V prvom článku o Salzburskom dóme sme sa venovali hlavne jeho histórii a interiéru. Katedrála je ale výnimočná aj preto, lebo to nie je len kostol, ale aj rozsiahle múzeum – DomQuartier – komplex, ktorý spája katedrálu s bývalým arcibiskupským palácom. Na 1,3 km dlhej túre človek nahliadne do rôznych miestností a pokochá sa pohľadom na všelijaké krásne vecičky.
V zbierkach Dóm-múzea sa nachádzajú monštrancie, kríže, misály a iné liturgické predmety medené, pozlátené, ozdobené polodrahokamami, ale aj obrazy a sochy z 8. – 19. storočia z kostolov a kláštorov patriacich pod salzburskú arcidiecézu. Dommuseum sa nachádza na hornom poschodí dómu. Prekvapilo ma, že sa človek prechádza pomedzi umelecké predmety a pritom k nemu dolieha šum, modlitby alebo organová hudba priamo z katedrály. Ste aj nie ste v kostole…
Jedným z najkrajších exponátov je určite emailová nádoba na hostie vyrobená vo francúzskom mestečku Limoges. Má tvar holubice, ktorá symbolizuje svätého ducha a zároveň zmŕtvychvstanie. Na svete je podobných nádob len 12!
Počas prechádzania múzeom sa človek ocitne aj v galérii nad/za organom (sama neviem, ktorá predložka je výstižnejšia). Anjeli sú na dosah, nástenné maľby jasnejšie ukazujú svoj obsah a úžasný je aj pohľad dolu do hlavnej lode. Dobre vidno aj balkóny na stenách katedrály. Niekto by si mohol pomyslieť, že sú to lóže pre prominentov, ale nie, tu stávali hudobníci a speváci počas svätých omší, lebo „božská“ hudba mala prichádzať zhora, z nebies…
Vďaka vybudovaniu spojovacích krídiel sa biskupi pohodlne dostali suchou nohou až do svojej rezidencie. Miestnosti sú to naozaj elegantné a okázalé. Bývalá spoločenská miestnosť sa počas Habsburgovcov používala ako trónna sieň.
Človek ani nevie, či sa má pozerať po vzácnych kusoch nábytku, krištáľových lustroch či interiérových doplnkoch alebo na nádherné maľby, ktoré sú nielen na stenách, ale aj na stropoch. Viaceré sú od známeho rakúskeho maliara Johanna Michaela Rottmayera, ako napríklad v trónnej sieni maľba, ktorá zobrazuje známy príbeh so zlatým jablkom počas svadby kráľa Pélea a morskej bohyne Thetis, ktorý viedol k Trójskej vojne.
V Bielej sále bola 1. mája 1816 podpísaná zmluva medzi Rakúskom a Bavorskom o definitívnom pripojení Salzburgu k Rakúsku.
Dlhá chodba bola aj pôvodne plánovaná ako galéria. Okná sú orientované na severnú stranu, takže nehrozí, že by na obrazy preniklo slnko a vysávalo by z nich ich farby.
Kabinet kuriozít dostal svoj názov podľa toho, že sú tu vo vitrínach uložené alebo aj zo stropu zavesené rôzne predmety z ďalekej i bližšej exotiky, ktoré boli v minulosti neznáme a nezvyčajné. Ale nájdu sa tu aj objekty typické pre tento región, sú to hlavne krásne, jemné nádoby z horského krištáľu a výrobky z rohov kozorožcov – salzburskí arcibiskupi mali právo loviť tieto horské zvieratá.
Pri prehliadke priestorov múzea však netreba pozerať len po vystavených exponátoch. Jej súčasťou je aj niekoľko vyhliadkových miest, odkiaľ sa odkrývajú nádherné pohľady na mesto, jeho obyvateľov i turistov, na ulice, domy i ďalšie kostoly.
