Bez ohľadu na to, či sme zapálení cestovatelia alebo len sviatoční turisti, pravdepodobne všetci v duši nosíme nejaký vysnívaný cieľ, ktorý chceme aspoň raz v živote navštíviť. Mnohým z nich vďaka tomu vznikli prívlastky ako večné mesto (Rím), mesto módy (Miláno) či matka miest (Praha). Zlé jazyky tvrdia, že niektoré prezývky treba brať ako varovanie. Napríklad “Vidieť Neapol a zomrieť” nemusí spočívať v dosiahnutí vrcholnej krásy, ale môže to byť skôr dôsledok nepozornosti pri kontakte s miestnou dopravou. Avšak hlavné mesto Francúzska je mestom lásky po zásluhe a v niektorých jazykoch (napríklad nemčina alebo čeština) sa to prejavuje aj tým, že sa Paríž skloňuje v ženskom rode. Čím známejšia je vaša vytúžená destinácia, tým viac by ste sa mali venovať príprave na výlet. Okrem preslávených pamätihodností v nich totiž neraz číhajú aj rôzne zákerné pasce na návštevníkov.
Cestovanie kedysi a dnes
Keď som sa v roku 1990 chystal na svoj prvý veľký výlet po Európe Interrailom, mohol som sa spoľahnúť len na tlačených sprievodcov českého vydavateľstva Olympia a slovenského Športu s vlastnou predajňou na Gorkého ulici v Bratislave, kúsok od legendárneho Tuzexu. Len vďaka známosti na vedení slovenských železníc (oficiálne Správa Východnej dráhy ČSD) sa mi podarilo požičať nádherný rôznofarebný cestovný poriadok SNCF a naplánovať si cestu okolo Francúzka, lebo československý poriadok obsahoval len trate do susediacich krajín a spoje na osi Rumunsko, Bulharsko a NDR plus trať do Kyjeva a Moskvy.
Výsledok plánovania vyzeral nasledovne:
Niekoľkotýždňové vypisovanie miest známych z kníh, filmov či Pijoanových Dejín umenia mi spôsobovali viac hlavybolenie ako radosť pri predstave, ako to všetko zvládnem. Nakoniec pomohla náhoda. V Monaku som natrafil na malé kníhkupectvo, kde mi za výpredajovú cenu predali legendárny Michelin Guide a jeho zelenú alternatívu.
Pri spätnom pohľade to bola jedna z najlepších investícií, nakoľko pri prvej návšteve chcete neraz vidieť v rámci vymedzeného času maximum. Okrem iného aj preto, lebo neviete, kedy a či vôbec sa sem ešte niekedy vrátite. V mojom prípade trvalo takmer 25 rokov, kým som sa opäť dostal do Paríža.
Hoci žijeme v digitálnej dobe, keď už neplatí, že všetko je na internete, ale skôr v “appkách”, klasický analógový sprievodca, inými slovami kniha, má stále miesto vo výbave turistu aj dnes. V predchádzajúcom článku ste si mohli prečítať, ako získali sprievodcovia svoje mená. Dnes si ukážeme, aký sprievodca je najvhodnejší podľa toho, na aký typ výletu hodláme do Paríža vyraziť.
(Je to len modelový príklad. Podobným spôsobom si môžete naplánovať návštevu akéhokoľvek mesta alebo krajiny.)
Pred kúpou alebo zapožičaním turistickej príručky si skúste odpovedať na nasledujúce otázky:
- Je to môj prvý výlet a potrebujem vedieť “všetko” od histórie, cez ubytovanie, stravu až po “toto nesmieš urobiť” ?
- Zaujímajú ma pamiatky, alebo chcem mať len kulinársky zážitok a dobre nakúpiť?
- Chcem navštíviť turisticky menej vychytené miesta?
- Ako absolvovať žánrovú prechádzku podľa zaručených tipov, keď som už najznámejšie miesta navštívil?
Paríž treba milovať, aby ste ho pochopili
Ak niekoho milujete, odpustíte mu aj nedostatky, ak nie, nepripustíte ani prednosti. Ak k Parížu zatiaľ lásku neprechovávate, skúste siahnuť po štyroch knihách od autorov, ktorých si získal úplne. Posmrtne vydané spomienky Ernesta Hemingwaya na mladosť strávenú v Paríži nepatria medzi diela, ktoré by ste poznali zo školských lavíc. Pohyblivý sviatok je jedným z najkrajších vyznaní metropole na Seine. V mnohých krajinách výrazne stúpol jeho predaj po tragických atentátoch v novembri 2015 ako manifestácia Savoir vivre – umenia žiť. Ako mu prepadla Slovenka, sa dočítate zas v Parížskych momentoch Márie Dopjerovej Danthine. Kým v jej prípade už uplynuli takmer dve desaťročia od zmeny bydliska, tretia publikácia vám ukáže Ako sa stať Parížankou kdekoľvek. Ak snívate o posedení v niektorej zo slávnych parížských Café, kde besedovali, ale aj tvorili Charles Baudelaire, Antoine de Saint-Exupéry, Jean-Paul Sartre prípadne Umberto Eco, potom je vynikajúcou alternatívou sprievodca po 60-tich kaviarniach Zaľúbení do Paríža,
Turistické encyklopédie poznajú mestá do detailov
V rámci tejto skupiny je stávka na istotu Baedeker. Aj keby ste o Paríži nikdy v živote nepočuli, nájdete v ňom komplet všetko, čo potrebujete vedieť. Od historického pozadia, cez tipy na ubytovanie a stravovanie a samozrejme podrobné informácie o všetkom, čo stojí za pozretie. Avšak práve podrobnosť je jeho hlavným mínusom. Nosiť v ruke celý deň polkilovú knižku môže byť dosť únavné. Pri plánovaní je vynikajúcim pomocníkom, ale do ulíc vyrazte radšej s jeho odľahčenou verziou Baedeker Smart. (České vydania sú beznádejné vypredané, zoženiete len originál.)
