Poznám ľudí, ktorí keď sa dostanú do ktorejkoľvek metropoly, tak nesmú vynechať návštevu tamojšej ZOO. Ale zaujímavé zoologické záhrady nie sú len vo veľkomestách. O tom som sa presvedčila počas mojej nedávnej cesty po Morave.
Prítulné paryby v Lešnej
ZOO Lešná sa nachádza len 4 km od Zlína a veľmi som bola zvedavá, prečo je to 2. najnavštevovanejšia zoologická záhrada v Českej republike.
Areál bol založený ešte na prelome rokov 1804/1805, krátko na to bol postavený aj pôvodný zámok, ktorý ale neskôr zbúrali. V roku 1893 bola dokončená prepychová stavba (kombinácia neorenesancie a neogotiky so švajčiarskym štýlom) podľa návrhov viedenských architektov Johanna Micka a Viktora Siedeka. Začiatky ZOO siahajú do roku 1920. Dnes je tu vyše 200 druhov zvierat.
V súčasnosti je areál rozdelený podľa kontinentov, vďaka čomu sa návštevník ľahšie orientuje a zvieratám zas takéto prostredie viac pripomína ich domov.
A tak sme mohli obdivovať africkú časť so slonmi, levmi či gorilami, ázijskú voliéru aj step či japonskú záhradu, austrálske oddelenie s klokanmi aj papagájmi, ale aj tropickú halu Yucatan približujúcu prostredie amazónskeho tropického pralesa.
Leňochod práve lenivo visel na jednom strome a okolo nás pobehovali exotické vtáky.
Avšak najväčšou atrakciou, ojedinelou v celej Európe, je vodná nádrž v tvare vlny, v ktorej plávajú veľké, ploské, takmer metrové paryby. Je to Zátoka rejnokov, teda rají – po slovensky. Tieto raje sa odborne nazývajú siby ománske. Ako je zrejmé z ich názvu, ich domovom je Ománsky záliv a Červené more. No zjavne sa im páči aj tu, v zlínskej ZOO. Veď každý deň – bez vynaloženia nejakej veľkej námahy – majú postarané o 6 kg potravy. Časť krmiva sa predáva návštevníkom, viac informácií o tom nájdete: tu.
Aj my sme dostali misku s krevetkami a kúskami sépií. Najprv sme si však museli umyť ruky a stiahnuť dolu prstene, náramky aj hodinky. Potom som zobrala jeden kúsok, uchytila som si ho medzi prstami a natiahla ruku dlaňou hore. Keď však ku mne – ako veľký netopier – začala plachtiť jedna raja, zjajkla som a potravu pustila do vody. Chce to nabrať odvahu. Ale potom to už ide. My sme si zvykli na raje a raje? Tie si už dávno privykli na svoje nové obydlie, dožadovali sa ďalších kúskov svojho obeda, vyskakovali na okraj zátoky a nechali sa hladkať po svojom jemnom, klzkom tele. Naozaj nevšedný zážitok!
Adresa, otváracie hodiny, vstupné, zoznam zvierat a všetky ostatné informácie o ZOO Lešná: tu. Platiť sa dá aj eurom!!!
763 14 Zlín, Czechia
Poland
Zvieratá zo šrotu, ale nie do šrotu!
Na tú druhú ZOO som bola zvedavá ešte viac, lebo keď mi pred nedávnom prišiel pod ruku ich prospekt, najprv som si pomyslela: „A toto je čo za bláznivý nápad?“
No, nápad je to naozaj dosť bláznivý, ale určite zaujímavý. Nevadilo ani, že sme do zrekonštruovaného areálu bývalého cukrovaru z roku 1867 v Starom Měste pri Uherskom Hradišti zavítali, keď na oblohe viseli tmavé oblaky a popŕchalo.
Názov Kovozoo nie je náhodný. Všetky tunajšie uvieratá sú vyrobené z kovu a kovového odpadu. Ale nemyslite si, že sú to len nejaké pozliepance, ktoré sa na skutočné zvieratá ani nepodobajú. To teda vôbec nie! Už len ten fakt, že na začiatku – aby sa do tejto unikátnej zoologickej záhrady dostalo čo najviac zvierat – sa do akcie zapojili odborníci – umeleckí kováči, dokazuje, že jednotlivé exponáty sú perfektne vypracované – v životnej veľkosti a so všetkými detailmi tak, aby čo najvernejšie zobrazovali živé modely z prírody. Nosorožec Norbert váži 5 ton a žirafy naťahujú svoje krky až do výšky 5 metrov.
V súčasnosti je tu už cca 250 zvierat a stále pribúdajú nové – v pôrodnici! Namiesto lekárskych prístrojov sa tu však používa zváračka, brúska, kladivá a iné kováčske náradie. Počas našej návštevy sa na svoju vystavovaciu premiéru pripravoval tento nádherný mrož.
Aj v skupinke jedincov rovnakého druhu je každé zviera iné! Však pozrite na tieto korytnačky. Niekedy je naozaj zábavné skúmať, z akých súčastí sú zvieratá vyrobené.
Nájdete tu aj dopravné lietadlo L-610, prvý prototyp, ktorý bol vyrobený na objednávku Sovietskeho zväzu. Po prvý raz vzlietol v roku 1988, potom mu hrozilo zošrotovanie, ale napokon našiel práve tu svoje umiestnenie.
Deti sa môžu premeniť na námorníkov alebo pirátov na 20-metrovej, trojsťažňovej lodi Nádej. Oplatí sa tiež vyšliapať 96 schodov v 23 m vysokom majáku Šrotík, odkiaľ je výhľad nielen na celý areál, ale aj na Staré Město, Chřiby či Buchlov.
Pôvodným zámerom bolo vybudovať recyklačné ekologické centrum, kde ľudia budú odovzdávať nepotrebný odpad. Osobitným zážitkom pre mňa bola jazda vláčikom Steelinka, ktorý nás viezol popri navŕšených mikrovlnkách, chladničkách, monitoroch a iných spotrebičoch, ktoré už doslúžili a teraz čakajú na svoje nové uplatnenie.Všetkých nás zaujal aj obrovský magnet, ktorý premiestňoval kovové kusy na inú kopu. Bol to poriadny rachot.
Vo vláčiku s nami cestovala jedna školská trieda, deti takto aspoň videli, že je lepšie odviezť starú chladničku sem, a nie ju vyhodiť do lesa. Veď tu sa z nej môže zrodiť napríklad aj zase nejaké nové zvieratko.
Kovozoo ma milo prekvapilo. Je to nie iba bláznivý nápad, ale aj zábava a poučenie so supernázornými ukážkami na jednom mieste!
Podrobné informácie nájdete: tu
686 03 Staré Město, Czechia
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Návšteva týchto ZOO sa uskutočnila s podporou Czech Tourismu a Centrály cestovného ruchu Východná Morava. Ak máte záujem o ďalšie informácie z tohto regiónu, kliknite: sem.
Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Kovozoo milo prekvapilo aj mňa …
Teším sa, Mária!
A great idea, the execution of animals from scrap. cool!
Great idea for a trip
LG AS
Yes, Anna, absolutely! I was also very impressed! 🙂