Bábovka – to je klasika, ktorá sa dotkne srdca. Je to návrat do detstva. Akonáhle som začula z kuchyne drnčiaci mixér, utekala som tam, aby som si aspoň raz mohla obliznúť stierku, ktorou mama stierala s cukrom rozšľahané žĺtka na dno mixéra. Aj dnes, keď bábovku pečiem ja, veľmi ťažko odolávam pokušeniu aspoň trochu si bliznúť…
K pôvodu bábovky sa viaže viacero legiend. Tou najznámejšou je príbeh troch kráľov, ktorí sa na svojej spiatočnej ceste z Betlehema zastavili v Alsasku, t.j. vo východnej časti dnešného Francúzska blízko hraníc s Nemeckom. Po dlhom putovaní zo Svätej zeme boli veľmi unavení a pretože ich domáci obyvatelia vrelo uvítali, na znak vďaky im upiekli koláč, ktorý položili na turban jedného z kráľov. Tak vznikla typická bábovková forma a Francúzi sú skalopevne presvedčení, že kolískou tohto múčnika je ich krajina, dokonca tvrdia, že sa táto udalosť stala v alsaskej dedinke Ribeauvillé, kde sa na túto počesť každý rok v druhú júnovú nedeľu koná bábovkový sviatok – Fęte du Kougelhopf. Žiaden div, že sa v alsaských mestách sa bábovky konzumujú ráno, na obed i večer. Každá pekáreň pečie bábovku podľa vlastného receptu, tradične v hlinených nádobách, no a k najpredávanejším suvenírom z tohto regiónu patria nielen bábovkové formy najrozličnejších veľkostí, ale aj celkom maličké bábovky – magnetky na chladničku.
Ten názov Kougelhopf je podobný nemeckému Gugelhupf. Nemecký názov nemá nič spoločné s internetovým vyhľadávačom, slovo „Gugel“ označuje stredovekú kapucňu a „Hupf“ je odvodeninou slova „Hefe“ – droždie, pretože pôvodne sa bábovka pripravovala z kysnutého cesta. Pomenovanie teda vzniklo podľa špecifickej formy.
Veľká znalkyňa detskej duše, švédska spisovateľka Astrid Lindgrenová, spomína bábovku, ktorá sa vo Švédsku nazýva tiež Gugelhupf alebo Kouglof, vo svojej knižke Deti z Bullerbynu (moja najobľúbenejšia detská knižka!). Keď sa hlavná hrdinka Líza nudí, mamička jej poradí upiecť koláč. V knihe je nielen opísaný postup pečenia, ale hlavne Lízina radosť z toho, že aj pri takejto činnosti možno myslieť na druhých, lebo kus bábovky dostanú všetci jej kamaráti.
Mrkvová bábovka
Potrebujeme: 150 g postrúhanej mrkvy, 125 g cukru, 3 vajcia, 1 lžk škorice, 80 g nasekaných pistácií, 40 g hladkej múky, ½ lyžičky prášku do pečiva, 30 g strúhanky a štipku soli
Príprava: Postrúhanú mrkvu zmiešame s cukrom, vajcami, škoricou, soľou a pistáciami. Múku s práškom do pečiva preosejeme do mrkvovej zmesi, primiešame strúhanku. Bábovkovú formu vymastíme a posypeme strúhankou. Pečieme v rúre vyhriatej na 180°C cca 35 minút. Po upečení necháme bábovku ešte 10 minút vo forme, potom vyklopíme a necháme vychladnúť.
Prečítajte si tiež: Cisárska bábovka