Viedeň má v predvianočnom čase svoje osobité čaro. V normálnych rokoch priťahujú tunajšie vianočné trhy tisíce návštevníkov z celého sveta. A aby ich zážitky boli naozaj nezabudnuteľné, mesto investuje veľké peniaze aj do špeciálneho elegantného osvetlenia nákupných ulíc. V roku 2021 ich bolo 34 v šiestich viedenských okresoch, pričom takmer polovica sa nachádza v 1. okrese, t.j. v historickom centre mesta.
Každá ulica má svoj vlastný dizajn osvetlenia, konštrukcie sú vyrobené rôznymi firmami. Väčšina z nich funguje prostredníctvom LED-techniky, čím sa spotreba elektrickej energie znížila až o 80 %. Každý deň od polovice novembra do cca 10. januára sa po 16. hodine rozžiari v týchto uliciach vyše 2 miliónov svetelných bodov. To je viac ako počet obyvateľov Viedne!
Poďme sa teda spolu pozrieť do tých najkrajších ulíc.
(1) Prechádzku začneme na ulici, ktorá spája dve námestia – Stephansplatz s viedenskou katedrálou a Schwedenplatz na pravom brehu Dunajského kanála. Ulica sa volá Rotenturmstrasse, názov sa viaže na Červenú vežu (der Rote Turm), ktorá bola súčasťou stredovekého opevnenia mesta. Pred Vianocami by sa však kľudne mohla volať Ulica červených gúľ. Vo výške 10 metrov sa nad hlavami chodcov hompáľa sedem obrovských červených gúľ – jedna z najnápadnejších predvianočných svetelných inštalácií vo Viedni.
Žiarivé gule lákajú návštevníkov, každý si ich chce odfotiť. Keď máte šťastie a práve okolo vás prejde ešte aj tradičný viedenský fiaker, tak môže vzniknúť veľmi pekná romantická fotka.
Gule pútajú pozornosť aj vo dne, veď majú priemer až 4 metre a vážia 200 kilogramov!
Čo mi však trochu vadí, je to množstvo svetelných reklám v tejto ulici, ktoré trochu narúšajú predvianočnú atmosféru. Ak chcete fotografie s menším svetelným smogom, potom si treba zájsť až na koniec ulice. Cestou sa môžete zastaviť pri niektorom stánku s punčom.
(2) Pri prechádzke po Rotenturmstrasse sa treba pristaviť (aspoň na začiatku) bočnej ulice Wollzeile. Je to jedna z najstarších nákupných ulíc vo Viedni. Wolle = po nemecky vlna, názov ulice súvisí s tkáčmi a predavačmi vlny, ktorý tu kedysi sídlili. Možno aj preto sa cez celú ulicu tiahne „utkaný“ nekonečný svetielkový záves, ktorý sa navyše ešte aj odráža v oknách domov a na strechách zaparkovaných áut.
(3) Vrátime sa smerom k Stephansplatz a pokračujeme po ulici Brandstätte, takmer v každej bočnej ulici visí menší alebo väčší závoj so svetielkami. V ulici Tuchlauben sa nám nad hlavou vznáša jemný baldachýn. Táto dekorácia je jednou z dvoch nových, ktoré pribudli v tomto roku 2021.
(4) Teraz sme sa už ocitli v tzv. Zlatej štvrti, najluxusnejšej nákupnej časti Viedne. Tu sa nachádzajú obchodné domy najznámejších svetových značiek. Ich výklady sú tiež sviatočne vyzdobené. Nad ulicami visia obrovské cylindre.
Je zaujímavé, že keď sa postavíte pod niektorý z týchto cylindrov, tvar sa trochu zmení a pripomína skôr velikánsky zvonec. Niektoré majú dokonca vnútri aj srdce v podobe dvoch gúľ.
(5) Ulica pokračuje ďalej, ale jej meno sa zmení na Kohlmarkt. Elegantná ulica je v predvianočnom čase celá zahalená do zlatého dažďa – vyše 130 tisíc LED lampičiek, medzi ktorými ešte preblikujú akoby roztrúsené drobné diamanty.
Z oboch strán ulice sa naskytne nádherný pohľad, no predsalen o niečo krajšie je, keď spoza zlatého závoja presvitá zelená kupola Hofburgu, bývalej cisárskej rezidencie.
Už v antike tadiaľto viedla stará rímska cesta. Neskôr sa tu predávalo uhlie, preto názov Kohlmarkt. Keď sa však postavil Hofburg, trh s uhlím sa musel presťahovať ďalej od honosného cisárovho sídla. Do ulice sa nasťahovali rôzni dvorní dodávatelia. Jedným z nich bola aj cukráreň Demel. Aj dnes okoloidúci obdivujú dômyselné dekorácie vo veľkých oknách, vyrobené z cukru, marcipánu a iných sladkostí.
