Do Bad Mühllacken pri obci Feldkirchen an der Donau v Hornom Rakúsku (len 21 km od Linca) som prišla v období medzi dvoma vlnami pandémie. Kvôli protipandemickým opatreniam sme dlho nemali možnosť pohybu, sedeli sme viac doma a zároveň častejšie otvárali plnú chladničku. A tak sa aj na mňa oveľa ľahšie nalepili nadbytočné kilá. O to viac som uvítala možnosť stráviť pár dní v tomto liečebnom dome, ktorý patrí medzi desať najlepších zariadení zameraných na „detox po európsky“ v Nemecku a Rakúsku. Je to vlastne kláštor, preto tu medzi personálom pôsobia aj rádové sestry karmelitánky.
Slovo pôst počúvame hlavne v spojení s vierou, veď prísne alebo špecifické zriekanie sa určitých jedál je známe v každom náboženstve. V súčasnej dobe sa však čoraz viac do popredia dostávajú zdravotné aspekty pôstu. Pôst ale nie je diéta, zníženie váhy je len vedľajší efekt. Postenie by malo priniesť nový začiatok, šancu zbaviť sa určitých závislostí, skoncovať s nežiadúcimi zlozvykmi a celkovo si preorganizovať svoj život.
Kneipp a kneippovanie
V Bad Mühllacken som sa často stretla s menom Sebastiana Antona Kneippa (1821-1897). Bol to bavorský kňaz, hydroterapeut a naturopat, ktorý spopularizoval terapeutické procedúry so studenou vodou. Už v mladosti trpel ochorením pľúc, pravdepodobne tuberkulózou. Keď počas štúdia náhodne v knižnici objavil knihu o pôsobení sladkej vody na ľudské telo od Johanna Siegemunda Hahna, rozhodol sa, že sa skúsi vyliečiť sám. Doma si začal pripravovať kúpele, v noci potajomky odchádzal zo seminára, aby sa mohol polievať studenou vodou z mestskej fontány a ponoril sa aj do ľadových vĺn Dunaja. Denné aplikácie vody sa stali neoddeliteľnou súčasťou jeho života a tajne začal liečiť aj iných. O svojich metódach písal aj prednášal, precestoval takmer celú Európu. V roku 2015 bola Kneippova terapia zaradená do celonárodného registra UNESCO pre nehmotné kultúrne dedičstvo.
Sebastian Kneipp bol vlastne jedným z tých, ktorí spopularizovali myšlienku, že nášmu zdraviu prospieva posilňovanie organizmu, otužovanie a celková harmonizácia životného štýlu. Jeho liečebná metóda je postavená na piatich pilieroch. K prvým trom patrí harmonický životný štýl (stíšenie sa, odbúravanie stresu – v liečebnom dome sa odporúča odovzdať mobilné telefóny na recepcii), zdravá striedma strava – uvedomelé postenie sa a liečivé bylinky. Štvrtým pilierom je pohyb a voda, zdroj života, je piatym pilierom.
Tradičná európska medicína
V Bad Mühllacken sa zameriavajú na detoxikáciu, pôst a úpravu stravy podľa princípov tradičnej európskej medicíny, ktorá zaraďuje ľudí do štyroch archetypov (sangvinik, cholerik, melancholik a flegmatik). Po nástupe na kúru obdržia hostia dotazník s vyše 80 otázkami. Podľa mojich odpovedí som niečo medzi sangvinikom (34%) a melancholikom (25%). Percentá môžu v rôznych dňoch kolísať.
Podľa príslušného archetypu sú naprogramované individuálne liečebné koncepty, masti, tinktúry a čaje, a prispôsobuje sa aj jedálniček. Počas môjho pobytu som nedodržiavala prísny pôst, skôr mi išlo o to, oboznámiť sa s hlavnými princípmi správneho postenia sa a zároveň preskúmať moje vlastné potreby. Stravovanie podľa archetypov umožňuje cielený výber surovín a hlavne byliniek a korenín, ktoré vyhovujú jednotlivým typom. Kláštorná kuchyňa využíva svoju vlastnú bylinkovú záhradu.
Vyskúšala som za vás:
1. uvedomelá strava
Pokrm na nasledujúci deň sme si vyberali z pripraveného menu podľa jednotlivých archetypov. Obedňajšie menu obsahovalo aj mäsitý pokrm. Ďalšie – ľahko stráviteľné a bezlepkové – jedlá boli určené na odľahčenie žalúdka alebo výlučne vegánske zeleninové pokrmy na bázické postenie sa. Menu dopĺňali aj šaláty a polievky, a dokonca sa dalo vybrať aj z dvoch ľahkých dezertov.
Večerné menu zodpovedalo kritériám Tradičnej európskej medicíny. Ja som sa pri výbere nepridŕžala svojho zaradenia k archetypom, uprednostnila som moderné kompozície s – pre mňa – menej známymi ingredienciami. Všetky jedlá boli veľmi chutné a štýlovo naaranžované.
