V roku 2019 sa Plovdiv stal Európskym hlavným mestom kultúry a v roku 2022 sa zas zaradil medzi 5 top európskych cestovateľských destinácií. Neskutočne dlhá história, úžasné pamiatky, chutná kuchyňa a vynikajúce vína – to sú tie najlepšie lákadlá pre návštevníkov z celého sveta. Ja som Plovdiv navštívila už veľakrát, ale vždy ma fascinuje, že ma dokáže prekvapiť niečím novým. K najnovším (i keď v skutočnosti veľmi starým) atrakciám sa zaraďujú aj nádherné, zrenovované rímske mozaiky.
Plovdiv je jedným z najstarších nepretržite obývaných miest na svete. Počas jeho najmenej 8000-ročnej existencie sem prinášali rôzne národy svoje zvyklosti, božstvá aj kultúru, mesto zmenilo viackrát svoje meno.
V roku 45 n.l. sa Plovdiv – vtedy ako Philippopolis – stal súčasťou Rímskej ríše. To odštartovalo nebývalý rozmach mesta. Obyvatelia – ich počet dosiahol až 100 tisíc – sa prechádzali po vydláždených uliciach, vychutnávali si kúpeľ vo verejných kúpeľoch, s nadšením sledovali športové hry na tamojšom štadióne, ale aj súboje gladiátorov v amfiteátri. V meste pôsobili skúsené dielne, ktoré honosnými mozaikami pokrývali dlážky v domoch nóbl obyvateľov, ale aj vo významných verejných budovách. Niektoré mozaiky sa zachovali do dnešných čias, a tak dokazujú majstrovstvo týchto neznámych umelcov a remeselníkov.
1. TRAKART CULTURAL CENTER
Adresa: archeologický podchod na križovatke: Bulvár cára Borisa III. a Ulica patriarchu Evtimila
Tieto mozaiky skrášľovali v 3. storočí podlahu reprezentatívneho domu vo Philippopolise, ktorý bol v tých časoch hlavným mestom rímskej provincie Trákia. Dom sa nazýva Eirene (= Mier) podľa gréckej bohyne, ktorej portrét je vyobrazený na centrálnej mozaike, obkolesený rôznymi geometrickými vzormi. Bola umiestnená v strede hlavnej miestnosti. Súčasťou domu bol aj otvorený dvor obklopený stĺpmi. Mramorová nádrž slúžila ako fontána.
Aj po toľkých storočiach človek žasne nad farbami drobných kamienkov, ktoré vytvárajú rôzne meandry, symbolické uzly, listy alebo kvety.
Zaujímavé sú však aj nádherné rituálne fiálé, nádoby a iné úžitkové alebo umelecké sklené nádoby z 3. storočia p.n.l. – 4. storočia n.l., vystavené v rámci stálej výstavy Sklo v antickom umení.
Dom bol objavený v 80. rokoch minulého storočia pri výstavbe podchodu bulváru, mozaiky boli vyčistené a zrekonštruované a v roku 2003 boli sprístupnené verejnosti ako súčasť kultúrneho komplexu TrakArt. V podchode môžete vidieť aj časť dláždenej rímskej ulice.
Počas mojej návštevy som mala šťastie, že sme tam stretli aj bulharského umelca Georga Traka a pozreli sme si jeho jubilejnú retrospektívnu výstavu s nádhernými sklenenými mozaikami.
V kultúrnom centre TrakArt sa pravidelne konajú rôzne kultúrne podujatia, viac informácií v angličtine: https://trakart.org/trakart/
Centrum je otvorené každý deň od 10.00 do 18.00 hod. (okrem veľkonočných, vianočných a novoročných sviatkov), otváracie hodiny: tu
2. MALÁ RANOKRESŤANSKÁ BAZILIKA
Adresa: Bulvár Knjaginja Maria Luiza 31A
Vo svojej dlhej histórii sa Plovdiv často musel brániť voči útokom rôznych nepriateľov. V roku 471 sa vojenskému veliteľovi a cisárovi Baziliskovi podarilo potlačiť revoltu Gótov. Na počesť tejto udalosti bol postavený kostol vo východnej časti mesta a sám Baziliscus poskytol financie na mozaiku pred oltárom, na ktorej sa zvečnilo toto víťazstvo.