Viac o tejto cukrárni sa dočítate v článku: Demel
(6) Do ulice Kohlmarkt ústi ďalšia elegantná ulica s luxusnými obchodmi – Wallnerstrasse. Zlaté záclony sú síce menšie, ale tiež efektné. A zaujímavé sú aj výklady butikov najslávnejších dizajnérskych značiek.
(7) Graben je ulica v samom srdci historického centra Viedne. Jej história siaha tiež až do antických čias, keď tadiaľto viedla dlhá priekopa (Graben po nemecky), slúžiaca na obranu rímskeho tábora Vindobonna.
V roku 2006 sa podarilo presadiť koncept, podľa ktorého sa každý rok pred Vianocami celá ulica premieňa na najväčšiu plesovú sálu na svete, ozdobenú nadrozmernými lustrami, napodobňujúcimi krištáľové barokové lustre, s obľubou používané na osvetlenie reprezentačných miestností v mnohých viedenských palácoch. Aj dnes, keď sa človek večer prechádza historickými ulicami, môže ich uvidieť vo viacerých rozsvietených oknách.
Hoci sa na ulici netancuje, ľudia sa tu radi prechádzajú a nechávajú sa unášať krásou tejto ulice. Pôsobivé sú najmä zábery lustrov, keď sa v pozadí objaví niektorá historická budova, napríklad kostol Peterskirche.
Obrovské lustre si nemožno nevšimnúť ani cez deň, keď ešte nie sú rozsvietené. Visia vo výške 6 metrov, vážia 400 kg a majú priemer 4,5 m. Aby zažiarili v plnom svetle, použilo sa 10 km káblov a 280 tisíc svetielok. Veľkosť týchto lustrov si človek uvedomí hlavne vtedy, keď vystihne čas ich montáže alebo demontáže. Nápad s lustrami pochádza od vtedy len 36-ročného rakúskeho dizajnéra Roberta Karrera.
Mám rada, keď sa aj tu, na Graben, začnú predávať vianočné stromčeky. Ulica – inak bez stromov – sa aspoň trochu zazelenie. Rozmýšľali ste niekedy nad tým, kedy a kde sa vo Viedni objavil prvý vianočný stromček? Môžete sa o tom dočítať v tomto článku: Prvý stromček
Keď sa k predávaným stromčekom pridá ešte aj vôňa punču alebo vareného vína, každému je jasné, že sa Vianoce už nezadržiteľne blížia. V tomto čase sú na noblesnej ulici rozmiestnené stánky, v ktorých rôzne dobročinné organizácie predávajú punč. Domáci aj turisti sa tu s obľubou zastavujú, zohrievajú sa nad hrnčekom horúceho nápoja a debatujú do neskorých hodín. Len tak mimochodom, k najznámejším konzumentom punču patril Mozart, ktorý ho objavil na svojej ceste do Anglicka, vo Viedni vtedy tento nápoj ešte nepoznali…
Ak to bude možné, zastaňte si niekedy pod jeden luster a čo najviac si ho priblížte napr. pomocou fotoaparátu. Zlatá guľa v jeho strede vyzerá zdola malá, ale odráža sa v nej celá prepychová ulica aj s morovým stĺpom…
(8) Aj bočné ulice napájajúce sa na Graben upútajú svojím vianočným osvetlením. V tých na ľavej strane (pokiaľ idete smerom k Stephansplatzu) visí šesť zmenšených napodobenín lustrov ako na Graben. Na pravej strane je to najprv Habsburgergasse. No a čo by malo visieť v ulici, ktorá nesie meno po jednom z najstarších a najvýznamnejších panovníckych rodov? Samozrejme, že cisárske koruny! Svetelná inštalácia bola zhotovená podľa rakúskej koruny, pôvodne osobnej koruny cisára Rudolfa II. z roku 1602. Koruna je súčasťou korunovačných klenotov a je uložená v Cisárskej klenotnici v Hofburgu.
(9) Ďalšia bočná ulica je Dorotheergasse. Už v minulosti tu stáli krásne paláce, čo bol jeden z dôvodov, prečo práve sem dal Leopold I. v roku 1688 skúšobne nainštalovať pouličné laterny na osvetlenie ulice. Ako spomienka na túto udalosť tu v súčasnosti pred Vianocami visí 45 moderných „sviečok“.
(10) Názov ulice Spiegelgasse je odvodený od slova Spiegel (zrkadlo), pretože tu v minulosti bývali výrobcovia zrkadiel. Vianočnú dekoráciu predstavujú nápadné veľké kolesá-hviezdy s priemerom 2,6 m. Je ich 25 a ulicu rozžarujú ako velikánske slnečné kotúče.
