Tretí deň v rumunskom Temešvári sme si nechali na návštevu múzeí.
(1) Múzeum, ktoré nevynechá hádam žiadny návštevník Temešváru, je Múzeum komunistického spotrebiteľa – Muzeul Consumatorului Comunist. Mala som šťastie, že som sa tu stretla aj s jeho majiteľom, ktorým je herec a hudobník Ovidiu Mihaita.
Ovidiu nám porozprával, že najprv založil menšiu divadelnú spoločnosť (malé divadielko je aj dnes súčasťou múzea). S priateľmi začali obchádzať blšie trhy po celej krajine, zaujalo ich, čo všetko ľudia vyhadzujú. Veci, symbolizujúce vkus, ale aj status a možnosti počas komunistického režimu -(nie všetko bolo dostupné, správny komunistický spotrebiteľ všetko odkladal, pretože nevedel, či ten tovar bude ešte aj zajtra na policiach v obchode), zbierali päť rokov, až zrazu ich bolo toľko, že sa v máji 2015 rozhodli otvoriť toto múzeum.
Celé dva týždne prenášali zozbierané veci do domu, kde dnes múzeum sídli. Otvorenie bola hotová senzácia, do nového múzea sa prišlo pozrieť vyše 700 návštevníkov. Ovidiu nechcel klasické múzeum, kde sú objekty vystavené za sklom. V jeho múzeu si môžete pozrieť veci zblízka, vziať ich aj do ruky, vyskúšať, či ešte fungujú…
Chodba, kuchyňa, obývačka aj ostatné priestory sú preplnené nábytkom, elektrickými spotrebičmi, hudobnými nástrojmi, gramofónovými platňami, hračkami, knihami, soškami a inými gýčmi z tej doby – zo všetkého niečo. Záujem je obrovský – prichádzajú sem tí, ktorí vyrástli počas komunistickej éry (ako ja), aby sa vrátili v čase. Filmári si požičiavajú staré rekvizity do svojich filmov, ale prichádzajú sem aj rodiny, aby deťom ukázali veci, ktoré nemali možnosť poznať alebo vyskúšať. Viem, o čom hovorím: náš malý syn raz povedal, že chce vidieť telefón s vytáčacím číselníkom. Veru, nebolo to ľahké, nájsť taký telefón. V Múzeu komunistického konzumenta ich majú niekoľko.
Ako povedal Ovidiu, stále sem ľudia nosia nové exempláre. Možno bude musieť časom múzeum rozšíriť. No stále sa mu ešte nepodarilo získať akýsi detský traktor, na ktorom sa dalo stáť aj šoférovať ho. Nemáte taký jeden niekde na povale?
Môžete si tu tiež posedieť v malej záhrade (titulné foto) alebo si v bare objednať kávu či iný nápoj – nezabudnite pritom zodvihnúť hlavu a pozrieť si vtipný spôsob skladovania pohárov na bicykli!
Múzeum je otvorené každý deň od 10.00 do 23.00 hod., v nedeľu od 14.00 hod. Vstup je voľný.
Adresa: Strada Arhitect Laszlo Szekely 1
Viac: Muzeul Consumatorului Comunist
(2) Druhé múzeum, ktoré tiež súvisí s obdobím komunizmu, je Múzeum revolúcie 1989 – Memorialul Revoluției 1989. Zasvätí vás do detailov udalostí, ktoré vyvrcholili pádom komunistického režimu v Rumunsku. Revolúcia v Rumunsku sa totiž začala práve v Temešvári – 16. decembra 1989. Kým sa armáda pridala na stranu demonštrantov, viac ako 100 ľudí prišlo o život a vyše 500 bolo zranených. V múzeu nájdete výpovede pamätníkov, zápisky priamych účastníkov, rôzne dokumenty, listy, knihy, audiozáznamy… 20. decembra 1989 sa Temešvár stal prvým mestom v Rumunsku, ktoré bolo vyhlásené za oslobodené od komunistického režimu.
