Archeologické nálezy dokazujú, že hrozno na území Moldavska rástlo už v období neolitu. Neďaleko dediny Naslavcea sa našiel veľmi dobre zachovalý skamenelý odtlačok hroznového listu.
Hoci sa Moldavsko označuje za najchudobnejšiu európsku krajinu, v produkcii vína mu v roku 2013 podľa FAO patrilo 21. miesto na svete. Najväčší fanúšikovia moldavského vína dokonca tvrdia, že aj mapa krajiny sa podobá na strapec hrozna. Produkcia vína tu prežila aj nadvládu Turkov, keď pestovanie síce nebolo zakázané, ale boli také vysoké dane, že sa výrobe vína venovali akurát tak mnísi v kláštoroch. Prežila aj Gorbačovovu protialkoholickú kampaň, a to i napriek tomu, že sa veľmi narušila tradícia a drasticky oslabila ekonomika. A prežila aj embargo zo strany Ruska z roku 2006 (až 80% produkcie sa vyvážalo práve do Ruska), za ktorým stáli hlavne politické príčiny. Všetky tieto prekážky v konečnom dôsledku motivovali mnohých výrobcov k zvýšeniu kvality vína, ktoré by mohli ponúkať na nových trhoch. Aj my sme navštívili niekoľko podnikov, ktoré vedú prevažne mladí ľudia, plní entuziazmu, vášne a oduševnenia pre rozvoj vínneho turizmu vo svojej krajine.
V Moldavsku sa darí všetkým druhom vína – ľahkým, stolovým, perlivým i dezertným, ako aj koňakom (po moldavsky: divin). Nepestujú sa len európske odrody, ale renesanciu zažívajú aj autochtónne sorty ako napr. Rara Neagra, Feteasca, Isabella, Plavai a iné.
1. CARPE DIEM
Jeden z najlepších príkladov toho, čo som napísala vyššie. Cool vinotéka, mladý personál nabitý energiou. Moderné etikety – špeciálne navrhnuté, mali by navodzovať pocit šťastia. Bola to prvá vinotéka tohto typu v hlavnom meste, kde sa snažia svojich zákazníkov aj vychovávať, aby porozumeli vínu. Ponuka moldavských i zahraničných vín. Skvelý studený bufet. Ak navštívite Kišiňov, vrele odporúčam!
Viac info v anglickom a ruskom jazyku: tu
2. CHÂTEAU VARTELY
Moderný komplex otvorený v roku 2008. Vhodný aj pre rodinnú dovolenku. Ubytovanie je možné vo vilách, ktoré reprezentujú rôzne regióny Moldavska. Za rok tu zozbierajú 900 t hrozna a vyrobia 3 milióny fliaš. Pozreli sme si aj pivnicu so sudmi, ochutnávka vína bola v peknej miestnosti s drevenými, geometricky usporiadanými regálmi.
Adresa a kontakt: tu
3. ET CETERA
Malý rodinný podnik, ktorý založili dvaja bratia. Pôsobili niekoľko rokov v USA a po návrate do svojej vlasti sa rozhodli začať s vinárstvom. Začínali úplne od nuly, bol tu len jeden malý dom. Ale stále sa učia a zbierajú skúsenosti – tento nekonečný proces vyjadruje už samotný názov – et cetera – a tak ďalej. Dnes super poloha, priamo uprostred vinohradov. Príjemné posedenie na terase s koštovkou vína, domácou špecialitou placinta (pečivo plnené syrom alebo zemiakmi) a s nádherným výhľadom na nekonečné rady vínnej révy. Ročne spracujú 200 t hrozna. Na ubytovanie hostí slúži moderná vila so šiestimi izbami.
Viac info v anglickom a ruskom jazyku: tu
4. MIGDAL-P
Ak objavíte v predajniach Tesco alebo COOP Jednota moldavské vína, na etikete ktorých bude logo so štylizovaným pohárom a hroznovým listom, tak toto víno pochádza z tohto vinárskeho podniku, nazývaného tiež Château Cojusna. V rámci našej návštevy sme si – podobne ako aj ostatní návštevníci – prezreli výrobné priestory a pivnice, ochutnali víno v miestnostiach, ktoré predstavujú akoby stroj času a nevynechali sme ani výstup na vežu, ktorá je symbolom tohto podniku a z ktorej je výhľad na celý komplex i na dedinu Cojusna.
