Dosť som sa natrápila, ako správne pomenovať dnešný článok. Na internete som našla aj názov „vložky do polievky“, ale to mi teda veľmi vhodné nepripadá. Celkom by ma zaujímalo, ako to voláte vy?
Keď sme už pri tých názvoch, tak predstavte si, že starogermánskym slovom „suppa“ sa označoval kúsok chleba namočený do vývaru alebo kaše, no a práve z tohto slova potom vzniklo pomenovanie polievky v rôznych jazykoch: soup po anglicky, sup po rusky, zuppa po taliansky, sopa po španielsky a pod. U nás a našich českých susedov sa používa slovo polievka/polévka, čo vyjadruje tiež pokrm (chlieb) zaliaty vývarom. Dnes si ale nemusíme do polievky namáčať iba chlieb…
1. Vývar so slaninkovými knedličkami
Potrebujeme:
150 g chleba z predchádzajúceho dňa
100 g prerastenej slaniny
½ cibule
½ lyžice masla
1 lyžicu petržlenovej vňate
2 lyžice nasekanej pažítky
1 vajce
1/8 l mlieka
soľ
čierne korenie
1 lyžicu múky
Postup:
Chlieb pokrájame na malé, slaninu a cibuľu na ešte menšie kúsky. Na panvici necháme trochu roztopiť slaninové kocky, pridáme maslo a cibuľu. Potom v miske zmiešame s chlebovými kockami, petržlenovou vňaťou a polovicou pažítky. Vajce rozšľaháme v mlieku, ochutíme korením a troškou soli, zalejeme chlebovú zmes, poprášime múkou, dobre rukou premiesime a necháme odpočívať 30 minút. Do veľkého hrnca dáme variť osolenú vodu. Zmes ešte raz premiesime a naolejovanými rukami vytvoríme 12 guliek, ktoré 10 minút povaríme v osolenej vode pri veľmi nízkej teplote. Knedličky vyberieme, necháme odkvapkať, naaranžujeme do taniera s vývarom a posypeme zvyšnou pažítkou.
2. Vývar s taštičkami
Potrebujeme:
lístkové cesto
250 g mletého mäsa
trochu žemle rozmočenej v mlieku
kyslú kapustu
soľ
čierne korenie
Postup:
Mäso zmiešame so žemľou, ochutíme soľou a korením, pridáme na drobno nakrájanú kyslú kapustu. Cesto nakrájame na štvorce, naplníme mäsovou zmesou a zložíme do tvaru šatôčky. Pečieme v rúre vyhriatej na 180°C do zlatista, podávame ešte teplé na osobitnom tanieriku.
3. Vývar s palacinkou
Potrebujeme:
50 g hladkej múky
125 ml mlieka
2 vajcia
3 lyžice bylinkovej zmesi
soľ
Postup:
Z múky, mlieka, soli, vajec a byliniek vymiešame palacinkové cesto a zakryté necháme 10 minút odpočívať pri izbovej teplote. Na troche rozohriateho oleja pripravíme na panvici 4 palacinky, hotové ich pevne zrolujeme, nakrájame na rolky široké 2 cm a podávame napríklad so zeleninovou polievkou.
Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Palacinky mám v mrazničke u babky v Rakúsku, sú nakrájané na rezance. Doteraz som nevedela čo to je. Musím ich rozmraziť a ochutnať v polievke.
Super, dobrú chuť!