodcov. A zvyšok je už história.
Aj LP príručky ponúkajú čitateľom výber toho najlepšieho, či už ide o pamätihodnosti, nákupy, zábavu alebo stravu pod označením Top picks.
Rough Guides
Boli ste na dovolenke a zistili ste, že žiadny sprievodca vám nevyhovuje? Tak si napíšte vlastný! Presne tak sa k problému postavil v roku 1982 študent Mark Ellingham. Po návrate z Grécka spísal tipy pre nízko nákladových turistov a 200-stranový rukopis vydal za podpory vydavateľstva Routledge. Rough Guides, ako to majú v názve, natvrdo opisujú plusy aj mínusy destinácii, v súčasnosti je ich už 120. Na začiatku ťažili aj z toho, že ich priamy konkurent Lonely Planet sa venoval viac Ázii, ktorú mali Austrálčania viac poruke a nič podobné, pokrývajúce Európu, neexistovalo.
Dorling Kindersley Vis-à-Vis
Bohato ilustrované publikácie na kriedovom papieri vďačia za názov zakladateľom, ktorými boli Christopher Dorling a Peter Kindersley. Prvá kniha publikovaná pod názvom DK bola príručka prvej pomoci pre britské dobrovoľné zdravotnícke služby. Vydavateľstvo má veľmi široký záber v rôznych oblastiach a tak sa môžete vybrať do Paríža s vizuálne krásne spracovaným sprievodcom pod jednou pazuchou a s prehľadom filozofických smerov pod druhou.
Merian
A na záver sme si nechali nemecké vydavateľstvo, ktorého pomenovanie pochádza od rytca Matthäusa Meriana (1593-1650), ktorý sa preslávil svojou dielňou vo Frankfurte a grafikami európskych miest. Hoci publikujú aj príručky ako ich vyššie spomínaná konkurencia, ich vlajkovou loďou je mesačník Merian vychádzajúci od roku 1993. Okrem klasických rád na cesty do neho prispievajú natoľko výborní autori, že nebol problém poskladať z ich článkov knižky o mestách, ako sú Paríž či Berlín.
Tento článok vznikol v spolupráci s internetovým magazínom Sieťovka.
Text: © Copyright Robert, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Robert, Travelpotpourri
Príspevok od Roberta by som chcela doplniť mojou poznámkou, že ja mám najradšej sprievodcov z edície DUMONT VISUELL a z nemeckých sa často nechávam inšpirovať publikáciami od REISE KNOW HOW. A vy ste na tom ako?