Polievka patrí k najstarším vareným pokrmom v histórii ľudstva. Hoci sa už nikdy nedozvieme, komu ako prvému napadlo vyvárať vo vode rôzne ingrediencie, s istotou môžeme povedať, že sa pokrm vo forme polievky udomácnil na všetkých kontinentoch. Medzi najstaršie písomné zmienky sa zaraďuje biblický príbeh o Ezavovi, ktorý predal svoje prvorodenstvo Jakobovi za kus chleba a červenú šošovicovú „váru“.
Úlohou polievky nie je len zasýtiť, ale aj zohriať a prebudiť v človeku príjemné pocity, čiže doslova by mala obšťastniť žalúdok i dušu. To platí aj o portugalských polievkach, Portugalci dokonca hovoria, že keď niekto zje za tanier polievky, je to, ako by svojmu žalúdku ustlal posteľ, na ktorú potom môže uložiť hlavné jedlo, šalát i zákusok. A keďže prvotný hlad zahnal už polievkou, ďalšie pokrmy nemusí hltať, ale náležite si ich vychutnať. Lebo aj tak sa v Portugalsku vraví, že čím dlhšie jete nejaké jedlo, tým je chutnejšie.
Pre portugalskú kuchyňu sú typické čerstvé suroviny a nenáročná príprava. Veď aj jedna z najobľúbenejších polievok – sopa alentejana – vznikla vraj tak, že si pastieri zobrali na pašu korkovú nádobu s horúcou vodou, do ktorej postupne hádzali to, čo našli po ceste: koriander, jedno vajce, olivový olej a suchý chlieb. Najznámejšou je však polievka caldo verde, ktorá sa pripravuje zo špeciálneho druhu kelu – couve galega, nakrájaného na tenké prúžky. Polievka sa dochucuje typickou paprikovou klobáskou chouriço z bravčového mäsa, môžeme ju však aj vynechať, takže vznikne vegetariánsky pokrm, ktorý sa môže jesť teplý alebo aj studený.
Caldo verde
Potrebujeme:
250 g kelu
1 cibuľu pokrájanú na drobno
3 strúčiky cesnaku pokrájané na jemné plátky
1 lyžicu olivového oleja
400 g zemiakov pokrájaných na kocky
1 bobkový list
1 l vody
paprikovú klobásku pokrájanú na kolieska
4 lyžice kvalitného olivového oleja
soľ a korenie na dochutenie
Príprava:
Na oleji necháme zosklovatieť cibuľu a cesnak, pridáme zemiaky a bobkový list, krátko podusíme. Zalejeme vodou a pri nižšej teplote varíme 15 minút. Keď zemiaky zmäknú, polievku rozmixujeme na krém. Kelové listy zrolujeme do rolky a krájame na čo možno najtenšie prúžky. Krémovú polievku privedieme do varu, vmiešame pokrájaný kel a varíme ďalších 15 minút. Na záver pridáme kolieska klobásky a povaríme 2 minúty. Hotovú polievku dochutíme soľou a korením a pred podávaním vmiešame kvalitný olivový olej.
Super jednoduche a urcite chutne diky
Áno, odporúčam.
suuuppppeer mniam mniam 🙂
as
Smacznego! 🙂