Ako sa však v dejinách ľudstva často stáva, o niekoľko rokov neskôr sa cisárom stal Zeno, ktorý zavraždil svojho predchodcu a nechal odstrániť všetky stopy po ňom, vrátane dvoch prvých riadkov na mozaike, ktoré obsahovali Baziliskovo meno.
Zeno našťastie nezničil všetko, a tak aj dnes môžeme obdivovať bohatú dekoráciu na mozaikách – rôzne geometrické tvary (kruhy, kosoštvorce, meandry…) a symboly – mnohé z nich pochádzajú ešte z pohanského obdobia a neskôr si ich privlastnili raní kresťania: rozety, vázy, svastiky…
V južnej časti baziliky bola neskôr postavená malá kaplnka, k severnej lodi bolo pripojené baptistérium. Krstný bazén má tvar kríža, naraz tu mohlo byť pokrstených 5-6 osôb.
Na najkrajších mozaikách sú vyobrazené holuby a jeleň. Holubica je symbolom Svätého ducha, zjavila sa na oblohe práve, keď Ján krstil Ježiša v rieke Jordán.
Jeleň býva často vyobrazený ako pije vodu v blízkosti kríža alebo miesta krstu. Je to metafora na kresťanov, ktorí čerpajú svoju vieru a pravdu zo Svätého písma.
V múzeu si možno pozrieť krátke video v angličtine o histórii baziliky. Kostol vyhorel koncom 5. alebo začiatkom 6. storočia, bol síce znovupostavený, ale neskôr opäť zničený. Keď sa v roku 1988 v týchto miestach stavali nové obytné bloky, náhodne bola objavená aj bazilika s mozaikami. Na rekonštrukciu si však musela počkať až do roku 2010.
Dnes je múzeum otvorené každý deň:
od 9.00 – 17.30 hod. – november – marec
od 9.00 – 18.00 hod. – apríl – október
Viac informácií: http://www.visitplovdiv.com/en/node/675
3. BISKUPSKÁ BAZILIKA MESTA PHILIPPOPOLIS
Adresa: Bulvár Knjaginja Maria Luiza 2
Ak sa vyberiete do Plovdivu a nebudete mať toľko času, aby ste si stihli pozrieť všetky 3 miesta z tohto článku, tak rozhodne navštívte aspoň Biskupskú baziliku, ktorá sa nachádza len pár minút od južného konca hlavnej pešej ulice.
V roku 313 sa stalo kresťanstvo oficiálnym náboženstvom Rímskej ríše. Počas archeologických vykopávok sa pri bazilike našla minca, datovaná do obdobia vlády cisára Licinia (308-324). To viedlo k hypotéze, že táto bazilika bola jednou z prvých postavených v Rímskom impériu po prijatí kresťanstva.
V novodobej histórii boli zvyšky baziliky objavené až v roku 1982 počas výstavby cesty. Keďže jej zreštaurovanie v tom čase nebolo možné, miesto bolo pokryté pieskom. S čistením a konzervovaním mozaiok sa začalo až v roku 2015.
Považujem to za veľké privilégium, že som mala možnosť navštíviť toto miesto začiatkom roka 2019, keď ešte naplno prebiehali reštauračné práce. Pracovali tu nielen odborníci, ale tiež takmer 500 dobrovoľníkov. Niekde to vyzeralo ako na ozajstnom stavenisku: fúriky, vedrá, sutina, kamene, prach…
Zreštaurované mozaiky boli rozrezané do veľkých blokov. Krása celku sa dala skôr tušiť, než naozaj vidieť. Najkrajšia mozaika s pávom (ktorý je dnes logom múzea) ostávala ešte zakrytá ako prekvapenie pre budúcich návštevníkov. Ale prekvapením pri mojej návšteve baziliky po jej otvorení bola pre mňa celá expozícia.
