Talianska kuchyňa – kto by ju nemiloval? Jej základy položili už starí Rimania, a to boli poriadni fajnšmekri. Kedysi dávno sa pri rieke Tiber nachádzala len nevýznamná osada roľníkov a pastierov. Ich jedálniček bol skromný, tvorili ho produkty z vlastného hospodárstva, prípadne z lovu a chytania rýb. Postupne sa však začala vytvárať ríša – svetová veľmoc. Z jej hlavného mesta Ríma sa stalo pažravé „brucho sveta“. S počtom 1,5-2 miliónov obyvateľov to bolo najväčšie mesto na svete v období antiky. A tých obyvateľov bolo samozrejme treba nasýtiť… S rozmachom impéria sa začali do Ríma dovážať nové suroviny i kulinárske skúsenosti. Mlsné jazýčky obyvateľov tohto mesta rýchlo zfajnoveli. Rimania – ako páni sveta – nielen vládli, ale aj jedli.
Pred nedávnom som sa tejto téme dosť venovala, a tak som sa rozhodla urobiť menšiu sériu, v ktorej vám predstavím niekoľko receptov inšpirovaných kuchyňou starých Rimanov, ale aj obrázkov z tohto večného mesta.
Pohľadnica č. 1 – trochu netypická, lebo zvyšok „Zlomeného mosta“ – Ponte Rotto – nepatrí práve k tým turisticky najvyhľadávanejším miestam. Podľa legendy bol Rím založený na brehoch rieky Tiber v roku 753 p.n.l. A tento most je najstarším kamenným mostom cez túto rieku v Ríme! Bol postavený na mieste dreveného mosta v 2. storočí p.n.l. a často musel odolávať povodniam. Každá veľká voda na ňom zanechala stopu, každá si kus z neho zobrala so sebou… Až napokon ostal už len jeden kamenný oblúk z pôvodných troch, ktorý nájdete v blízkosti moderného mosta Ponte Palatino.
A teraz sľúbený recept:
ŠOŠOVICA S GAŠTANMI
Potrebujeme:
250 g šošovice
1 l minerálnej vody
½ l zeleninového vývaru
150 g jedlých gaštanov
½ lyžičky sódy bikarbóny
soľ, korenie, rascu, koriander
1 lyžičku mäty
1 na drobno pokrájanú a podusenú cibuľu
½ lyžičky citrónovej šťavy
½ polievkovej lyžice octu aceto balsamico
1 lyžičku medu
1 polievkovú lyžicu sójovej omáčky
olivový olej
Príprava:
Šošovicu necháme zmäknúť v minerálnej vode a uvaríme vo vývare. Gaštany narežeme a spolu so sódou bikarbónou povaríme 40 minút v mierne osolenej vode. Necháme vychladnúť, ošúpeme a zmixujeme (môžeme použiť aj hotovým gaštanovým pyré). Šošovicu a rozmixované gaštany zmiešame so všetkými ostatnými prísadami, necháme zovrieť a ešte trochu povaríme pri nízkej teplote za občasného premiešania. Ochutíme a pokvapkáme olejom.
Neviem si predstaviť takúto kombináciu, jedla si ju?
Samozrejme, Mária, že som to jedla! Veď to je môj výtvor na fotke! 🙂 A veľmi mi to chutilo! Však vyskúšaj!