Bulhari sú oddávna vychýrenými pestovateľmi zeleniny. Svoje umenie prenášali aj ďalej do sveta, napríklad v Bratislave pracovalo na začiatku 20. storočia okolo 300 Bulharov – záhradníkov.
O zelenine si spievajú aj deti v bulharských škôlkach. Pesničku „Zelenčuci kojto ne jade, toj goljam ne šte da poraste“ pozná hádam každé dieťa. Okrem ponaučenia, že kto neje zeleninu, ten nenarastie, sa pesnička ďalej venuje jednotlivým zeleninovým druhom. Neveríte? Tak si pustite prvú pieseň z tohto albumu (tí, čo sa kedysi učili ruštinu, si aspoň môžu oprášiť svoju azbuku 🙂 ):
V mnohých socialistických slovenských obývačkách ste mohli nájsť suveníry z dovolenkového pobytu v Bulharsku – hnedú keramiku s roztečeným vzorom. Volá sa trojanská. Len nechápem, prečo naši rodičia a prarodičia kupovali nepotrebné vázičky a iné lapače prachu namiesto toho, aby si kúpili poriadny hrniec – gjuveč (na Slovensku sa používa aj slovo džuveč). Predávajú sa všade – v letoviskách aj mestách, veľké alebo aj také malé – na jednu porciu. Jedlo si v nich uchová skvelú chuť, šťavnatosť i vôňu, a rovno sa v nich môže aj servírovať.
Tu je niekoľko tipov, ako taký hrniec využiť na ľahkú zeleninovú večeru. Ak gjuveč nemáme, použijeme inú zapekaciu nádobu.
P.S.: Ale predstavte si, koniec sveta sa asi naozaj blíži, lebo som uprostred leta, t.j. v sezóne, v jednom bulharskom obchode videla paradajky dovezené, a ešte k tomu z Poľska!!! V Bulharsku!!!
GJUVEČ Z PARADAJOK A CIBULE
Potrebujeme:
1,5 kg paradajok
600 g cibule
1 hlavičku cesnaku
½ hrnčeka oleja
100 g strúhanky
100 g tvrdého syra
petržlen, soľ
Príprava: Cibuľu a cesnak nakrájame nadrobno a podusíme na oleji. Paradajky sparíme, ošúpeme a nakrájame na kolieska. Do hlineného hrnca naukladáme paradajkové kolieska, posolíme a navrch navrstvíme podusenú zmes. Postup opakujeme. Posledná vrstva sú paradajky. Posypeme strúhankou, petržlenovou vňaťou a pokvapkáme olejom. Gjuveč vložíme do studenej rúry a pri miernej teplote pečieme cca 45 minút, potom odstránime pokrievku, posypeme nastrúhaným syrom, teplotu zvýšime na 175 °C a dopečieme niekoľko minút otvorené.
GJUVEČ Z PARADAJOK A RYŽE
Potrebujeme:
1 hrnček ryže
4-5 sparených a ošúpaných paradajok nakrájaných na kocky
4-5 nakrájaných paprík
3 nadrobno nakrájané cibule
5 lyžíc oleja
1 lyžičku mletej papriky
petržlen, soľ
Príprava: Cibuľu a ryžu popražíme na oleji. Zmes zmiešame s paprikami, paradajkami a petržlenom, dochutíme soľou, nasypeme do keramického hrnca, zalejeme 2 pohármi vody, trochu rozmiešame. Pečieme v rúre pri miernej teplote 45 minút, pred podávaním posypeme nasekaným petržlenom.
GJUVEČ Z CUKÍN A PETRŽLENU
Potrebujeme:
1 kg cukín
½ hrnčeka oleja
120 g strúhanky
1 zväzok petržlenovej vňate
citrónovú šťavu
čierne korenie, soľ
Príprava: Cukiny povaríme v osolenej vode, odcedíme a nakrájame na plátky. Keramický hrniec vymastíme, na dno naukladáme cukinové plátky, posolíme, okoreníme a posypeme nasekanou vňaťou. Postup opakujeme. Poslednú vrstvu z cukín posypeme strúhankou a zalejeme olejom. Pečieme pri miernej teplote 45 minút, podávame vychladnuté, ochutené citrónovou šťavou.
GJUVEČ Z CUKÍN A BIELEHO SYRA
Potrebujeme:
1 kg cukín
150-200 g rozdrobeného syra feta
3 sparené a ošúpané paradajky nakrájané na kolieska
4 lyžice rozpusteného masla
korenie, soľ
Príprava: Cukiny povaríme v osolenej vode, odcedíme a nakrájame na plátky. Hlinený hrniec vymastíme, na dno naukladáme cukinové plátky, okoreníme a posypeme rozdrobeným syrom. Postup opakujeme. Poslednú vrstvu tvoria kolieska paradajok, ktoré zalejeme maslom. Pečieme pri 175 °C cca 45 minút.
Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
The dishes look delicious and I like the traditional pottery!
Yes, Sabine, it is really delicious, especially if it is made of real Bulgarian vegetable!
Ja si robím zapekanú cuketu s paradajkami aj to je „really delicious“
Júj, Mária, aj ja by som si hneď dala! 🙂
hahaha 🙂 mniam mniam
LG AS
Yes, Anna, it is really mniam mniam… 🙂