Vedeli ste, že už starí Egypťania, Gréci i Rimania piekli „medové koláče“, ktoré by sme mohli označiť za predchodcov dnešných medovníkov? Med bol vtedy jediným sladidlom a bol považovaný za dar od bohov.
Manufaktúry na výrobu medovníkov sa v Západnej Európe začali rozmáhať koncom 11. storočia. Niekde sa vyrábali mäkké, jemne korenisté koláčiky, inde zase chrumkavé, ploché placky, zatiaľ čo v iných mestách mali tvar štvorcový a boli hrubé a teplé. Raz to bol koláčik svetlý, inokedy tmavý, raz sladký, inokedy korenistý…
Hovorí sa, že hlavným mestom medovníkov je Norimberg v Nemecku. Lebkuchner, ako sa nazývajú tamojší výrobcovia korenistého medového pečiva, si tu založili svoj cech v roku 1530. Bol to prvý medovníkarský cech na svete. Aj dnes sa tu vyrába široká paleta medovníkov, ktoré tu nájdete pod názvami ako Lebkuchen, Honigkuchen, Pfefferkuchen, Pfefferzelten či Pfeffernusse. Nuž veru, žiaden div, že keď bratia Grimmovci zbierali materiál pre svoju zbierku nemeckých rozprávok, natrafili aj na príbeh o Hanselovi a Gretel (u nás Janíčko a Marienka), ktorí sa ocitli opustení v tmavom lese, ale šťastnou náhodou objavili domček pozliepaný z medovníkov.
Vianočné pečenie by nebolo kompletné bez medovníkov, ani v našej rodine. My používame recept, ktorý som dostala od mojej kamošky, s ktorou sa poznám ešte zo škôlky!
Jankine medovníky
Potrebujeme:
650 g hladkej múky
250 g práškového cukru
50 g masla
150 g tekutého medu
3 vajcia
1 žĺtok
2 lyžičky sódy bikarbóny
4 – 5 lyžíc mlieka
1 lyžičku korenia (mletá škorica, klinčeky, aníz, muškátový oriešok, ďumbier)
Postup:
Múku preosejeme. Je to veľmi dôležité – múka sa prevzdušní a ak je príliš studená, tak sa tým tiež zohreje. Pridáme cukor, korenie a sódu. Rozpustíme maslo v malom hrnčeku, odstavíme a necháme vychladnúť. Potom pridáme k sypkej zmesi. Vajcia rozšľaháme vidličkou, pridáme do cesta, tiež med a mlieko. Všetko dobre premiešame a vypracujeme hladké cesto. Zabalíme do potravinovej fólie a necháme minimálne jednu hodinu postáť na nie veľmi studenom mieste. Potom opäť premiesime a na pomúčnenej pracovnej doske vyvaľkáme na hrúbku 3 – 4 mm. Pomocou formičiek vykrajujeme rôzne tvary. Medovníky uložíme na plech pokrytý papierom na pečenie, potrieme ich rozšľahaným vajcom a pečieme 8 – 12 minút v predhriatej rúre pri 180°C. Vyberieme z rúry a necháme na plechu chladnúť 2 – 5 minút. Skladujeme v uzavretej krabici s kúskami jablka.
Cukrová poleva:
1 bielok
160 g dvakrát preosiateho práškového cukru
pár kvapiek citrónovej šťavy
1 lyžička Maizeny
Šľaháme mixérom, postupne pridávame cukor, na záver Maizenu. Môžeme primiešať potravinársku farbu, ak chceme farebný dekor. Počas zdobenia držíme polevu v miske zakrytej vlhkou utierkou.
Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Ďakujem za recept, vyskúšam ….
Pošli potom foto, ako sa vydarili.