Mnohí pokladajú Sigmunda Freuda, zakladateľa novej terapie – psychoanalýzy, za Viedenčana, pretože vieme, že vo Viedni prežil takmer celý svoj život.
Vieme tiež, že v roku 1933 pálili nacisti jeho knihy v Berlíne. Freud na to povedal: „Aké robíme pokroky! V stredoveku by upálili mňa, dnes sa uspokoja s tým, že pália moje knihy.“
No a vieme aj to, že v roku 1938 Freud opustil Viedeň a presťahoval sa do Londýna, kde v nasledujúcom roku zomrel.
Ale viete, kde sa Sigmund Freud narodil?
Jeho rodiskom je Příbor – malé mestečko (takmer 9000 obyvateľov) v Moravsko-sliezskom kraji. Keď sa tu v roku 1856 Freud narodil, mestečko sa volalo Freiberg.
Dobrá správa: jeho rodný dom stále stojí!
Obchodník s vlnou Jakub Freud mal už 40 rokov a bol po tretí raz ženatý. Manželka Amália bola podstatne mladšia.
V dvojpodlažnom dome obývali Freudovci prvé poschodie.
6. mája 1856 sa im narodil syn, ktorému dali meno Sigismund (až neskôr si ho zmenil na Sigmund), k tomu ešte Schlomo po dedkovi a Simcha, čo v hebrejčine znamená „radosť“, teda presne to, čo nemecké Freud. O rok neskôr sa narodil ďalší syn Július, ktorý tragicky zomrel v nasledujúcom roku. Nedarilo sa ani obchodu s vlnou, a tak situácia prinútila rodinu odsťahovať sa najprv do Lipska a odtiaľ do Viedne.
Rodina Freudovcov bývala teda v Příbore len tri roky, ale Freud po celý život nostalgicky spomínal na svoje rodisko. Samozrejme len v dobrom, ako to býva, keď človek spomína na detstvo. Jemu ostali v pamäti hlavne púpavové lúky, vychovávateľka Monika Zajícová a uličky, v ktorých sa hrával. Známe sú jeho slová: „Som si istý, že hlboko vo mne ešte stále žije to šťastné příborské dieťa, prvorodený syn mladej matky, ktorý získal prvé nezmazateľné dojmy z tohto vzduchu a z tejto pôdy.“
No a ešte jedna dôležitá spomienka ho viazala k rodnému mestu. Freud si dopisoval so svojím kamarátom Emilom Flussom, synom bohatého továrnika. Keď mal 16 rokov, trávil u tejto rodiny prázdniny, no a samozrejme sa tu po prvýkrát zamiloval (do kamarátovej sestry Gisely). Viac sa už ale do rodného mesta nevrátil…
Dnes je v tomto dome múzeum. Keď som tu bola pred pár rokmi, tak tu bola expozícia vytvorená s typickým českým humorom. Na malých stoličkách boli uvedené nielen Freudove citáty, ale aj karikatúry Vladimíra Jiránka.
Keď som sem prišla v roku 2024, prekvapila ma nová expozícia. O to viac, že autorkou je britská konceptuálna sochárka, Freudova pravnučka Jane Mc Adam Freud (1958-2022), t.j. dcéra Freudovho vnuka Luciana. Ako povedala, jej pradedo zbieral sochy (vo svojej zbierke mal takmer 3000 starožitností), ona ich tvorí.
Svojimi inštaláciami akoby sa pokúsila vytvoriť múzeum našej mysle. Jej koncepcia vychádza z troch fáz nášho života, keď sme: dieťa alebo nemluvňa (detinskí) – ID, dospelí (racionálni) – EGO a rodičia (kritickí) – SUPEREGO.
Najviac ma upútala inštalácia Zabudnutá spomienka. Vajíčko – v jeho strede je detská topánka. Pokúšala som sa ju rozpoznať v tej spleti, ale nedarilo sa mi to. Lebo aj naše spomienky sa časom stávajú neostré…
Originálny gauč, ktorý bol súčasťou psychoanalytickej terapie, tu nenájdete. Nenájdete ho ani v dome vo Viedni, kde Freud prežil 47 rokov. Po okupácii Rakúska fašistickým Nemeckom v roku 1938 sa rodina Freudovcom so všetkým svojím nábytkom presťahovala do Londýna, kde Freud o rok neskôr zomrel.
Ale nezúfajte, pred Freudovým rodným domom v Příbore si môžete aspoň na chvíľu poležať na kópii. A ani sa nemusíte báť, že sa tento kus nábytku prelomí pod ťarchou všetkých tých problémov, bezsenných nocí a starostí, pretože je vyrobený z medi. A verte mi, že každý si na tú pohovku aspoň na chvíľku ľahne, aspoň pre jednu fotografiu, a to aj v zime, keď riskuje, že mu zadok primrzne k studenému kovu. A popritom sa môže zamyslieť nad nápisom: Usaď sa a rozjímaj – vstaň a konaj.
Čo ešte možno uvidieť v Příbore?
Prvá písomná zmienka o Příbore je z roku 1251, za mesto bol vyhlásený v roku 1294. Mimochodom, ten názov neznamená kuchynský riad, ale pravdepodobne označuje miesto pri bore (borovicový háj). Ak by české mestá súťažili o najslávnejšieho rodáka, tak by sa Příbor určite umiestnil na poprednom mieste.
Prvá pamätná tabuľa na rodnom dome bola odhalená ešte v roku 1931 pri príležitosti Freudových 75. narodenín. Slávnostného podujatia sa zúčastnila aj Freudova najmladšia dcéra Anna. Freudov zhoršený zdravotný stav mu nedovolil prísť. Ospravedlnil sa v liste starostovi mesta.
Neďaleko rodného domu Sigmunda Freuda, v parku za radnicou, nájdete pamätník s jeho bustou z roku 1969 od sochárov Františka Navrátila a Zdeňka Makovského.
Ak sem prídete, tak môžete navštíviť aj neďaleké turistické informačné centrum a okoštovať likér Příborskú freudovku. Výroba bylinných likérov má v tomto regióne dlhú tradíciu, jedna výrobňa bola aj v blízkosti rodného domu a je celkom možné, že aj Freudov otec nejaký ten likér ochutnal…
V meste si môžete ešte pozrieť Kostol Narodenia Panny Márie, pravdepodobne taký starý ako mesto. Bol obklopený hradbami a aj dnes tu vidíte ešte múr s kaplnkami.
Ak pôjdete do Viedne, určite navštívte aj Múzeum Sigmunda Freuda. Zatiaľ si o ňom môžete prečítať v mojom článku: Berggasse 19
Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Múzeum vo Viedni som už navstívila…..
Super, Mária, tak teraz treba naplánovať výlet na Moravu do Příboru.
Děkuji, moc pěkně napsané!
Ďakujem, teším sa, že sa článok páči.