Viac info v anglickom a ruskom jazyku: tu
5. CASTEL MIMI
Tak toto je miesto, o ktorom ešte určite budeme v budúcnosti počuť, veď je to jediný autentický vínny zámoček v celom Moldavsku a už teraz je na zozname najkrajších architektonických stavieb vo svete vína!
Zámok nechal v roku 1893 postaviť Costantin A. Mimi, posledný guvernér Besarábie, vynikajúci politik a diplomat. Vedel, že týmto územím bude prechádzať železnica spájajúca Moskvu s Kišiňovom, preto začal stavať práve tu svoje sídlo a vysádzať vinič. Zaslúžil sa o.i. o zavedenie telefónu v Moldavsku, mal podporu u ruského cára a dokonca svojím vínom zásoboval ruskú aj rumunskú armádu. Jeho zámok navštevovali králi aj iní vysokí predstavitelia z rôznych krajín.
Taliansky dizajnér Arnaldo Tranti navrhol nový koncept, ktorý spája moderné s tradičnými moldavskými prvkami, všade nájdete napríklad symboly ako romboid, oko a baranie rohy.
Unikátny, ambiciózny projekt by mal zahŕňa okrem reštaurácie a ubytovania napríklad bylinkovú záhradu, zelenú terasu, kde sa dá piknikovať, detský pavilón, labyrint, fontány, vínny wellness, bazén a pod. Na projekte sa ešte stále pracuje, ale keď sa raz dokončí, bude to určite miesto, ktoré stojí za to navštíviť.
Podobne ako v druhých vinárskych podnikoch, ktoré sme navštívili, aj tu sa mladí majitelia a manažment musel popasovať s ťažkým prechodom od veľkej produkcie zlého vína k menšej výrobe butikových vín.
Aj ochutnávka spojená s pohostením bola super, ani sme nevedeli, čo od radosti fotiť a zaťažko nám padlo narušiť krásne naaranžovanú tabuľu.
Viac info: tu
6. FESTIVAL VÍNA
Moldavsko nevyniká len vo výrobe vína, ale aj v spotrebe alkoholu. Podľa údajov WHO mu dokonca dlho patrilo prvenstvo, v ostatných rokoch ho však predbehlo Bielorusko. K zvýšenej spotrebe dochádza určite v prvej polovici októbra, pretože vtedy sa v Kišiňove koná National Wine Day – Festival vína, keď víno doslova tečie prúdom. 🙂
Tohto roku sa 1. a 2. októbra konal už 15. ročník tohto festivalu. Na centrálnom námestí sa predstavovali všetky významnejšie moldavské vinárske podniky.
Okrem ich stánkov sa tu predávali aj typické suveníry.
Všade sa niečo opekalo a konzumovalo.
Na pódiu vyhrávala hudba a vystupovali folklórne súbory.
Domáci však nevydržali hudbu len počúvať, spontánne odhodili tašky a kabáty na jednu kopu, pochytali sa za ruky a v kruhu tancovali svoj typický tanec, ktorý sa volá pelenica. Tých kruhov bolo na námestí niekoľko, tancovali mladí aj starí, domáci i cudzinci. Festival je totiž jedným z najväčších lákadiel pre milovníkov vína a zvedavých cestovateľov z celého sveta.
Som si istá, že každý zahraničný návštevník, ktorý príde na Festival vína do Kišiňova, sa ako prvé slovo naučí povedať: Noroc („norok“)! – Na zdravie!
Prečítajte si aj o ďalších vinárskych podnikoch v Moldavsku:
Ak by ste mali záujem cestovať individuálne do Moldavska, môžete sa obrátiť na Tatrabis mailom – dokonca aj v slovenskom jazyku.
Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Ingrid, bola si aj niektorý deň triezva počas pobytu? Toľko vín ochutnať, to sa nedá neodolať alebo odolať?
Hahaha, ochutnávať a piť je rozdiel!!!
This looks very interesting and tempting, Ingrid! I think I would give the wines a try…..why not?
Thanks, Sabine! Yes, if you have a possibility, you should definitely try Moldovan wine! 🙂
prosím Vás napíšte mi ako sa dá dostať na festival vána v Kisineve
Napíšte mail na tú firmu Tatrabis na tohto pána: emilian.dzugas@tatrabis.md, on je Slovák, môžete písať po slovensky. Odvolajte sa na môj blog. On vám najlepšie poradí.