Blížiacu sa Veľkú noc poznať vo Viedni nielen podľa toho, že v obchodoch pribudnú v predných regáloch čokoládoví zajkovia a aj dekorácia vo výkladoch sa zmení na jarnú, predveľkonočnú atmosféru si možno vychutnať aj na veľkonočných trhoch.
Väčšina turistov chodí do Schönbrunnu, azda preto, že silueta bývalého cisárskeho sídla vytvára za trhovníckymi stánkami krásnu siluetu. Ja uprednostňujem námestie Freyung, len pár minút vzdialené od Stephansdomu. Je tu vždy viac domácich než návštevníkov zo zahraničia, trh sa mi zdá menší a prehľadnejší, dobre to tu vonia a predavači majú čas prehodiť pár viet…
V strede trhu sa krúti jedno obrovské vajce – symbol mieru a priateľstva – darček od Koprivnicko-križevatskej župy v Chorvátsku – a okolo neho sa zase všetko krúti okolo vajec. A tých tu teda je! Vraj až 40 tisíc! Viedenčania sa chvália, že je to „najväčšia hora vajec v Európe“. Úhľadne poukladané do jamiek v kartónových krabiciach trpezlivo vyčkávajú, kým niekto neuchopí ich farebnú šnúrku, vajíčko vytiahne a vezme si ho, aby si ním ozdobil svoj domov.
Vajíčka sú ozdobené najrozličnejšími technikami, prevažujú jarné motívy, ale nájdu sa napríklad aj „imperiálne“ vajíčka v červeno-zlatom prevedení. 🙂
Škoda, že sa tu zle fotí. Konáre, na ktorých tiež visia vajíčka robia nerovnomerné tiene, pri vajíčkach zavadzajú zapichnuté cenovky a ešte vždy musím dávať pozor, aby som taškou nejaké to krehké umelecké dielko nezhodila.
Chodím na tento trh už niekoľko rokov. Všimla som si, že aj zdobenie vajíčok sa mení. Priznám sa, že ja by som si z tej veľkej kopy len ťažko vybrala nejaké. Pre mňa sú stále najkrajšie tie naše kraslice, ozdobené tradičnými technikami. Ak neviete, čo mám na mysli, tak si pozrite môj článok: Tradičné slovenské kraslice. Kedysi sa aj na tomto trhu dali nájsť v stánkoch vajíčka z Bukoviny, Čiech, Moravy aj Slovenska, teraz som bola rada, že som našla jeden jediný stánok s takouto ponukou a hneď som si kúpila dve nové kraslice do mojej súkromnej zbierky.
Pre tých, čo si vajíčka zdobia sami a sem chodia hlavne za inšpiráciou, sú na predaj aj čisté, neozdobené vajcia rôznych veľkostí.
V priľahlých stánkoch sa predávajú rôzne remeselné výrobky – košíky, keramika, krásne výrobky z nádherného olivového dreva, sviečky – tiež v tvare vajíčok, hračky, mydlá a rôzne iné predmety.
Nechýbajú ani vetvičky z maňušiek a iné živé kvety ako poslovia jari. Ja sa vždy zastavím pri stánku s potrebami pre klíčkovanie. Naklíčené zrnká majú sýtozelenú farbu ako príroda prebúdzajúca sa zo zimného spánku.
Dôležitým symbolom Veľkej noci v Rakúsku je aj zajac. Na trhu som našla nielen exempláre z dreva, keramiky, čokolády, namaľované na vajíčkach a pod., ale dokonca aj jedného živého zajka!
No a aké by to boli trhy, keby tu nebolo nič na jedenie a pitie? Na Freyungu možno ochutnať nielen rôzne tradičné veľkonočné špeciality, ale aj iné produkty – rôzne druhy olejov, soli a octov, horčice, koreniny, med, syry, klobásky, koláčiky a pod. od farmárov z vidieka. A dokonca sa tu predáva aj trdelník!
Koho ponuka v týchto stánkoch neuspokojila, stačí, ak prejde cez cestu, kde bio-trh pokračuje. Pri prechádzaní si treba ale všimnúť aj 40 metrov dlhú maľbu. Biblické scény z Kristovho utrpenia namaľovala Dorothea Neudorfer podľa originálu z 1. polovice 20. storočia od Philippa Schumachera, ktorý sa nachádza v Múzeu ľudovej kultúry v Tirolsku.
Staroviedenský tradičný trh sa síce začal organizovať až v roku 1990, ale je vlastne pokračovaním tradície jarmokov na tomto malebnom námestíčku, ktoré obkolesuje kostol Schottenkirche a niekoľko historických palácov slávnych šľachtických rodín.
Námestiu Freyung dominuje fontána z roku 1846, ktorá sa ale teraz trochu stráca medzi stánkami a veľkonočnou výzdobou. Ústredná postava s korunou z tehál, kopijou a štítom symbolizuje Rakúsko (ako model pre jej zhotovenie stála vraj Goetheho vnučka Alma) a ďalšie postavy štyri najvýznamnejšie rieky monarchie: Dunaj, Pád, Labe a Vislu.
Adresa trhu: Altwiener Ostermarkt, Freyung, 1010 Viedeň
Doba trvania, otváracie hodiny, podrobný program a iné užitočné informácie nájdete: tu
A ako sa sem dostať? Najjednoduchšie metrom – fialová línia U2 – stanica Schottentor alebo oranžová U3 – Herrengasse. Najlepšie spojenie si môžete vyhľadať na www.vor.at (cieľová destinácia: Freyung, 1010 Wien).
Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Freyung, Vienna, Wien, Austria
Super schön !!!
Lg AS
Vielen Dank, liebe Anna. Frohe Ostern!