2. voda a bylinkové čaje
Dodržiavanie pitného režimu je veľmi dôležité pri odľahčovaní organizmu. Špeciálne počas pôstu by sa malo piť viac vody než čaju, 2-3 litre denne. Vlastne vždy, keď človek pocíti hlad, mal by si dať hlt vody. K jedlám by sa však malo popíjať len s mierou.
V liečebnom dome bola k dispozícii pramenitá voda z prameňa Bruno, ktorý vyviera v Pesenbachskom údolí, iba 700 metrov od Bad Mühllacken. Obsahuje mangán a železo, účinky tejto vody sú známe už od roku 1364. Z veľkých nádob sme si ju kedykoľvek mohli načerpať do menších džbánov.
Ak chceme zregenerovať náš tráviaci trakt, nemali by sme piť kravské mlieko, kávu ani alkohol. Okrem vody sa odporúčajú len bylinkové čaje. V budove sú aj spoločenské miestnosti, kde sú v sklenených nádobách nachystané bylinky na prípravu čajov. Rôzne kombinácie je asi lepšie konzultovať s personálom. Ja som si naliala čaj z viacerých byliniek nevediac, že táto zmes bola nachystaná pre účastníkov prísneho detoxu na odvodnenie. Tak som potom noc strávila častým behaním na malú potrebu.
3. kneippovanie
Najúčinnejším liečebným prostriedkom podľa Sebastiana Kneippa je voda. Má byť studená, ale príjemná. Umývadlá v záhrade boli síce kvôli protipandemickým opatreniam bez vody, ale kneippovanie sa dá realizovať aj v miestnom potoku: urobiť 30-40 krokov ako bocian, pričom nohu treba vždy úplne vytiahnuť z vody. Táto procedúra stabilizuje srdce a krvný obeh.
A keďže boli v čase mojej návštevy poriadne horúce dni, dobre padlo aj osvieženie v prírodnom rybníku.
4. wellness
V Bad Mühllacken sa voda využíva pri 140 rôznych procedúrach. Súčasťou domu je aj wellness, malý, ale fajn. Aj tu sa dá trénovať „bocianí pochod“ podľa Kneippa v špeciálnom bazéniku.
K wellnessu patrí aj sauna a parný kúpeľ. Toto bola jedna z highlights môjho pobytu. Terapeutka mi najprv odmerala pulz a podľa neho určila moje aktuálne zaradenie k archetypom. Potom mi namiešala čaj (na použitie pred saunou) a špeciálnu bylinkovo-olejovú zmes na peeling. Odnášala som si to na tácke ako niečo vzácne, všetko nádherne voňalo.
Podobne na mňa zapôsobila aj bylinková masáž celého tela – bol to totálny, príjemný, voňavý relax.
5. bylinkový zábal
Ďalšou príjemnou procedúrou bol horúci zábal, keď som ležala v posteli a na dolnú časť brucha mi priložili nahriate ľanové vrecko naplnené sušenými listami, lupienkami a semenami rôznych lúčnych rastlín. Prekrvila sa mi nielen pokožka, ale aj vnútorné orgány.
Sebastian Kneipp povedal, že príroda je najlepšia lekáreň. V kláštornej záhrade rastie takmer 150 bylín, ktoré sa používajú nielen ako súčasť jedál a čajov, ale tiež ako prísady do namiešaných liečivých mastí, peelingových a masážnych olejov a zábalov. Tabuľky so znázornenými zmyslovými orgánmi jasne poukazujú na to, ktoré bylinky sú na čo vhodné.
6. fyzická aktivita
Pohyb je tiež jedným z hlavných pilierov Kneippovej liečebnej metódy. Ráno som si privstala a zúčastnila som sa ľahkého posilňovania a gymnastiky na prebudenie tela aj mysle. Cez deň sa v parku precvičovali spirituálne a energetické cviky starých Keltov (WYDA).
Súčasťou parku je aj ihrisko, kde nechýbajú drevené ležadlá, pretože po pohybe by mal nasledovať odpočinok. Drevené, farebne označené stĺpy opäť pripomínajú spomínaných päť pilierov.
Dobre padlo tiež pobehať si po tráve na boso alebo po cestičkách vysypaných kôrou, šiškami a iným prírodným materiálom.
7. tichá prechádzka
Už o 6.30 ráno nás čakala jedna z rádových sestier a spoločne sme sa vydali na polhodinovú prechádzku, počas ktorej sme mlčali. Išli sme síce von, ale vlastne sme išli zároveň viac do svojho vnútra. Stíšili sme sa, boli ticho, ale okolo nás sa ozývali najrozličnejšie prírodné zvuky – štebot vtákov, zurčanie potoka či praskanie vetvičiek pod našimi nohami.