Adresa: Strada Oituz nr. 2B
Viac: Memorialul Revoluției
(3) V 18. storočí bol Temešvár jedným z najopevnejších miest. Mesto bolo obohnané troma prstencami hviezdicovitého tvaru s deviatimi baštami a priekopami, ktoré sa v čase obliehania mohli naplniť vodou. Vyzeralo to takto:
V 2. polovici 19. storočia hradby stratili svoj význam, cisár František Jozef I. rozhodol ich zbúrať a postaviť tu veľkolepé námestia s krásnymi domami. Najväčšia časť bývalých hradieb, ktorá sa zachovala dodnes, je Tereziánska bašta – Bastionul Theresia (jeden z cípov hviezdy), postavená v rokoch 1732 – 1734 a pomenovaná podľa Márie Terézie.
Po rozsiahlej rekonštrukcii sa priestory bývalej bašty premenili na multifunkčné centrum, kde sa konajú rôzne výstavy, hlavne také, ktoré pomáhajú lepšie spoznať a pochopiť históriu tohto mesta. Počas mojej návštevy to bola výstava Princ a sultán – o období osmanskej nadvlády a dobytí mesta cisárskymi vojskami pod vedením princa Eugena Savojského. Ale tiež výstava Spotlight Heritage o rozvoji niektorých častí mesta so zaujímavými dobovými pohľadnicami: štvrte, ulice, budovy – miesta, okolo ktorých som už viackrát prechádzala, no teraz som videla, ako sa ešte len stavali (Katedrála) alebo ako pôvodne vyzerali (Opera).


V Tereziánskej bašte som navštívila aj malé Múzeum vojenskej histórie Banátu, kde boli vystavené zbrane a vojenské uniformy.
Adresa: Strada Hector
(4) Dom č. 1 na Námestí zjednotenia je barokový palác z 18. storočia – bývalá rezidencia, ktorú rakúski cisári využívali počas svojej návštevy Temešváru. V roku 1767 tu prenocoval cisár Jozef II. a v roku 1872 zas František Jozef I. V priebehu rokov slúžil palác ako sídlo rôznych administratívnych inštitúcií. Účinkoval tu aj Franz Liszt, Johannes Brahms ako aj ďalší významní hudobní umelci.
Po ukončení reštauračných prác v roku 2006 bola časť paláca prenechaná Národnému múzeu umenia. No prvý obraz sa tu objavil už v roku 1879 a neskôr pribudla zbierka významného zberateľa a kritika umenia Ormosa Sigmonta, ktorá sa považuje za základ múzea. Dnes sú tu expozície súčasného, európskeho aj dekoratívneho umenia (porcelán, sklo, nábytok…).
Počas mojej návštevy som mala možnosť vidieť výstavu slávneho rumunského surrealistického sochára a maliara Victora Braunera (1903-1966), ktorý pôsobil v Paríži. Zatiaľ čo van Gogh prišiel o ucho, Brauner prišiel o ľavé oko počas búrlivej hádky so španielskymi maliarmi Oscarom Dominquezom a Estebanom Francésom. Paradoxne však napriek tomuto handicapu pokračoval vo svojej umeleckej tvorbe ešte intenzívnejšie.
Adresa: Piața Unirii 1
Viac informácií: Múzeum umenia
(5) Castelul Huniade – Hrad Huňadyovcov nechal postaviť v rokoch 1443-1447 Ján Huňady, guvernér Transylvánie, regent uhorského kráľovstva (jeho syn Matej Korvín sa neskôr stal uhorským kráľom). Bola to najstaršia budova v meste, kým ju nezničili maďarské vojská počas obliehania v roku 1849. Hrad bol znovu vybudovaný o sedem rokov neskôr.
Dnes tu sídli Národné múzeum Banátu, orientované najmä na históriu, prírodovedu a archeológiu. Jeho história siaha až do roku 1872, keď nový šéf regiónu Timis, už spomínaný Ormos Sigmont, založil Spoločnosť pre históriu a archeológiu, ktorá sa venovala skúmaniu histórie Banátu. Pre nájdené artefakty našli napokon miesto v miestnostiach tohto hradu. Počas mojej návštevy bol však hrad v rekonštrukcii, sprístupnené bolo len prízemie, kde boli vystavené pozoruhodné inštalácie súčasného moderného umenia.
Adresa: Parcul Castelului, Piața Iancu Huniade 1
(6) Jednou z budov, ktoré pri potulkách v centre Temešváru určite neprehliadnete, je Sinagoga din Cetate (Synagóga v pevnosti).