(11) Aj keď hovoríme o uliciach, musíme sa samozrejme pristaviť aj na najdôležitejšom námestí vo Viedni – Stephansplatz, ktorému dominuje Dóm sv. Štefana. Počas iných ročných období sa jeho gotická fasáda odráža v sklenených plochách oproti stojaceho – a stále kontroverzného – Haas Domu od známeho rakúskeho architekta Hansa Holleina. Pred Vianocami je však z veľkej časti pokrytý svetielkami.
Námestie má aj svoj vianočný strom a katedrálu v čase adventu obkolesujú stánky, v ktorých sa ponúkajú najmä regionálne špeciality a tradičné umelecko-remeselné výrobky. Je to jeden z najpríjemnejších vianočných trhov v meste.
Celú scenériu ešte dopĺňa zlatý rebrík na južnej veži dómu, symbolické prepojenie medzi nebesiami a zemou od viedenskej umelkyni Billi Thanner. Začiatok nebeského rebríka je vnútri a cez klenbu dómu pokračuje až k jeho špici vo výške 134 metrov. Pôvodne malo toto umelecké dielo svietiť len od Veľkej noci do konca mája. Potom sa projekt predĺžil do konca septembra 2021, a to aj po údere bleskom koncom augusta, kedy sa poškodila jedna vertikálna svietiaca trubica (neskôr bola nahradená novou). Táto symbolická „cesta nahor“ bola odstránená na jeseň 2022.
(12) Kärtner Strasse je jednou z najpopulárnejších nákupných ulíc a určite ňou prejde každý návštevník, pretože sa po nej dostane od katedrály až po slávnu Viedenskú operu. Na 750 m dlhej ulici sú asymetricky rozvešané oválne svetelné konštrukcie, veľké 6 metrov, ktoré sa pôvabne rozkolíšu pri každom závane vetra. Až 550 tisíc LED lampičiek sa použilo na ich zhotovenie.
(13) Ak sa aj vy vyberiete na prechádzku po vysvietených viedenských uliciach, určite si zájdite aj do neďalekej bočnej uličky Annagasse, ktorá dostala svoje meno podľa Kostola sv. Anny. Narozdiel od predchádzajúcich rušných ulíc tu spravidla býva príjemné ticho. A zrejme aj to je jeden z dôvodov, prečo práve tu nesvietia žiadne hviezdy ani luxusné lustre, ale noty. No nie noty hocijaké! Sú to úvodné noty najznámejšej vianočnej piesne Tichá noc.
Ďalším dôvodom je zrejme aj to, že sa v tejto ulici nachádza Dom hudby, prvé múzeum zvuku a hudby v Rakúsku, otvorené v roku 2000.
Ak sa chcete dozvedieť viac o vzniku piesne Tichá noc, kliknite si na článok: Tichá noc
(14) Týmto sme ukončili prehliadku ulíc v historickom centre Viedne. Určite však odporúčam aj prechádzku po vychýrenej Mariahilfer Strasse, hlavne v neskorších večerných hodinách, keď stíchne trma-vrma a obchody sa zatvoria. Nad najdlhšou nákupnou ulicou nielen vo Viedni, ale v celom Rakúsku (vnútorný úsek meria 1,8 km), visia svetelné konštrukcie vo forme komét, ale aj vianočných dedín s kostolíkmi a jeleňmi ťahajúcimi sane. Ulica je široká, a tak svetelné reklamy nenarúšajú toto sviatočné osvetlenie.
Aspoň na krátko sa zastavte aj pri Gerngrosse, čo je jeden z trojice najstarších obchodných domov na tejto ulici. Vždy prekvapí zaujímavou dekoráciou vo svojich výkladných oknách.
(15) Za zmienku stojí aj Neubaugasse, ktorá križuje spomínanú Mariahilfer Strasse. Nevisia tu žiadne svetelné girlandy, ale pozoruhodné trojrozmerné hviezdy, ktoré majú až 25 cípov. Majú pripomínať Betlehemskú hviezdu a sú vlastne kombináciou vianočnej tradície a umeleckého remesla. Medzi 22 malými, 20 strednými a 2 veľkými hviezdami svieti do noci aj 80 mesačných gúľ.
Vianočné osvetlenie viedenských ulíc každý deň cca sedem hodín, sedem dní v týždni, vyžaruje nádej, vieru a radosť, ktorú si nenecháme vziať ani v týchto ťažkých pandemických časoch… Nechajme to svetlo nádeje pôsobiť aj v našom vnútri!
Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri