Viedeň sa označuje nielen za hlavné mesto Rakúska, ale aj za hlavné mesto bálov. Už v 60. rokoch 19. storočia napísal americký veľvyslanec v jednej svojej depeši, že Viedeň je mesto, kde sa vzhľadom na počet obyvateľov málo číta, ale o to viac tancuje.
A Viedenčania radi tancujú dodnes – veď si to len predstavte, každý rok sa tu počas jednej sezóny koná cca 400 plesov, kde je viac ako 200 návštevníkov!!! Celkovo si na tanečnom parkete šúcha topánky okolo 300 tisíc tanečných nadšencov.
Trocha histórie
V časoch monarchie sa vo Viedni konali dva najvýznamnejšie plesy:
1. Ball bei Hof (Ples pri dvore) – bol najvyšším spoločenským podujatím, konal sa vždy v závere plesovej sezóny a zúčastňovali sa ho len tí najvyberanejší hostia. Stoly boli pokryté pre desať osôb, nebol bufet, ale podávala sa 5-chodová okázalá večera. Túto večeru museli však hostia zvládnuť za polhodinku, veď sem prišli hlavne kvôli tancu. Vyvrcholením bol tanec cotillion, ktorý trval celú jednu hodinu, pozostával z troch valčíkov a troch poliek a počas tanca sa nesmeli meniť taneční partneri!
2. Hofball (Dvorný ples) – bol ples Nr. 2, konal sa na začiatku sezóny v Slávnostnej sále v Hofburgu. Pred plesom sa rozposielali pozvánky. Bolo však treba nielen potvrdiť účasť, ale páni museli k tomu dopísať, či budú aj tancovať. Ak totiž niekto uviedol, že tancovať nebude, darmo ho potom na plese svrbeli lýtka, keď zazrel nejakú krásnu dámu – svoje rozhodnutie obanoval, ale zmeniť ho už nemohol! Okrem toho sa pozývalo navyše 15-20 oficierov ako tanečníkov pre mladé vojvodkyne.
Ples bol vynikajúcou príležitosťou na vyhľadanie vhodného ženícha. Ale nemyslite si, pre dámy to vôbec nebolo také jednoduché dostať sa na dvorné plesy. Zatiaľ čo na ples mohli prísť šľachtici, diplomati, oficieri a každý, kto vlastnil nejaký rakúsky rád, dámy museli preukázať presne stanovený počet šľachtických predkov z otcovej i matkinej strany. Pravidlo sa dalo obísť, ak išlo o dámu, ktorú už osobne prijala cisárovná, ale sú známe prípady, že na takéto prijatie sa čakalo aj 20 rokov!
Najlepšie plesové adresy vo Viedni dnes:
1. Štátna opera
– koná sa tu len jeden, ale ten najprestížnejší, ples za celú sezónu – Opernball (Ples v opere). Je to vždy v posledný štvrtok pred Popolcovou stredou.
Na plese sa každý rok zúčastňuje takmer 8 tisíc hostí, najmä umelcov, politikov, podnikateľov, diplomatov a iných významných osobností z Rakúska i zahraničia. Kedysi plesy otvárali cisári, dnes sa čaká na príchod prezidentského páru.

O plese sa hovorí vo Viedni už niekoľko týždňov vopred – o tom, aké kvety sa použijú na dekoráciu, aká farba dámskych šiat bude prevládať, akú tiáru od Swarovského budú mať debutantky vo vlasoch, ktorá tanečná škola bude ples otvárať, ale hlavne o tom, akého slávneho hosťa si do svojej lóže pozve najznámejšia figúra viedenskej spoločnosti – stavebný podnikateľ Richard Lugner, prezývaný Mörtel (malta). V minulosti to boli napr. Pamela Anderson, Paris Hilton či Kim Kardashian.

Prvý ples sa vo viedenskej Štátnej opere konal 11. decembra 1877. Keď sa po rozpade monarchie Rakúsko vrátilo k plesovým tradíciám, prvý ples v opere sa uskutočnil v januári 1935. Odvtedy sa koná pravidelne každý rok, s výnimkou 2. svetovej vojny a vojny v Golfskom zálive v roku 1991.
Táto bezkonkurenčná atrakcia sa dokonca stala vývozným artiklom – Wiener Opernball sa pravidelne koná v New Yorku, ale zorganizovali ho už aj v Moskve, Dubaji či Kuala Lumpur.
2. Musikverein
– v nádherných priestoroch tejto historickej budovy sa koná a do celého sveta vysiela nielen svetoznámy Novoročný koncert viedenských filharmonikov, ale každý rok sa tu konajú aj dva plesy.
Ples Viedenských filharmonikov je tiež okázalá udalosť, na ktorej sa zúčastňujú známe osobnosti, avšak nespôsobuje toľko mediálneho rozruchu ako ples v opere. 4000 vstupeniek sa vypredá v priebehu jedného týždňa.