Až budete vychádzať z katedrály, nezabudnite sa ešte raz pozrieť na jej priečelie orámované dvomi 81 m vysokými vežami. Na ciferníkoch sú štyri hlavy anjelov, líčka sa im nadúvajú od toho, ako fúkajú z plných pľúc. Každá jedna hlava symbolizuje svetovú stranu, smer vetra.
Fasáda je obložená jemným, svetlým vápencom pripomínajúcim mramor, kameň pochádza z neďalekého vrchu Unterberg. Keď svieti slnko, katedrála sa rozžiari do biela. Okrem štyroch evanjelistov – spoznať ich podľa toho, že držia v ruke knihu a pero – je tu veľa ďalších detailov – erby, mušle, kytice z ovocia, lev a kozorožec – erbové zvieratá dvoch významných arcibiskupov – Markusa Sittikusa a Parisa Lodrona, ktorí sa zaslúžili o túto stavbu. A na samom vrchu scéna premenenia Ježiša na hore Tabor, vpravo prorok Eliáš a vľavo Mojžiš aj s kamennými doskami s božími prikázaniami.
Možno sa práve rozoznejú zvony. Salzburský dóm ich má sedem. Viedenčania sa chvália, že ich Pummerin v Stephansdome je najväčší, zatiaľ čo salzburský zvon Salvator je iba na 2. priečke čo do veľkosti, no tunajší obyvatelia s hrdosťou tvrdia, že ich zvony majú najkrajší zvuk!
Všimnite si aj dvoch anjelov, ktorí držia zlatú korunu. Hovorí sa, že keď budete pomaly kráčať cez arkády Wallis-traktu smerom ku katedrále, v určitom momente to bude vyzerať, že anjeli kladú korunu priamo na hlavu Panny Márie na mariánskom stĺpe uprostred námestia. Samozrejme, že som to chcela vyskúšať a je to naozaj tak! Však si pozrite video:
Maria Immaculata stojí na glóbuse a kopci z oblakov tiež z unterbergského mramoru, alegorické figúry, ktoré ju obklopujú, symbolizujú anjelov, diabla, múdrosť a cirkev.
Ku koloritu námestia pred katedrálou patria koče ťahané koňmi, v ktorých sa dá pohodlne prebádať staré mesto.
A možno budete mať šťastie a zrazu tadiaľto bude pochodovať armáda dragúnov v pestrých uniformách s vlajkami, bubnami a dokonca s delom. V Salzburgu sa stále niečo deje…
Prešla som na Rezidenčné námestie, aby som si ešte vychutnala pohľad na jednu z najkrajších barokových fontán. Bola postavená v 17. storočí. Štyri kone akoby chceli vyskočiť zo skaly, na ktorej stoja štyria silní muži, zhrbení pod ťarchou veľkej misy. V mise sa kúpu tri delfíny a svojimi chvostami dvíhajú obrovskú mušľu, v ktorej stojí Tritón a vystreľuje prúd vody vysoko k oblohe.
Znovu som sa pozrela na Salzburský dóm a odrazu sa mi zazdalo, akoby kupola bola nejaká nesymetrická, bol to len optický klam alebo je to naozaj?
Kupola naozaj nie je celkom symetrická. Staviteľ do nej zabudoval široké schodisko, a tak je trochu posunutá. Ale existuje aj legenda o tom, ako bol diabol naštvaný, že sa katedrála zreštaurovala po tom, ako ju v roku 1944 zasiahla jedna bomba a celá kupola sa zrútila. Diabol sa rozhodol ju znova zničiť, ale hluk prebudil leva a kozorožca (heraldické zvieratá z fasády!), ktorí spali pod kupolou. Strhla sa bitka a keď za úsvitu začali biť zvony katedrály – tie s najkrajším zvukom – diabol sa vytratil, kupola zostala, ale od tých čias má od tej bitky „hrču“… Až sa raz dostanem do kupoly, tak si overím, či je tam naozaj to schodisko! 🙂
Viac informácií o Salzburgu aj v českom jazyku na stránke: salzburg.info
Otváracie hodiny a vstupné do DomQuartier: www.domquartier.at
Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Komentáre 1