Tento židovský svätostánok bol postavený medzi rokmi 1863 a 1865 v eklektickom štýle s maurskými prvkami podľa plánov viedenského architekta Karla Schumanna. Po inaugurácii v septembri 1865, rozmery synagógy (výška 43 metrov, 424 miest pre mužov plus 320 miest na galérii pre ženy) ako aj jej centrálna poloha dokazovali nové postavenie temešvárskych Židov, ktorí sa stali prosperujúcou komunitou, zohrávajúcou dôležitú úlohu v ďalšom rozvoji mesta.
Narozdiel od dovtedy postavených malých synagóg, synagóga Cetate sa už nemusela skrývať, a tak sa hrdo ukazovala na obdiv okoloidúcim. V máji 1872 bola znovu inaugurovaná, a to za účasti cisára Františka Jozefa I., čo bolo tiež významné gesto na uznanie všetkých práv židovským spoluobčanom.
Synagóga slúžila ako religiózne miesto do roku 1985. S veľkou rekonštrukciou sa začalo v roku 2017, dnes je tu tiež malé múzeum a konajú sa tu rôzne kultúrne podujatia a výstavy. V čase mojej návštevy tu boli vystavené diela rumunského fotografa Camila Mihaescu.
Adresa: Strada Mărășești 6
(7) Čo ma naozaj v Temešvári prekvapilo, bolo bohaté zastúpenie súčasného moderného umenia. Jednak sú po meste rozmiestnené viaceré moderné sochy…
…a jednak sa v celom meste konali rôzne výstavy, často v takých priestoroch, kde by ste to ani nečakali. Napríklad to bola bývalá budova veliteľstva posádky Garrison Command (Námestie slobody, Piata Libertatii 5), zvonka neomietnutá, no vnútorné miestnosti slúžia avantgardným vystúpeniam aj inštaláciám rôznych medzinárodných umelcov.
Určite bolo mesto plné umenia aj preto, že sa tu práve konalo Bienále súčasného umenia. V roku 2023 to bol už 5. ročník. V rámci tohto podujatia, ktoré trvalo dva mesiace, som si pozrela viacero výstav v rôznych lokalitách. Jednou z najzaujímavejších bola výstava obrazov jedného z najdôležitejších súčasných rumunských umelcov – Adriana Ghenie, ktorý momentálne žije v Berlíne.
Verím, že ani po skončení Bienále neostávajú tieto priestory prázdne a že naďalej slúžia prezentácii umenia.
Ak navštívite Temešvár, určite skontrolujte aj tieto adresy, či sa tam nekoná nejaké zaujímavé podujatie alebo výstava:
ISHO House, Take Ionescu Blvd. 46C
Timisoara Garrison Command, Piata Libertatii 5
FABER, Splaiul Penes Curcanul 4-5
Kde sa najesť:
Po náročnom programe človek vyhladne. Miesto, ktoré odporúčam kvôli zaujímavému interiéru, je Reštaurácia Lloyd. Sídli v rovnomennom dome na Víťaznom námestí. Bola otvorená v roku 1912 a už v minulosti sa tu stretávala pestrá multikultúrna spoločnosť Temešváru – Rumuni, Maďari, Srbi, Židia či Švábi, aby diskutovali o vtedajšej situácii a ďalších plánoch na rozvoj mesta. Dnes reštauráciu navštevujú hostia z celého sveta. Čiastočne sa zachoval pôvodný interiér v štýle Art Deco.
Jedlá sú veľmi chutné, ceny trochu vyššie, ale akceptovateľné. Ja som ochutnala grilovaného pstruha a ako dezert som si objednala špecialitu z Banátu – Clatite Banatene, ktorá mi pripomínala žemlovku, ale z palaciniek.
Kde sa ubytovať:
Počas mojej návštevy Temešváru som bývala v hoteli Ibis. Je to moderný hotel s parkoviskom. Jeho výhodou je blízka vzdialenosť do historického centra, cca 15 minút pešo. Neodporúčam však izby nad hlavným vchodom, kde sa zhromažďujú fajčiari a stoja autobusy so zapnutým motorom, čakajúce na odchádzajúcich hostí. V budove za parkoviskom sa nachádza Umelecká hala Bega a supermarket.
Ako sa sem dostať:
V Temešvári je medzinárodné letisko a vďaka nízkonákladovým leteckým spoločnostiam sa sem dostanete z rôznych miest. Ja som využila priamy let z Viedne.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ:
Ďakujem Timisoara 2023 za pozvanie do tohto zaujímavého mesta.
Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri