Na Tri krále o krok ďalej.
Na Tri krále mnoho hviezd – mnoho zemiakov.
Ak je na Tri krále jasno, zdarí sa pšenica.
Na Tri krále zima stále.
6. január – sviatok Epiphanie (Zjavenia) je u nás známy ako sviatok Troch kráľov. Do jasličiek pribudnú postavičky troch kráľov, ktorí sa prichádzajú pokloniť novonarodenému Ježiškovi. Táto tradícia má svoj pôvod v Matúšovom evanjeliu, kde sa spomínajú traja mudrci z východu, ktorí – vedení zvláštnou hviezdou na oblohe – prinášajú Ježiškovi dary: zlato, myrhu a kadidlo. Niektorí tvrdia, že Traja králi – Gašpar, Melichar a Baltazár – prišli z dnešného Iránu, iní si zas myslia, že z Iraku, Saudskej Arábie, Jemenu či Indie, no a veľa čínskych kresťanov je presvedčených, že aspoň jeden z kráľov pochádzal z Číny.
Zatiaľ čo u nás je 6. január predzvesťou konca vianočných sviatkov, v iných relígiách je práve tento deň významnejším sviatkom než Vianoce, a preto až na tento sviatok sa deťom dávajú darčeky. Vo Francúzsku, ale aj v mnohých iných krajinách, sa konajú párty a hlavne sa pečie špeciálny Trojkráľový koláč – Galette des Rois – z lístkového cesta, v ktorom je zapečená figúrka alebo minca pre šťastie.
Na upečený koláč sa kladie koruna z papiera, ktorú dostane na hlavu ten, ktorý si nájde vo svojej porcii schovanú figúrku. Pôvodne sa do koláča dávala fazuľa, preto sa aj dnes tým figúrkam hovorí fève. Spravidla je to miniatúrna postavička kráľa alebo bábätka, no v dnešnej dobe sa používajú aj rôzni komiksoví hrdinovia.
Koláč sa delí na toľko kusov, koľko osôb sedí za stolom, plus jedna porcia navyše je určená pre Ježiška alebo Máriu, resp. pre prvého chudobného, ktorý zavíta do domu. Aj delenie koláča má svoju tradíciu – pod stôl vlezie najmladší člen rodiny a ten potom vykrikuje mená ďalších členov a podľa toho sa delia jednotlivé porcie. Ten, kto nájde vo svojom kúsku figúrku, sa stáva kráľom večera, nasadí si na hlavu korunu, ale hlavne musí usporiadať najbližšiu párty a upiecť alebo kúpiť podobný koláč!
Čo krajina, to iný recept. Čo mesto, dedina či dokonca rodina, tiež iný recept. Ak to chcete tohto roku skúsiť, ponúkame vám tento recept:
Galette des Rois
Potrebujeme:
lístkové cesto, z ktorého vykrojíme dve kolesá s priemerom 24 cm
1 žĺtko a 1 bielok na potieranie
150 g zmäknutého masla
2 vajcia
70 g jemného kryštálového cukru
2 balíčky vanilkového cukru
150 g mletých mandlí
25 ml rumu
nastrúhaná citrónová kôra
Postup:
Maslo vymiešame so všetkým cukrom, pridáme vajcia a rum a napokon aj mandle a citrónovú kôru. Všetko dobre zmiešame.
Jedno koleso lístkového cesta položíme na plech vyložený papierom na pečenie. 2-3 cm od okraja potrieme bielkom. Na zvyšnú časť nanesieme plnku, zatlačíme do nej figúrku alebo mincu, prípadne fazuľu. Prekryjeme druhou časťou cesta, uhladíme rukou smerom od stredu, aby sme vytlačili vzduch. Okraje dobre pritlačíme k sebe. Povrch ozdobíme ľubovoľným vzorom, ktorý vytvarujeme vidličkou alebo obrátenou stranou noža. V strede a na 2-3 miestach po obvode koláč prepichneme, aby sa príliš nenafúkol. Potrieme rozšľahaným žĺtkom.
Pečieme v rúre predhriatej na 200°C do zlatova cca 25 minút.
Pozor pri jedení, aby ste nezahryzli do figúrky alebo ju neprehltli! 🙂
Troch kráľov, ako sme už povedali, nám pripomínajú aj ich postavy v jasličkách. Vedeli ste, že prvý betlehem sa pripisuje sv. Františkovi z Assisi? Inšpirovaný svojou cestou do Svätej zeme, kde navštívil aj Ježišovo rodné mesto, vytvoril v roku 1223 živé jasličky s ľuďmi a zvieratami, ktoré umiestnil do jaskynky pri dedinke Greccio. Popularita betlehemov sa rýchlo rozšírila do celého sveta a dnes sa umiestňujú jasličky z rôznych materiálov (napr. z keramiky, papiera, dreva, medovníkov a pod.) nielen do kostolov, ale aj do domácností, obchodných stredísk či vonku na verejné priestranstvá.
Pozrite si v galérii niekoľko zaujímavých príkladov:
Text: © Copyright Ingrid, Róbert, Travelpotpourri
Photos: © Copyright Ingrid, Róbert, Travelpotpourri
Zlatý koláč so zlatou korunou – veľa šťastia!!!
A znázornenie Božieho narodenia v rôznych podobách – krásne!
Ďakujeme
Ďakujeme!!!
Už si upiekla tento koláč? Podaril sa?
Pražské jezuliatko chodím navštíviť vždy, keď som v Prahe.
Áno, ten na fotke – to je môj výtvor a bol mňam! 🙂