Prechádzajúc sa po historickom centre Viedne človek obdivuje honosné, veľké paláce. Občas však môže natrafiť na budovu, ktorá akoby nezapadala do špaliera starých domov. Taká je napríklad administratívna budova oproti Štátnej opere. Pôvodne tu stál tiež palác, ale bol po 2. svetovej vojne tak zničený, že sa musel zbúrať a na jeho mieste sa postavila nová, moderná budova. Inak to je so zvláštnou vežou, ktorá hneď upúta vašu pozornosť, keď sa vyberiete po ulici Fleischmarkt smerom k Jeruzalemským schodom (Jerusalem-Stiege), ktoré dostali toto pomenovanie pri príležitosti 3000. výročia založenia tohto mesta.
Podivná, 35 metrov vysoká, hranatá stavba len s minimom okien akoby sa sem ani nehodila. Postavil ju slávny rakúsky architekt Josef Georg Kornhäusel (preto sa jej hovorí Kornhäuselova veža) v rokoch 1825-27 – t.j. v krátkom období biedermeieru, kedy sa uprednostňoval solídny štýl a dôraz sa kládol na účelnosť. Preto sa veža tak odlišuje od ostatných domov. Architekt v nej mal byt aj ateliér. Keď sa nasťahoval do najvyššieho poschodia, po Viedni sa povrávalo, že sem utekal pred svojou žiarlivou a hašterivou ženou. Stačilo zaklapnúť padací mostík a zatvoriť dvere, a architekt mohol v kľude tvoriť.
Veža bola v minulosti kompletne obstavaná inými budovami (dnes ešte vidno konzoly a pozostatky stien), nemala žiadny vchod priamo z ulice, ale vchádzalo sa do nej len cez schodište v susediacom dome. O 20 rokov neskôr tu býval spisovateľ a maliar Adalbert Stifter, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov biedermeieru v literatúre. 8. júla 1842 odtiaľto zo strechy pozoroval totálne zatmenie slnka. Opis tohto nevšedného zážitku, podaný nádherným rozprávačským štýlom, patrí k jeho najslávnejším textom.
Meno architekta Kornhäusela sa spája aj s niektorými stavbami v Čechách – lovecký zámoček v Kladruboch nad Oslavou a divadlo v Olomouci. Vo Viedni kompletne prestaval divadlo v mestskej časti Josefstadt (8. viedenský okres), pre ktoré zložil hudobnú predohru Ludwig van Beethoven a sám ju aj dirigoval pri otvorení tohto divadla. V 16. viedenskom okrese (Ottakringer Strasse 233) nájdete aj vilu, ktorú Kornhäusel postavil pre bohatého veľkoobchodníka Josepha Jenamyho. Keďže sa dom vtedy nachádzal na predmestí, dnes sa označuje ako najstaršia, dodnes zachovalá vidiecka vila vo Viedni.
Kornhäusel je tiež architektom synagógy, ktorá sa nachádza obďaleč jeho veže, a ktorá ako jediná v celej Viedni prežila ničenie nacistami v roku 1938. Avšak aj v dnešnej dobe ide o veľmi citlivú časť mesta. Kornhäuselova veža bola už svedkom niekoľkých teroristických útokov: v roku 1979 tu vybuchlo polkila plastickej trhaviny (našťastie bez obetí), v roku 1981 tu palestínski teroristi usmrtili dve osoby a 30 ďalších zranili – pamätná tabuľa sa nachádza na jednom z domov na námestí Desider-Friedmann Platz. A napokon len nedávno – 2. novembra 2020 – to bol útok fanatického jedinca, ktorý si vyžiadal 4 obete a 23 zranených. Viedenčania sa ešte stále spamätávajú z tejto smutnej udalosti, prichádzajú na tieto miesta, prinášajú kvety a zapaľujú sviečky.
Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
SUPER !!
Ein sehr interessanter Artikel.
LG Anna
Danke, liebe Anna, ich bin froh, dass du es interessant findest. LG