Vieme, že Sigmund Freud prežil takmer celý svoj život vo Viedni.
Vieme, že v roku 1933 pálili nacisti jeho knihy v Berlíne. Freud na to povedal: „Aké robíme pokroky! V stredoveku by ma upálili, dnes sa spokoja s tým, že pália moje knihy.“
Vieme, že v roku 1938 opustil Viedeň a presťahoval sa do Londýna, kde v nasledujúcom roku zomrel.
Ale viete, kde sa Sigmund Freud narodil?
Jeho rodiskom je Příbor – malé mestečko (takmer 9000 obyvateľov) v Moravsko-sliezskom kraji. Keď sa tu v roku 1856 Freud narodil, mestečko sa volalo Freiberg.
Dobrá správa: jeho rodný dom stále stojí! Na začiatku 20. storočia vyzeral takto:
Dom č. 117 patril rodine zámočníka Jana Zajíce. Jakub – obchodník s vlnou – a Amália Freudovci obývali 1. poschodie, v roku 1856 sa im narodil syn, ktorému dali meno Sigismund (až neskôr si ho zmenil na Sigmund), k tomu ešte Schlomo po dedkovi a Simcha, čo v hebrejčine znamená „radosť“, teda presne to, čo nemecké Freud. Rodina Freudovcov tu však bývala len tri roky, kvôli práci sa rozhodli presťahovať do Viedne.
Freud neskôr často na svoje rodisko spomína, samozrejme len v dobrom, ako to býva, keď človek spomína na detstvo. Jemu ostali v pamäti hlavne púpavové lúky, vychovávateľka Monika Zajícová a uličky, v ktorých sa hrával. No a ešte jedna dôležitá spomienka ho viazala k rodnému mestu. Freud si dopisoval so svojím kamarátom Emilom Flussom, synom bohatého pána továrnika. Keď mal 16 rokov, trávil u tejto rodiny prázdniny, no a samozrejme sa tu po prvýkrát zamiloval (do kamarátovej sestry Gisely). Viac sa už ale do rodného mesta nevrátil…
Foto: Alexander Ch. Wulz © Sigmund Freud Foundation
Vo Viedni strávil Sigmund Freud takmer celý svoj život, najdlhší čas žil v dome č. 19 na Berggasse, kde mal aj svoju pracovňu. Takto to vyzeralo v čakárni.
Foto: Florian Lierzer © Sigmund Freud Foundation
Okrem toho, že tu čakali pacienti so všetkými svojimi problémami, fóbiami a depresiami, Freud si sem každú stredu pozýval svojich priateľov, svoju „bandu“, ako ich volal. Pri filozofických debatách popíjali čiernu kávu a takmer bez prestávky fajčili. Freudov syn Martin sa raz vyjadril, že keď sa v jednu stredu partia rozchádzala, nakukol do miestnosti a ovalil ho taký dym, že sa divil, že sa tam nikto nezadusil. Samotný Freud vyfajčil každý deň až 20 kubánskych cigár.
Dnes je v tomto dome múzeum. Ak sem však prídete a budete hľadať slávny Freudov gauč, potom ste na zlej adrese.
Freudov gauč – jeden z najslávnejších kusov nábytku na svete
Jednou z Freudových pacientok vo Viedni bola aj bohatá Madame Benvenisti, ktorá vyhlásila, že ak má Freud vyšetrovať jej hlavu, tak sa pri tom predsa musí cítiť pohodlne, a tak mu do ordinácie kúpila jednoduchú béžovú pohovku, ktorú Freud zakryl perzskými kobercami a naukladal na ňu zamatové vankúše. Iná pacientka, pani Hilda Doolittle o tomto gauči povedala, že určite pozná viac tajomstiev než spovednica v kostole. Koľko obáv, hystérie, bolesti, snov, tráum a nočných môr musel ten gauč za tie roky uniesť!? Pacienti si naň líhali, aby sa zo všetkého mohli vyrozprávať. A ako to vlastne začalo? Aj za tým treba hľadať ženu! Pacientku Fanny Moser. Freud praktizoval hypnózu, pani Moser vyzval, aby si ľahla a povedal: „Chce sa vám spať…“ A ona na to, že to teda vôbec nie a presvedčila ho, že mu chce porozprávať svoj príbeh bez toho, aby ju on prerušoval. A tak Freud prišiel na to, že keď nechá takto pacientov vyrozprávať sa, popustia svoje zábrany a uvoľní sa podvedomie. Takto bola vymyslená nová terapia – psychoanalýza, ktorú reprezentuje iba jeden jediný kus nábytku: gauč.
Po okupácii Rakúska Nemeckom v roku 1938 – vďaka intervenciám vplyvných osôb a po zaplatení „výkupného“ 12 tisíc holandských zlatých Freudovou priateľkou – francúzskou spisovateľkou a psychoanalytičkou princeznou Máriou Bonapartovou – bolo Freudovej rodine umožnené odísť do Londýna. Tri vagóny z vlakovej súpravy zaplnili svojimi vecami a nábytkom. Odcestoval aj gauč. Ak chcete dnes vidieť túto originálnu pohovku, musíte aj vy vycestovať do Londýna, do Freudovho múzea, Maresfield Gardens 20.
Ale nezúfajte, v rodnom meste Sigmunda Freuda, v Příbore, si môžete aspoň na chvíľu poležať na jej kópii. A ani sa nemusíte báť, že sa tento kus nábytku prelomí pod ťarchou všetkých tých problémov, bezsenných nocí a starostí, pretože je vyrobený z medi. A verte mi, že každý si na tú pohovku aspoň na chvíľku ľahne, aspoň pre jednu fotografiu, a to aj v zime, keď riskuje, že mu zadok primrzne k studenému kovu. A popritom sa môže zamyslieť nad nápisom: Usaď se a rozjímej – vstaň a konej.
V rodnom dome Sigmunda Freuda nie je síce žiaden nábytok, ale nájdete tu zaujímavú multimediálnu expozíciu. A navyše, je urobená s typickým českým humorom – na malých stoličkách alebo aj v šuplíkoch sú uvedené nielen Freudove citáty, ale aj karikatúry Vladimíra Jiránka. Pozrite si aspoň niektoré z nich:
Ein interessanter und informativer Artikel über Freud! lg
Danke, Sissi!