Prekvapila ma aj samotná veľkosť budovy múzea, nie nadarmo sa bazilike niekedy hovorí aj Veľká. Pred vstupom je vystavených niekoľko sôch a informačné panely. Vzadu za bazilikou sa nachádza detské ihrisko s motívmi mozaikových ornamentov a vtákov.
Vnútri si treba na topánky navliecť igelitové návleky. Už aj to dáva tušiť, že budeme kráčať po niečom unikátnom a vzácnom. Interiér takisto ohromí svojou veľkosťou. Bazilika bola trojloďová, s dĺžkou 82,8 m a šírkou 36 m.
Všade, kam sa človek pozrie, sa rozprestierajú nekonečné “koberce” mozaiok (celkovo zaberajú 2000 m²). Môžete tu stáť celé hodiny a stále budete objavovať nové a nové vzory. Hoci sú ornamenty väčšinou geometrické, ich rôznorodosť je naozaj fascinujúca.
Mozaika v prízemí (4. storočie) je v dvoch vrstvách. Dolná vrstva je farebnejšia. Táto dlážka sa v minulosti prepadla, pravdepodobne dôsledkom zemetrasenia, a tak bola prekrytá novou mozaikou. Na viacerých miestach vidno dnes obe vrstvy – ako na nasledujúcej fotografii.
Všimnite si aj zvláštne ornamenty: Šalamúnov uzol v spodnej vrstve tvoria dve prepletené slučky (symbol nesmrteľnosti a večnosti). Hornú mozaiku zdobí Herkulov uzol ako symbol plodnosti.
Pri prechádzaní sa po sklenených chodníkoch a pozorovaní mozaikovej výzdoby si treba všimnúť napríklad aj vyobrazené granátové jablko (plodnosť), vtáka kŕmiaceho svoje mláďa alebo vtáka unikajúceho z otvorenej klietky, ale aj tri zvláštne zelené plody, ktoré sa doposiaľ nepodarilo identifikovať. Sú to uhorky, tekvice alebo niečo celkom iné?
Pôvodne stál na mieste tejto baziliky rímsky pohanský chrám. Viaceré jeho stavebné prvky (architrávy, hlavice stĺpov…) boli zakomponované aj do nového kresťanského kostola. Bazilika bola však opustená v 7. storočí, medzi jej ruinami si niektorí obyvatelia začali stavať svoje príbytky a tiež pochovávať svojich zosnulých. Tak tu vzniklo veľké pohrebisko, ktoré sa používalo až do 14. storočia. V rámci vykopávok sa našli pozostatky vyše 300 osôb a tiež fragment tváre svätca z nástennej maľby z malého kostolíka, ktorý stál pri cintoríne. Potom sa Plovdiv dostal pod tureckú nadvládu, centrum sa presunulo do severnej časti mesta, okolie bývalej baziliky upadlo do zabudnutia…
Dnes sú dávni obyvatelia mesta znovu pochovaní v časti pod oblúkovitou chodbou, ktorá vás dovedie na poschodie. Tu sa nachádza “Rajská záhrada”: strapce hrozna, brečtanové listy, vázy s kvetmi a košíky s ovocím…
…a hlavne vtáci!
Vyše 100 vtákov patriacich do 12 druhov, zoradených do diagonál. Vtáky, ktoré si obyvatelia Philippopolisu chovali ako domáce zvieratá, vtáky, ktoré mali na svojom jedálničku, exotické vtáky pre potešenie… Kačky, sliepky, kohúty, holuby, papagáje, pávy, perličky…
Prečo vlastne vtáci ako ozdoba mozaiky v bazilike? Je vták symbolom duše? Pozrite sa dobre na tie mozaiky – niekde je vták osamotený, niekde si nachádza spriaznenú dušu, niekde je zavretý v klietke ako my často uväznení vo vlastnom strachu, a niekde rozťahuje krídla a chystá sa k letu ako oslobodená duša…
A zrazu sa vám zdá, že tie vtáky počujete. Sluch vás neklame. Vtáčie zvuky vychádzajú zo zariadenia za mozaikou. Určite sa tam choďte pozrieť. Nachádza sa tam vtipný interaktívny projekt. Na veľkej obrazovke vidno vás a časť mozaiky, z ktorej každú chvíľu vyletí niektorý vták, prechádza sa okolo vás a vydáva svoje typické zvuky.
