To, že sa už nezadržiteľne začína jeseň, poznať v Rakúsku aj podľa toho, že na mnohých poliach dozrievajú veľké zeleno-oranžovo-žlté tekvice. Jedno také pole som objavila nedávno neďaleko Linca. Povedala som si, že si tie tekvice musím odfotiť, s kamarátkou sme na druhý deň dorazili autom k spomínanému poľu a onemeli sme úžasom. Ešte včera krásne okrúhle tekvice boli dnes rozsekané na kusy a po poli sa preháňal traktor, ktorý ich zahrabával do zeme!
Rozkúskovaným tekviciam však chýbali semiačka! Ako sme sa neskôr dozvedeli, existujú stroje, ktoré tekvice rozbijú a zároveň z nich pozbierajú semiačka, z ktorých sa potom vyrába olej – hustý, tmavozelený, s jedinečnou arómou a orechovou chuťou. Jeho výroba sa spomína po prvýkrát v roku 1735, ale vtedy sa používal hlavne v lekárňach na výrobu liečivých mastí a náplastí.
Tekvicový olej je najznámejšou špecialitou Štajerska, na jeho výrobu sa používa odroda Cucurbita pepo var. styriaca. Nie je veľmi lacný, ale však si len predstavte, že na na jeden liter treba až 2,5 kg semiačok, ktoré sa kedysi zbierali len ručne! To je 30 – 35 tekvíc! To si uvedomovala zrejme aj Mária Terézia, ktorá v roku 1773 vydala nariadenie, podľa ktorého je tento olej príliš cenný na to, aby sa používal v kuchyni a dokonca sa zakazovalo deťom vyjedať tekvicové semiačka.
V Rakúsku som po prvýkrát ochutnala aj tekvicovú krémovú polievku. Doma som poznala len tekvicový prívarok, hlavne v školskej jedálni… Dnes táto polievka patrí k najobľúbenejším v našej rodine. Rada sa s vami podelím o môj recept.
PS: Našťastie sme na fotenie našli ešte jedno pole – tekvice ako obrovské koráliky vyvlečené zo šnúrky čakali v dlhých radoch na svoj ďalší osud. Škoda, že sme nemohli vidieť ten stroj, ktorý ich oberá o semiačka… Možno nabudúce.
Tekvicová krémová polievka
Potrebujeme:
1 tekvicu hokkaido
1 väčšiu cibuľu
1 strúčik cesnaku
sójovú omáčku
worcesterovú omáčku
sladkú smotanu
maslo
tekvicový olej
tekvicové semiačka
krutóny
soľ
čierne korenie
Postup:
Tekvicu a cibuľu ošúpeme a nakrájame na väčšie kocky, cesnak na menšie kúsky. V hrnci zohrejeme maslo, podusíme cibuľu s cesnakom, pridáme tekvicu a ešte trochu dusíme. Potom pridáme sójovú omáčku (nie veľa, aby sa polievka nezafarbila do hneda a nebola príliš slaná). Zalejeme horúcou vodou tak, aby boli tekvicové kocky pokryté. Privedieme k varu, znížime teplotu a varíme 20 minút. Hotovú polievku rozmixujeme tyčovým mixérom, vmiešame podľa chuti smotanu, ochutíme worcesterovou omáčkou, soľou a korením. Pred podávaním do polievky na tanieri nakvapkáme tekvicový olej, ozdobíme kopčekom vyšľahanej šľahačky a posypeme krutónmi a tekvicovými semiačkami.
Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Práve sme včera dojedli hokkaido polievku. Aj moja bola chutná!
Super, teším sa, Mária! 🙂