Najprv vám ukážem jednu z mojich najobľúbenejších fotiek zo Salzburgu, lebo vystihuje to, čo by som chcela raz v Salzburgu robiť: sadnúť alebo ľahnúť si na breh, celé hodiny len tak pozorovať prúd rieky Salzach a nadchýnať sa barokovou siluetou mesta.
Lenže v Salzburgu je toho vždy tak veľa na objavovanie a vždy sa tam niečo deje, že si takto dokážem spomaliť čas nanajvýš len na niekoľko minút.
Hoci som tu bola už viackrát a mám schodené snáď všetky najdôležitejšie pamiatky, viem, kde sa predávajú originálne Mozartove guľky, viem, kde sa narodil a bol pokrstený hudobný génius Mozart, ale aj Joseph Mohr, autor textu najznámejšej vianočnej piesne Tichá noc, a bola som tu nielen na jar, v lete a na jeseň, ale navštívila som aj tunajšie vianočné trhy, predsa ma Salzburg stále dokáže fascinovať niečím novým, alebo mi poodhalí niečo, čo som si pred tým až tak nevšimla. Tak to bolo aj pri mojej júnovej ceste, ktorá bola zameraná na moderné umenie, a to hlavne na umelecké exponáty vystavené vo voľnom priestranstve.
Výhodou týchto diel je, že ich nestráži prísne oko dozorcu v múzeu, nie sú na nich žiadne ceduľky so zákazmi a keď sa k nim človek priblíži, nemusí sa obávať, že sa spustí alarm. Typickým príkladom je Caldera – monument od anglického sochára Anthonyho Cragga, ktorý symbolizuje kráter. Umelec si sám vybral miesto pre svoje dielo v strede Makartovho námestia. Okolo sochy sa dá prechádzať dookola a dokonca aj vojsť dovnútra. Roztečená „láva“ tak stále nadobúda nové formy a odhaľuje rôzne ľudské profily, jeden dokonca pripomína Mozartovu manželku Konstancu.
Caldera je súčasťou projektu, v rámci ktorého boli od roku 2002 do Salzburgu pozývaní rôzni medzinárodne uznávaní umelci, oboznamovali sa tu s históriou, kultúrou aj architektúrou mesta a potom v ňom zrealizovali svoje umelecké dielo. Dnes je ich 14, ak by ste si ich chceli pozrieť, odporúčam otvoriť si stránku Walk of Modern Art, kde nájdete všetky potrebné informácie a mapku – v rôznych jazykoch (aj v češtine), a môžete si objednať špeciálnu túru so sprievodcom.
Ak ste už v Salzburgu boli, určite vám neunikol jeden z týchto objektov, ktorý sa určite objaví na množstvách spomienkových fotiek zo Salzburgu. Je to obrovská zlatá guľa na Kapitolskom námestí, na ktorej stojí muž v bielej košeli a čiernych nohaviciach – Sphaera. Mnohí však netušia, že nemecký sochár Stephan Balkenhol zhotovil aj ženskú figúru, treba ju ale pohľadať v skalnej stene Toscaniniho nádvoria, preto sa aj volá Frau im Fels.
Aj ďalšie sochy vám padnú hneď do oka, no sú aj také, ktoré si možno ani nevšimnete, veď Berlínsky blok od domáceho umelca Gerharda Trieba sa môže na prvý pohľad zdať ako kus stavebného materiálu, pohodený v záhrade Mirabell.
Musím sa priznať, že zrkadlovú kocku na pilieri Štátneho mosta od Brigitty Kowanz som si všimla, ale neuvedomila som si, že tie kocky sú štyri – na každom pilieri jedna, a že text na kocke je spomienkou na vojnových zajatcov, ktorí tento most v neľudských podmienkach stavali. Autorka svoje dielo nazvala Beyond Recall.
No a Vanitas od Christiana Boltanskeho z Francúzska by ste márne hľadali v uliciach mesta. Za touto pôsobivou inštaláciou treba ísť do Salzburského dómu a zísť dolu do krypty. Dvanásť figúr symbolizujúcich smrť vrhá mihotavé tiene na stenu. Ich tanec dopĺňa anjel smrti, ktorý krúži okolo a mechanický hlas neúprosne odpočítava čas…
Nebudem vám tu ale vymenovávať všetky diela – treba prísť a vidieť na vlastné oči. A ak náhodou neinklinujete k modernému umeniu, stavím sa, že neobídete dielo, ktoré vytvoril Erwin Wurm, majster podradného humoru. Jeho Gurken sú uhorky – banálne objekty, povýšené na umelecké dielo. Uhoriek je päť, sú v ľudskej veľkosti, všetky sa na seba podobajú, a pritom je každá iná. Sú neprehliadnuteľné, každý sa zastaví aspoň pri jednej z nich, objíme ju alebo sa o ňu oprie, a tak sa nechá odfotiť.