V tejto časti múzea sa nachádza aj zaujímavý detský kútik, kde si detskí návštevníci môžu navrhnúť svoju vlastnú mozaiku a premeniť sa na ornitológov, historikov, archeológov alebo aj foréznych antropológov.
Dospelí dajú zrejme prednosť vystaveným archeologickým objektom, medzi ktorými je aj spomínaná minca cisára Licinia. Mňa zaujali miniatúrne ženské hlavy, ktoré slúžili ako modely pri výbere dámskeho účesu.
Najkrajšou mozaikou je bezosporu Studňa života (symbol poznania božieho slova), pri ktorej stoja dvaja pávi (nesmrteľnosť). Lepšie povedané, mali by stáť dvaja. Na fotografii z 80. rokoch to tak ešte bolo, dnes jeden páv chýba a nikto nevie, čo sa s ním stalo…
Druhá najkrajšia mozaika je vlastne hlavná postava a logo baziliky – nádherný páv s roztvoreným chvostom. Nájdete ho na mozaike v prízemí, blízko vchodu do baziliky.
Biskupská bazilika je otvorená každý deň:
od 9.00 – 17.30 hod. – november – marec
od 9.00 – 18.00 hod. – apríl – október
Viac informácií: http://www.visitplovdiv.com/en/node/9437
V ponuke sú aj rôzne kombinované vstupenky, viac informácií: TU
EXTRA TIP:
Ak vám táto ponuka mozaikového umenia nestačí, navštívte ešte Archeologické múzeum v Plovdive, kde sa nachádza aj táto mozaika z 1. polovice 3. storočia. V jej strede je obraz božstva rieky.
Viac info: Archeologické múzeum
PRAKTICKÉ INFORMÁCIE
Kde sa ubytovať: počas mojej návštevy som bola ubytovaná v hoteli Doubletree by Hilton Hotel. Je to nový, moderný hotel, otvorený v roku 2022. Nachádza sa v blízkosti Biskupskej baziliky – menej ako 10 minút peši.
Viac informácií: Doubletree
Ak dávate prednosť menším butik hotelom, potom odporúčam hotel Villa Flavia.
Tento hotel tiež súvisí s témou rímskeho obdobia mesta, čo určite ocenia najmä obdivovatelia antickej histórie. Pri rekonštrukcii hotela bola v podzemí objavená časť verejného kúpeľa, ktorý bol v prevádzke od 2. do 5. storočia n.l. Nachádza sa tu bazén s mramorovou stenou, ale aj rôzne architektonické elementy ako súčasť luxusného vybavenia a tiež celý podpodlažný vykurovací systém. Tento priestor bol upravený pre špeciálne podujatia.
Pre mňa bola ojedinelým zážitkom večera spojená s ochutnávkou vín, zorganizovaná v spolupráci s Bulgaria Wine Tours. Bulharské vína sú excelentné, mojím favoritom toho večera sa stalo červené víno Mavrud Sarva z vinárskeho podniku Dragomir.
Všetky podávané jedlá boli vynikajúce a krásne naaranžované.
A dokonca sa ponúkali aj guľky zo zmesi datlí, píniových orieškov a medu, zhotovené podľa starého rímskeho receptu!
Tak už stačilo len privrieť oči, predstaviť si, že sme práve vyšli z horúceho bazéna, kde sme predebatovali najnovšie politické dianie vo Philippopolise a teraz – trebárs aj ležiac na boku – si pochutnávame na vyberaných pokrmoch… 🙂
Viac informácií o hoteli: Heritage Boutique Hotel Villa Flavia
Viac infomácií o vínnych túrach v okolí Plovdivu: Bulgaria Wine Tours
PREČÍTAJTE SI TIEŽ:
Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Plovdiv, Пловдив, 4000, Bulharsko