Tak sme prišli k silne energetickému miestu s veľkými granitovými blokmi, kde sa Tiefenbach vlieva do Pesenbachu. V tichosti sme zastali a potom sme zase pokračovali naspäť mlčky, všímajúc si pri tom rôzne prírodné drobnosti – kvietky, hríby, popadané lieskové oriešky…
8. modlitby
Ako povedala mníška, s ktorou sme absolvovali tichú prechádzku, príroda je najväčším chrámom. Ak má však niekto potrebu skľudniť svojho ducha a svoju dušu prostredníctvom modlitieb, môže si zájsť aj do kaplnky alebo sa zúčastniť spoločných modlitieb a meditácií so sestrami.
9. bylinkový workshop
Aj ľahkým jedlám môžeme dodať osobitý punc prostredníctvom korenín a byliniek. S nadšením som využila ponuku zúčastniť sa tvorivého bylinkového workshopu pod vedením vyštudovanej bylinkovej pedagogičky Manuely.
Manuela pre nás pripravila najrozličnejšie zelené bylinky aj kvietky. Spoločne sme si vyrobili bylinkovú soľ, maslo, ocot a pesto. Fascinovali ma najmä kvety kapucínky. Ich žiarivá žltá farba sa dobre vynímala vo všetkých produktoch. Takže si už kapucínky pestujem aj doma na našej terase.
A zapamätajte si, že najoptimálnejší čas na zbieranie kultúrnych aj divých byliniek je medzi 15. augustom a 15. septembrom, kedy dosahujú svoju plnú zrelosť.
10. kláštorný obchodík
V liečebnom dome je aj malý obchodík, plný produktov vhodných k tomu, aby človek mohol pokračovať v uvedomelom stravovaní aj doma. Rozhodne stojí za návštevu!
Extra bonus:
V Bad Mühllacken som sa stretla aj s Elisabeth Rabeder, autorkou knihy Fasten für ein neues Lebensgefühl (Postenie sa pre nový životný pocit), ktorá tu už vyše 15 rokov pôsobí ako motivačný poradca. V rozhovore mi povedala, ako ešte vždy žasne, koľko chuti do života, novej tvorivej sily a sily vlastnej vôle v sebe objavia osoby, ktoré sa rozhodnú pre uvedomelý pôst. Už po pár dňoch sa stávajú vnútorne vyzrelejší, pozornejší a vďačnejší. Jej kniha obsahuje aj zaujímavé recepty. Ak by ste mali záujem o knihu, objednať sa dá: tu
Na záver môjho pobytu som sa odmenila kávou v miestnej kaviarni Café Einkehr pri vchode do liečebného domu. No aj tu mi malé drevené stĺpiky pripomenuli päť pilierov k dosiahnutiu očisty tela i mysle. 🙂
Slovo na záver:
Strava podľa archetypov v Bad Mühllacken mi chutila, ale vylučuje viaceré suroviny, ktoré milujem, napríklad vajíčka a mlieko. Pobyt v kúpeľoch, hoci bol len krátky, mi však pomohol nahliadnuť viac do tejto problematiky, vyskúšať si, čo mi vyhovuje. Inšpirovaná tamojšími pokrmami som do nášho domáceho jedálnička zaradila viac bezlepkových obilnín, ako sú pšeno, pohánka, quinoa, amarant a pod. Úspešnú premiéru mala u nás doma aj výroba tekvicovo-jablkového džemu (recept na blogu: tu). Snažím sa dodržiavať 14-hodinový interval, keď nič nejem. Viem, pre mnohých z vás je to hračka, ale keďže patrím k tým, ktorí pracujú hlavne po nociach a spať chodím až po druhej, tak prestať jesť medzi 18. a 19. hodinou je pre mňa dosť veľká výzva.
Sú to zatiaľ len malé kroky, ale začať niekde treba.
Viac informácií o Bad Mühllacken nájdete na stránke www.tem-zentrum.at .
Poznámka: všetky názory vyjadrené v článku sú moje vlastné.
Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Ďakujem Klösterreich za zorganizovanie návštevy v Bad Mühllacken.
Update 2021:
Bad Mühllacken sa zlučuje s podobným zariadením v Bad Kreuzen. Prvotriedne odborné znalosti v oblasti pôstu, uvedomelej výživy a detoxikácie sa presunú do Bad Kreuzen s prevádzkovou manažérkou Elisabeth Rabeder a malým tímom. Bad Mühllacken sa bude v roku 2022 renovovať. Počet izieb sa zredukuje, ale stále tu bude v ponuke fyzioterapia, masáže, zábaly a vodoliečba aj pre externých hostí, ako aj wellness dni a rôzne kurzy. Café Einkehr a kláštorný obchod zostanú zachované.
BadMühllacken, Upper Austria, Österreich