Uvedené diela nie sú však to jediné, čo Salzburg ponúka v oblasti moderného umenia. V meste je okolo 50 galérií, pričom sa mnohé z nich špecializujú na súčasné výtvarné umenie. Moderné hudobné kompozície sú už dnes neodmysliteľnou súčasťou hudobného festivalu Salzburger Festspiele. Po meste pribúdajú aj iné novodobé sochy a inštalácie, napr. postava muža s bicyklom od Lotte Ranft. A komu by ani to nestačilo, tak ten si určite príde na svoje v jednom z najväčších múzeí v Salzburgu – v Múzeu moderny, ktoré má jednu pobočku v Rupertíne a druhú na kopci Mönchsberg, odkiaľ sa ako bonus navyše môže pokochať jedným z najkrajších výhľadov na mesto.
Pre fanúšikov tanečného a divadelného umenia sa každý rok v júni konajú moderné predstavenia v rámci Salzburskej letnej scény – Salzburger Sommer Szene. Na tomto Performing Arts Festivale účinkujú medzinárodní umelci, v roku 2020 sa bude konať od 15. do 27. júna – pre viac informácií sledujte stránku: Salzburg SZENE
Špeciálny tip: pre tých, čo chcú toho v Salzburgu čo najviac vidieť a zažiť, odporúčam zaobstarať si kartičku Salzburg Card – na 24, 48 alebo 72 hodín. Vďaka nej získate voľný vstup do všetkých múzeí a pamiatok v meste, atraktívne zľavy na kultúrne podujatia a tiež bezplatné používanie verejnej dopravy, vrátane lanovky k pevnosti Hohensalzburg a pod. Karta sa predáva na letisku, železničnej stanici, v hoteloch a turistických informáciách, alebo si ju môžete zakúpiť vopred aj na Salzburg.info, kde získate aj ďalšie užitočné tipy pre návštevu Salzburgu, aj v českom jazyku.
SPOZNAJTE SALZBURG
Kde sa ubytovať:
Tentokrát je môj tip pre tých, ktorí hľadajú niečo výnimočné. Hotel Stein (4****) má výbornú polohu v centre mesta na nábreží. Hostí tu vítali už v stredoveku, dnes sa tu snúbi história s moderným dizajnom a umením.
Prvé wau! som zo seba vypustila, keď som uvidela priestrannú izbu až s dvomi oknami. Ďalšie wau! nasledovalo, keď som otvorila okno. Izba bola na najvyššom poschodí, predo mnou sa rozprestrela panoráma mesta – úžasná vo dne aj večer!
Tento pohľad na veže a strechy Salzburgu sme si vychutnali aj počas raňajok na terase hotelovej reštaurácie Seven Senses. Aj tí, ktorí sa v hoteli neubytujú, si večer môžu zájsť do baru na streche aspoň na drink.
Adresa hotela: Giselakai 3, 5020 Salzburg
Kde sa najesť:
ARGE Beisl sa nachádza v študentskej štvrti univerzitného parku Nonntal v budove ARGEKultur, kde sa tiež konajú predstavenia modernej Salzburskej scény. Reštaurácia má veľkú terasu. Príjemné posedenie, chutná kuchyňa a primerané ceny. A všimnite si aj moderný monument od Zoltána Papa, ktorý pripomína pálenie kníh nacistami v apríli 1938.
Escobar je bar priamo pri Salzburg SZENE (Anton-Neumayr-Platz 2), na svoje si prídu hlavne milovníci mexických jedál. Treba rátať s tým, že je to dosť rušné miesto, stoly sú aj priamo na ulici, čo niekomu nemusí vyhovovať, ale zase je to výborné miesto na pozorovanie okoloidúcich. Podľa najnovších správ zo Salzburgu sa teraz tento podnik volá Szene Cafe a špecializuje sa na burgery.
A keď dopijete kávu, dno šáločky vás milo upozorní, že je čas ísť ďalej – či už za ďalším kúskom moderného umenia alebo za nejakou klasickou pamiatkou tohto nádherného mesta. 🙂
A kam vyraziť? Možno vás nainšpirujú naše ďalšie články o Salzburgu:
* Prechádzka medzi prírodou a architektúrou
* Perfektný pohľad na Salzburg
Ďakujem Tourismus Salzburg za podporu pri organizovaní tejto cesty.
Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Hallo Ingrid!
Das ist sehr interessanter Artikel.
LG AS
Vielen Dank, liebe Anna. Es freut mich sehr, dass du es interessant findest. 🙂