Jednou z ingrediencií v našom recepte sú klíčky. Je to ako malý zázrak, že z tak drobného semiačka vyklíči dokonalá miniverzia dospelej rastlinky.
Semená sa naklíčujú, aby sa mohli jesť surové. Klíčky totiž obsahujú veľa fytochemických látok a sú bohaté na vitamíny aj minerály. Častokrát majú výraznejšiu chuť než zelenina, ktorá z nich neskôr vyrastie. A navyše, klíčky sú nielen zdravé, ale aj veľmi dekoratívne. Z takejto zelenej mikrozáhradky sa môžeme vytešovať po celý rok, a to priamo doma v kuchyni.
Proces naklíčovania je veľmi jednoduchý. Potrebujeme k tomu vhodnú naklíčovaciu nádobu, postačí aj zaváraninový pohár so sitkom na viečku. Naklíčovať sa dajú obilniny (ovos, pšenica, kukurica), pseudoobilniny (pohánka, quinoa, amaranth), strukoviny (šošovica, hrach, fazuľa, mungo, cícer), rastliny z čeľade kapustovitých (brokolica, horčica, reďkovka) alebo aj iné druhy zeleniny a rastliniek. Semiačka sa najprv na 20 minút až 12 hodín zalejú vodou. Potom sa v pravidelných intervaloch, spravidla dvakrát za deň, preplachujú. O pár dní vyrašia prvé klíčky.
© sproutme.sk
Klíčky v starovekom Egypte
Dôležité miesto vo viere starých Egypťanov má mýtus o Usirovi (grécky Osiris). Usira zavraždil jeho užiarlený brat Set, ktorý sa chcel zmocniť trónu. Usirove telo rozrezal na štrnásť kusov a tieto rozhádzal po celej krajine. Ale Usirova oddaná a milujúca manželka Eset (grécky Isis) časti pozbierala a zlepila dokopy. Len tú jednu, pre manželský život najdôležitejšiu, nemohla nikde nájsť! Ale keďže bola vynaliezavá, vyrobila manželov pohlavný úd zo zlata (a tak bol vynájdený „robertko“!) a pomocou čarovného zaklínadla Usira oživila. Síce len na krátko, ale dosť dlho na to, aby stihli splodiť syna. Horus sa však narodil až po otcovej smrti, ktorý sa medzitým stal bohom podsvetia a smrti, resp. lepšie povedané bohom zmŕtvychvstania a regenerácie. Egypťania totiž verili, že smrť je len prechodným procesom. Vyrábali tzv. Usirove postele v tvare jeho (často životnej) veľkosti, naplnili ich zemou a do nej zasiali zrnká pšenice, ktoré dokázali vyklíčiť dokonca aj v tme. Tieto naklíčovacie „postele“ boli totiž súčasťou pohrebnej výbavy a ako symbol nového života a Usirovho víťazstva nad smrťou sa spolu s inými drahocennými predmetmi ukladali do hrobiek. Usir sa preto zobrazuje ako muž so zelenou pokožkou (farba znovuzrodenia) a jeho telo má tvar múmie (však on aj bol prvou známou múmiou).
Reliéf z chrámu vo Philae
Amonova speváčka pred Usirom, za ktorým stoja Eset a Nephtys
Pestrý zimný šalát s klíčkami
Tento šalát pripravila špeciálne pre travelpotpourri Katka Kopúnová, ktorá sa klíčkovaniu venuje v rámci svojho projektu sproutme.sk. Navštívte jej blog, aby ste sa dozvedeli viac o klíčkoch i o tom, ako správne klíčkovať. Alebo aspoň získajte inšpiráciu, ako krásne a farebne môže jedlo vyzerať.
Potrebujeme na šalát:
100 g listovej zeleniny (môže byť jeden druh, napr. baby špenát, alebo mix rôznych listov)
2 menšie červené repy
4-5 reďkoviek
hrsť klíčkov ďatelinky alebo alfa-alfa
červený a biely grapefruit
syr feta
Na dresing:
2 lyžice olivového oleja
1 lyžicu medu alebo agáve sirupu
čerstvú šťavu z ¼ citróna
štipku soli
Príprava:
V pohári alebo malej mištičke zmiešame všetky suroviny na dresing tak, aby sa ich chute úplne spojili. Listovú zeleninu opláchneme a necháme poriadne odkvapkať, potom do nej jemne vmasírujeme pripravený dresing. Červenú repu a reďkovky nakrájame na tenké plátky a pridáme do listového šalátu. Posypeme nadrobenými kúskami syru feta a čerstvými klíčkami. Nakoniec ozdobíme plátkami červeného a bieleho grapefruitu. Na očistenie grapefruitu najprv odrežeme jeho vrchnú a spodnú časť a potom šupku z okrajov tak, aby na nich nezostalo nič z bielej dužiny. Podávame vždy čerstvo pripravené – samotné alebo s kúskom opečenej bagetky.