Podobným handikepom trpí aj sprievodca Paris Vis-à-Vis z produkcie Dorling Kindersley len s tým rozdielom, že je obrazovo výrazne bohatší. Oceníte na ňom veľmi názorné tipy na ideálne prechádzky po jednotlivých častiach mesta. Príručky vydavateľstiev Dumont a Lonely Planet nie sú natoľko farebne výpravné, napriek tomu nepostrádajú užitočnosť. Najmä výrazne označené TOP PICKS v Lonely Planet by ste nemali prehliadnuť.
Praktické rady po ruke
V tejto štvorici je jasným lídrom sprievodca Marco Polo. Ocenia ho najmä turisti, ktorí nechcú výlet zbytočne preplácať. Bez preháňania vynikajúce sú najmä Insider tips, ktoré si redakcia overuje. Nové vydania existujú už aj v elektronickej verzii. Priamo na mieste by vám nemali ujsť varovania, čo určite nesmiete v danej lokalite robiť! (Pre Paríž platí, že v reštauráciách máte počkať na uvedenie k stolu a nehrnúť sa na voľné miesto. Taktiež ak cestujete autom, nehľadajte v meste žiadnu značku STOP, nakoľko táto sa nikde v meste nenachádza.) Ak sa chystáte do Paríža na víkend, skúste príručku slovenskej autorky Lubici Šedivej. Green Guide Michelin vás primárne nenasmeruje do naj-reštaurácií ako jeho slávnejší červený súrodenec, ale určite vďaka nemu uvidíte všetko podstatné. Vlastná skúsenosť!
Paríž gurmánsky a nákupný
Aj na tých, čo nepotrebujú vidieť v Paríži úplne všetko a idú viac za nákupmi alebo si chcú dopriať gurmánsky zážitok jednej z najlepších kuchýň sveta, myslia cestopisní autori. Môžete si vybrať prehľadne spracované zoznamy najkrajších či najviac oceňovaných reštaurácii alebo rady, kde najlepšie a najlacnejšie nakúpite. Ak sa chcete inšpirovať zážitkami iných, potom siahnite po knižkách, akou je napríklad Gurmán v Paríži. .
Menej známe klenoty Paríža
Ak ste častejším návštevníkom mesta na Seine, tak sa asi nebudete chcieť opäť tlačiť s tisíckami turistov na notoricky známych pamiatkach. Menej vychytené miesta objavíte vďaka sprievodcom, ako sú nemecké príručky 111 miest, ktoré musíte v Paríži vidieť , Paríž 99 x ako ho ešte nepoznáte prípadne Len v Paríži. Ide o prehľad tipov, takže ich pokojne môžete nechať doma a vybrať sa na odporúčané miesta len s mapou, aby ste nezablúdili.
Tematické prechádzky
Pre kultúrnych fajnšmekrov je Paríž priam stvorený pre prechádzky na známe miesta z obľúbených filmov či rodné domy spisovateľov. Prípadne ich možete takpovediac “osobne” navštíviť na miestach ich posledného odpočinku. Najviac vyhľadávaný je cintorín Père Lachaise, kde takmer každý náhrobný kameň patrí tým najväčším osobnostiam. Medzi mimoriadne obľúbené, ale v súčasnosti už ohradené, patria: bozkami posiaty pomník Oscara Wildea ako aj hrob hudobníka skupiny Doors Jima Morrisona. Rovnako vyznamných ľudí, akými boli napríklad režisér François Truffaut či len nedávno zosnulá herečka Mireille Darc, nájdete na cintorínoch na Montmartre či Montparnasse. Ale tematický výlet môže mať aj prozaickejší cieľ, napríklad ak si priateľky chcú urobiť pravý babský výlet. Podobne ladených príručiek, ako sú vyššie uvedené príklady, nájdete v ponuke viac.
A akých sprievodcov používate pri plánopvaní alebo na cestách vy? Napíšte nám svoje tipy do diskusie!
Paris, Île-de-France, France