Jar sa začína 21. marca, kedy nastáva jarná rovnodennosť. V marci spadne za celý rok najmenej zrážok. Vedeli to už aj starí Rimania. Keď v marci po zime obschli cesty, rímski úradníci nastupovali znovu do svojich úradov, ale hlavne sa opäť mohlo začať s vojenskými výpravami. Keďže sa rímsky boh vojny volal Mars, mesiac pomenovali po ňom – marec. Mimochodom, pre Rimanov to bol 1. mesiac v roku, preto sa september volá 7. mesiac (septem = 7), október – 8. (octo = 8), november – 9. (novem = 9) a december 10. mesiac (decem = 10).
Ďalším jarným mesiacom je apríl, ktorého meno vzniklo odvodením od latinského slovesa „aperire“ – otvárať, čo symbolicky naznačuje jarné otváranie prírody. Máj nazvali Rimania podľa bohyne Maiy, ktorá bola najkrajšou zo všetkých siedmich Plejád a práve v tomto období slávila svoj sviatok. Hovorí sa tiež, že stúpanie Plejád nad obzorom počas skorej jari „znovuotvára“ more pre moreplavcov. Končia silné jarné búrky a nastáva priaznivá doba pre plavbu po mori.
Ak by ste nevedeli, čo po Veľkej noci s vyšibanými vajíčkami, tu je jeden tip:
Vyprážané vajíčka
Potrebujeme:
5 na tvrdo uvarených vajec
1-2 lyžice horčice
1-2 lyžice kečupu
soľ, korenie
1-2 lyžice nasekaných byliniek
hladkú múku
1 vajce
strúhanku
olej na vyprážanie
Príprava:
Uvarené vajíčka prerežeme na polovičky. Opatrne vyberieme žĺtka. V miske rozpučíme žĺtka vidličkou, pridáme horčicu, kečup, bylinky, soľ, korenie a všetko dobre spolu premiešame. Fantázii sa medze nekladú, žĺtka sa dajú dochutiť aj celkom inými ingredienciami, napr. zeleným pestom, pokrájanou chilli papričkou, syrom a pod. Zmesou naplníme jamky vo vajíčkových polovičkách. Naplnené polovičky obalíme ako rezne v trojobale (múka, rozšľahané vajce, strúhanka) a na rozohriatom oleji vyprážíme do zlatista. Podávame napríklad so zeleninovým šalátom.
supppiii….es muss schmecken! mniam mniammmm 🙂
Just try! 🙂
Vyprážané vajíčka si robím aj ja, manžel ma ich naučil robiť.
Hmmm, šikovný manžel! 🙂