V článku o portugalskom meste Porto som sľúbila prezradiť, čo je naobľúbenejším pokrmom jeho obyvateľov. Ak to ešte stále neviete, tak vás určite prekvapí, že to nie je žiadna kulinárska delikatesa pripravená na portskom víne, ako by človek predpokladal, keďže je reč o meste, kde toto víno tečie doslova prúdom.
Najobľúbenejším jedlom obyvateľov Porta sú totiž tripas – držky! Preto dostali aj prezývku Tripeiros, teda doslova držkožrúti! Ak náhodou niekto nevie, čo sú držky: na malé kúsky pokrájané zažívacie ústrojenstvo hovädzieho dobytka, konkrétne – bachor, čepiec a kniha. Keď som študovala cestovný ruch, mali sme povinnú týždennú brigádu v internátnej menze. Môžete trikrát hádať, čo bolo na jedálnom lístku hneď v prvý deň môjho pôsobenia v kuchyni. Držková polievka! A mne sa ušlo tie držky čistiť!
Aj dnes je to tak, že niekto držky nemusí a druhý ich zbožňuje tak, ako obyvatelia Porta. Podobne ako takmer všetko v Portugalsku, aj táto náklonnosť k tomuto jedlu, pripravovaného s bielou fazuľou, má svoj pôvod v období portugalských námorných výprav. Jedna legenda pochádza zo 14. storočia, keď Kastílčania obliehali Lisabon a blokovali ústie rieky Tajo. Situácia vyzerala zle, v meste sa šíril hladomor. Obyvatelia Porta vyslali na pomoc svoje lode, ktoré prerazili riečnu blokádu. Na tieto lode naložili všetko mäso, ktoré mali, takže doma ostali len držky a ostatné vnútornosti. Podľa inej legendy to bol Henrich Moreplavec, ktorý počas bitky o Ceutu v Severnej Afrike v 15. storočí rozkázal zásobiť flotilu všetkým mäsom. No nech je tak či tak, ľudia z Porta držky milujú a konzumujú najmenej od 17. storočia.
A ešte jedna story: Napoleon nariadil v roku 1807 vpád do Portugalska a Španielska. Arthur Wellesley, 1. vojvoda z Wellingtonu, v bitke pri Porte prekročil rieku Duoro, Francúzov porazil a doslova ich hnal z krajiny. Francúzsky maršál sa práve chystal zasadnúť k obedu, keď dorazili zlé správy a aj on musel utiecť. Wellington si vraj potom sadol na jeho miesto a tešil sa na vynikajúci obed, no keď mu doniesli držky, anglický gentleman vo vojenskej uniforme vraj iba ohrnoval nos…
Keďže aj dnes nie sú držky pre každého lákavým jedlom, predstavíme vám radšej iný recept. A aby aspoň nejako súvisel s Portom, vybrali sme také jedlo, na prípravu ktorého sa používa aj portské víno.
Bravčové rezne s portským
Potrebujeme:
2 bravčové rezne
4 strúčiky cesnaku, neošúpané
2 vetvičky rozmarínu
2 lyžice medu
6 lyžíc portského
2 lyžice balsamica
olivový olej, soľ, korenie
Príprava:
Rezne očistíme od šliach a slaniny a prudko opečieme na grilovacej panvici. Pripravíme si alobal. Rezne položíme jednotlivo na väčšie kusy alobalu, pokvapkáme olivovým olejom, osolíme a okoreníme. Strúčiky cesnaku roztlačíme, zmiešame s medom, octom, portským a rozmarínom. Rezne otočíme, opäť pokvapkáme olejom, osolíme, okoreníme a na každý rozložíme polovicu marinády. Potom ich vzduchotesne uzavrieme do alobalovej fólie, položíme na plech a pečieme 20 minút v rúre predhriatej na 120°C. Po vytiahnutí z rúry necháme ešte 5 minút odpočívať vo fólii. Podávame s ryžou.
Komentáre 1