S vodou – v jej rôznych podobách – sa na Islande stretnete na každom kroku.
To, čo k tejto ostrovnej krajine neodmysliteľne patrí, sú gejzíry. Vysoká teplota v blízkosti magmy môže spôsobiť, že sa vytvorí vysoký tlak, ktorý potom vymrští stĺp horúcej vody do niekoľkometrovej výšky.
Slovo gejzír je odvodené od islandského slovesa „gjósa“, čo znamená prýštiť. Najstarší gejzír sa nachádza v oblasti Haukadalur. Dnes už len „podriemkava“, ožíva len veľmi ojedinele.
Nezabudnuteľné prírodné divadlo teraz predvádza iný gejzír – Strokkur, nachádzajúci sa v tesnej blízkosti svojho prapredka.
Najprv to vyzerá, že sa nič nedeje.
Potom sa začne vytvárať veľká modrá bublina…
…ktorá sa mierne trasie a drží vás v napätí.
Zrazu bleskovo vychŕli prúd horúcej vody a pary do výšky až 30 metrov.
Tento dramatický jav sa opakuje približne každých päť minút.
Jedným z najfascinujúcejších fenoménov na Islande sú však aj vodopády.
Pri návšteve viacerých z nich je prekvapujúce, že hoci viete, že sa už blížite k tomuto zázraku prírody, všade navôkol je len rovina, žiaden náznak, že by tu odniekadiaľ mala padať voda. Až potom zbadáte malý biely obláčik a čím viac sa k nemu približujete, zosilňuje sa aj zlovestný zvuk. A v tom to príde – zem sa pred vami láme a v tejto obrovskej pukline sa s obrovským hukotom voda samovražedne rúca do priepasti hlbokej aj niekoľko desiatok metrov.
Niekedy je to len užší stĺp vody……inokedy celý závoj – mohutné prúdy nepretržite sa valiacej vody.
Voda rýchlo mizne v kataraktoch pod vodopádom, a pritom je stále tu s vami a neúnavne demonštruje svoju silu.
Stačí, aby na chvíľu vykuklo slnko a celú túto prírodnú show orámuje nádherný oblúk farebnej dúhy.
Dych vám vyrazí Dettifoss na rieke Jökulsá á Fjöllum, ktorá je ľadovcového pôvodu. S prietokom vody 200 až 500 m3 za sekundu (množstvo vody je vyššie v lete, keď sa topí ľadovec) je to jeden z najmohutnejších vodopádov v Európe. Vodný prúd, široký 100 metrov, padá z výšky 45 metrov do obrovského kaňonu.
Nezabudnuteľná scenéria, hučanie spenenej vodnej triešte, príroda a jej živly vo večnom pohybe…
K ďalším známym vodopádom patrí Gullfoss na rieke Hvítá, tzv. Zlatý vodopád, ktorý sa považuje za najkrajší na Islande.
Toto je Godafoss.
V roku 999 alebo 1000 rozhodoval islandský parlament (mimochodom, najstarší na svete!, založený v roku 930), k akému náboženstvu sa obyvatelia Isladnu priklonia. Znalec zákona Thorgeir Thorkelsson uprednostnil kresťanstvo a sošky pohanských bohov nakázal nahádzať práve do tohto vodopádu.
Preto to meno: „vodopád bohov“.
Vodopád Skógafoss vidno už z diaľky, pretože s výškou 60 metrov patrí k najvyšším na ostrove. Ale aj k najkrajším. Padá z dávnych pobrežných útesov, dnes je už od mora vzdialený až 5 kilometrov.
Seljalandsfoss je zase ojedinelý tým, že sa pri ňom dá prejsť za vodnú stenu.
O desiatej večer sme spoza tejto nezvyčajnej záclony pozorovali žiarivé slnko, ktoré sa v lete len dotkne horizontu bez toho, aby zapadlo.
Po pár dňoch na Islande nadobudnete dojem, že každé miestečko, každá osada má svoj vlastný vodopád. Je ich toľko, najrozličnejšej veľkosti a tvarov, že mnohé ani nemajú mená.
Ďalšie príspevky o Islande na tomto blogu:
Húsavík – Veľrybia hra na skrývačku
super,
schöne Bilder und viele Informationen
danke
LG Anna
Danke!