Pri pohľade na titulný obrázok si možno podaktorí z vás pomysleli, že som sa zrejme pomýlila a použila fotografiu z Iránu alebo Uzbekistanu. Ale nie je to tak. Fotografia naozaj pochádza z Viedne a je na nej jedna stará, historická továreň. A teraz skúste uhádnuť, čo sa v tejto fabrike vyrábalo:
a) prášok proti moliam
b) pastilky proti kašľu
c) tinktúra proti vypadávaniu vlasov
Zvláštna budova sa nachádza v noblesnom 19. okrese, na jej priečelí nad vchodom vidno nápis J.ZACHERL – to je meno šikovného viedenského podnikateľa (narodeného v roku 1814), zakladateľa úspešnej rodinnej firmy. Johann Zacherl sa vyučil za odlievača cínu. V roku 1836 sa dostal do Viedne, odkiaľ podnikal cesty do Petrohradu, Moskvy, Kyjeva, Odesy, ale aj do Konštantínopolu a dokonca až do Tiflisu (Tbilisi). Podnikavý mladý muž začal obchodovať s čajom, rumom, jantárom aj kobercami a ako 28-ročný si založil vlastnú firmu. Počas jeho cesty po Kaukaze v roku 1849 ho zaujalo, že miestni obyvatelia zbierali kvety rastliny Pyrethrum (rimbaba starčekolistá, kvet podobný margarétkam), ktoré používali proti hmyzu. Zástupcov niekoľkých dedín presvedčil, aby kvety zbierali pre neho, tie sa potom previezli do mesta Tiflis, kde sa pomleli na prášok. Zázračný prostriedok proti moliam, plošticiam, blchám a inému škodlivému hmyzu sa pod názvom Zacherlin predával nielen vo Viedni, ale aj v Londýne, Paríži, Amsterdame, Istanbule a dokonca až za oceánom v New Yorku a Philadelphii. V roku 1873 firma len so štyrmi zamestnancami vyprodukovala až 600 ton tohto prírodného repelentu. Ako oznamovala reklama z novín z roku 1896, Zacherlin spoľahlivo a bezpečne likvidoval akýkoľvek druh škodlivého hmyzu a preto ho vyhľadávali milióny zákazníkov.
V roku 1880 odišiel Johann Zacherl do dôchodku a vedenie firmy prebral jeho syn Johann Evangelist, ktorý rozšíril rodinný biznis (čistenie kobercov a kožušín a ich prevencia proti moliam), ale aj výrobné priestory. Novú stavbu podľa návrhu Huga von Wiedenfelda zrealizovali bratia Mayrederovci v rokoch 1892-93.
Obkladačky majú typické perzské vzory, ale vyrobené boli vo viedenskej Wienerberger tehelni. Aj použité plastické vzory pripomínajú stavby v Iráne alebo Centrálnej Ázii.
Továreň vyzerá ako mešita, dominujú jej dve veže, pripomínajúce minarety, a cibuľovitá kupola. Stavba je jedným z mála príkladov komerčne motivovaného orientalistického štýlu v európskej architektúre.
Odporúčam obísť budovu dookola. Z bočných pohľadov a zozadu sa viac podobá na typickú starú továreň.
V zadnom dvore určite upúta pozornosť bývalá kotolňa s vodnou vežou – pozostatok častí, ktoré k továrni pristaval Johann Evangelist. Veža je tiež v orientálnom štýle, pôvodne bola ozdobená vodorovnými pruhmi, má typické orientálne lomené okná a cibuľovitú vežičku.
Po 1. svetovej vojne začal záujem o zázračný prášok z Orientu upadať. Biznis ohrozovali vysoké vývozné dane a tiež rozmach chemického priemyslu. Zacherl sa snažil presadiť aj výrobou viazania na lyže, ale úpadku firmy nezabránil ani ďalší pokračovateľ dynastie Georg. V roku 1958 bola firma vymazaná z registra aktívnych podnikov. Odvtedy továreň-pseudomešita chátrala, občas sa niektoré priestory prenajali alebo poslúžili ako sklad. K oživeniu došlo až v roku 2006, kedy súčasní potomkovia budovu zrekonštruovali a začali ju používať na rôzne kultúrne akcie, naposledy v roku 2019 pre tanečný festival Impulstanz. Pri mojej návšteve vo februári 2020 vyzerala však budova opäť opustená.
Adresa: Zacherlfabrik, Nusswaldgasse 14, 1190 Viedeň
Ako sa sem dostať: www.vor.at
Zaujímavosť: vo Viedni je ešte jedna stavba s prívlastkom Zacherl. Je to Zacherlhaus v 1. okrese, ktorý ako ochodno-obytnú budovu nechal postaviť Johann Evangelist Zacherl v rokoch 1903-05. Bola to prvá moderná budova v tejto historickej časti Viedne a navrhol ju slávny slovinský architekt Jože Plečnik (o.i. známy rekonštrukciou Pražského hradu v rokoch 1920-35 a jeho premenou z monarchistického sídla na centrum novej Československej republiky).
Fasáda je z leštených dosiek zo sivého granitu a hneď na prvý pohľad upúta pozornosť veľká socha archanjela Michala od rakúskeho architekta Ferdinanda Andriho.
Adresa: Zacherlhaus, Brandstätte 6, 1010 Viedeň
Zacherlfabrik, Vienna, Wien, Austria Nusswaldgasse, Vienna, Wien, Austria