Kedykoľvek keď som v Salzburgu, mesto ma láka k foteniu. Panoráma s množstvom striech, kostolných veží a kupol a nad tým všetkým pevnosť Hohensalzburg – tróniaca ako kráľovská koruna na zamatovej poduške – je úžasná za každého počasia, v každom ročnom období.
Na mobile stačí nastaviť modus na „panorama“, potom prstom klik, pomalé otáčanie sa zľava doprava, opäť jeden klik a panoramatický pohľad na mesto odletí k ostatným fotkám do albumu na telefóne.
Ale kedysi to také jednoduché nebolo. Aby sa vytvoril obraz, na ktorý som ja potrebovala dve kliknutia na telefóne, potreboval rakúsky maliar Johann Michael Sattler (1786-1847) štyri roky! A to mu pri tom pomáhali maliari Friedrich Loos (krajina) a Johann Joseph Schindler (postavy).
Panoramatický pohľad z pevnosti na Salzburg a jeho romantické okolie si objednal cisár František I. Sattler sa pustil do práce v roku 1825. Po dokončení si maľbu na 125 m² veľkom plátne mohli najprv po niekoľko týždňov obzerať domáci obyvatelia na súčasnom námestí Makartplatz. Potom Sattler svoje dielo zbalil a s manželkou a dvomi deťmi vyrazil na 10-ročné (!) turné po veľkých európskych mestách (Mníchov, Praha, Berlín, Lipsko, Brno, Kodaň, Oslo, Amsterdam a i.). Nie je to úžasné? Ľudia v týchto mestách sa nadchýnali nádhernou panorámou Salzburgu a zaiste mnohí zatúžili toto mesto vidieť aj na vlastné oči. Aká fantastická propagácia Salzburgu to vtedy bola!
Na vystavenie obrovského plátna (výška 5m, dĺžka 26m) použil Sattler špeciálny drevený pavilón – rotundu.
V roku 1875 bola táto mobilná panoráma znovu vystavená v Salzburgu. Okolo pavilónu bolo 26 (zo 119) tzv. kozmorámov s maľbami od Sattlerovho syna Huberta. Boli na nich zobrazené najzaujímavejšie miesta a ich pamiatky v Európe, Afrike i Strednej Amerike. Stačilo nakuknúť do kukátka a človek sa ocitol v ďalekom exotickom svete.
Dnes nájdete panorámu Salzburgu v tamojšom Panorama Múzeu. Cez ďalekohľady sa dajú pozorovať rôzne detaily a postavičky. Vždy sú tu vystavené aj niektoré kozmorámy.
Keď som sa pozorne zadívala na historický stred Salzburgu spred 200 rokov a porovnala ho s mojimi fotkami zo súčasnosti, vyzerá to, že sa toho až tak veľa ani nezmenilo.
Akiste je to aj vďaka tomu, že presne pred 50 rokmi bol práve tu schválený prvý rakúsky zákon o ochrane historických miest a pred 20 rokmi bolo historické centrum Salzburgu zapísané do UNESCO zoznamu svetového dedičstva. Tomuto výročiu bola tiež venovaná výstava „Kultur erben. Stadt erhalten!“ (2017/18), ktorá priblížila náročnú úlohu ochrany architektonického a kultúrneho dedičstva pri súčasnom rozvoji mesta.
V priestore okolo panorámy sú vystavené aj obrazy od rôznych maliarov, zobrazujúce siluetu Salzburgu z rôznych uhlov pohľadu. Upútal ma jeden z nich, je tiež od Huberta Sattlera (1875) a znázorňuje mesto zo severozápadu – od brány Klausentor.
Na výstave označili túto maľbu ako „perfektný pohľad“ na Salzburg. Nedá sa nesúhlasiť, i keď ja osobne si myslím, že v Salzburgu kdekoľvek sa postavíte, vždy sa pred vami rozprestrie krásny, jedinečný a perfektný obraz! A je úplne jedno v ktorom ročnom období…
Adresa Panorama Múzea a ďalšie informácie v nemeckom a anglickom jazyku: tu
Každý prvý štvrtok v mesiaci o 18.00 hod. sú bezplatné prehliadky s výkladom!
SPOZNAJTE SALZBURG
Kde sa ubytovať: Počas mojej návštevy som bývala v kňazskom seminári – Gästehaus Priesterseminar Salzburg – naozaj odporúčam: po kompletnej renovácii v roku 2012, tichý vnútorný dvor, raňajky, výborný poloha, ľahká dostupnosť väčšiny turistických atrakcií. V izbách nie je síce TV, ale wi-fi áno.
Bonus: neobmedzený prístup do priľahlého barokového kostola sv. Trojice (architekt Johann Bernhard Fischer von Erlach) s nádhernou freskou pod kupolou od Johanna Michaela Rottmayra. V sezóne tiež pravidelné koncerty v kostole každú sobotu večer!
Adresa a viac informácií v nemeckom a anglickom jazyku: tu
Kde sa najesť: Tentokrát niečo veľmi špeciálne: kombinácia histórie, elegantných interiérov, služieb na úrovni, chutného jedla a vynikajúcich vín – St. Peter Stiftskeller – najstaršia reštaurácia v Európe – už od roku 803! Za ten čas sa tu vystriedalo veľa prominentných hostí, povráva sa, že tu jedol Mozart a tiež napríklad aj Krištof Kolumbus. Treba však počítať s tým, že ide o drahú reštauráciu. No v ponuke majú aj úžasný dezert – Salzburské halušky!
Adresa a viac informácií v nemeckom a anglickom jazyku: tu
Ďalšie tipy:
Podrobné informácie o Salzburgu, jeho pamiatkach a aktuálnom dianí nájdete na stránke Tourismus Salzburg – aj v českom jazyku!
Ďakujeme Tourismus Salzburg sa zorganizovanie návštevy múzea.
Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
5020 Salzburg, Austria
I love Salzburg, thank you for making me attent of the Panorama Museum! I love your pics!
Thanks, Sabine! Yes, it is very interesting to compare.