Richard Strauss, ktorý po dlhé roky spolupracoval s viedenskými filharmonikmi, skomponoval pre ich prvý bál slávnostnú fanfáru, ktorá sa aj dnes rozozvučí na začiatku plesu. Každý rok sa pozýva aj čestný dirigent, s ktorým orchester odohrá úvodnú skladbu.
Na druhý deň sa v tých istých priestoroch koná Techniker Cercle Ball pre podnikateľkú, univerzitnú a vedeckú spoločnosť.

Pozorujúc tanečníkov počas polnočnej štvorylky nadobudnete dojem, že sa dívate na jedno pestré mravenisko. Vôbec nechápem, ako sa dá v takom hemžení a hmýrení tancovať. Všimnite si, že niektorí páni na balkóne stoja. Nie je to ani tak výraz ich galantnosti ako skôr fakt, že tam pre nich nie je miesto. Prekvapilo ma, že stolíky sú také maličké, že sa na ne ledva zmestia poháre. Dámy si musia svoje kabelky odložiť za chrbát alebo na zem. Ale milovníkom tanca to neprekáža, môžu pretancovať celú noc, a to v rôznych miestnostiach tejto budovy, pretože sú všetky počas bálovej noci otvorené. Nepodáva sa žiaden bufet, no pred začatím bálu sa chodí na večeru, a to hlavne do hotela Imperial, ktorý je hneď vedľa budovy Musikvereinu.
3. Hofburg
– po viac ako 600 rokov zimná rezidencia Habsburgovcov. Tu sa konali plesy v minulosti a aj dnes je to jedna z najlepších bálových adries – každý rok takmer 20 tradičných plesov pre vyše 50 tisíc hostí: ples právnikov, lekárov, oficierov, farmakológov, medzinárodných organizácií… K najznámejším a najobľúbenejším patria ples cukrárov (ZuckerBäckerball) a ples majiteľov viedenských kaviarní (Kaffeesiederball).
Práve za týmito oknami sú úžasné priestory –





Po otváracom tanci nasleduje povel: Alles Walzer!, ktorý pochádza ešte z čias Johanna Straussa

Dvorné bály v minulosti boli vychýrené aj svojimi fantastickými bufetmi, podávali sa tu pokrmy, ktoré sa inde nedali nájsť – husacie paštéty, celé kusy šunky, homáre a iné delikatesy. Ale keďže s ľudskou chamtivosťou sa potýkali aj vtedy, pri bufetových stoloch bolo nasadené služobníctvo, ktoré dohliadalo na to, aby sa hostia neobsluhovali nekontrolovateľne… 🙂
Fotografie z Hofburgu sú z plesu OBSE 2017.
Viedenské bály sa stali dôležitou súčasťou turizmu rakúskej metropoly. Okrem týchto troch adries sa plesy konajú aj na radnici, v Konzerthause, mnohých hoteloch a iných spoločenských zariadeniach. Viac informácií, ako aj zoznam najkrajších plesov vo Viedni v nemeckom jazyku nájdete tu alebo v plesovom kalendári.
Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
I would love to see a pic of you in the ball dress, Ingrid!!!!! It must have been exciting.
Well, Sabine, usually I prefer to stay behind the camera… ???
Raz som bola s tebou na generálke Opernball …. Odvtedy si sa určite zúčastnila aj oficiálne na niektorých z týchto bálov …….
Mňa teda generálka Opernballu vôbec nenadchla, chýbala tomu tá pravá atmosféra, už by som na to viackrát nešla.
Já byla na generálce možná před 15, 16 lety a to byli debutanti hezky v černých kalhotách a sukních a bílých blůzách, bylo to krásné, viděli jsme celý balet i zpěváky, prostě kulturní část plesu bez tlačenice!
carnival, carnival balls 🙂
LG AS
Viennese tradition!
pekne peknéé
that is a nice tradition
Yes, it is indeed!