Už dlhšie som nepostovala nejaký recept a ešte dlhšie – žiadnu spomienku z talianskej metropoly. K tomuto článku ma inšpiroval aj nedávny nedeľný obed, keď sme mali pozvaných hostí na menšiu rodinnú oslavu. A ako to súvisí so starovekým Rímom a prečo som pre tento príspevok vylovila práve fotku, na ktorej je Forum Romanum – miesto, kde sa koncentroval všetok politický život Ríma?
Dnes ruiny politického centra obliehajú turisti, ale celkom dobre si viem predstaviť, ako sa po skončení dopoludňajších pracovných povinností otvorila brána Curie v severnej časti fóra, vyšli z nej ctení senátori, aby si dali rýchly, ľahký obed a potom si to namierili do kúpeľov, kde ešte mohli pokračovať v politických debatách. No keď sa priblížila 16. hodina, to už sa každý z nich tešil na najväčší zážitok dňa – na večeru, resp. banket v dome niektorej významnej osobnosti. Banket trval 6-7 hodín, ponúkalo sa na ňom aspoň sedem chodov.
Jednou z charakteristických vlastností starých Rimanov bola výstrednosť, ktorá sa prejavovala aj v ponuke pokrmov na banketoch. Hlavným cieľom bolo prekvapiť, vymyslieť niečo neobvyklé. Zásadou pritom nebolo vyzdvihnúť chuť niektorej z ingrediencií, ale chute pomiešať či prekryť, aby nikto pri stole nevedel, čo vlastne konzumuje. Dopomáhali k tomu aj veľmi silné koreniny – Rimania boli doslova posadnutí čiernym korením. Rímski kuchári mali úplnú mániu všetko pasírovať a z masy potom vytvoriť niečo úplne iné, aby sa hostia mohli zabávať hádaním, aké mäso majú vlastne na tanieri. Hostitelia radi ponúkali všetko, čo pochádzalo z ďaleka, čím exotickejšie miesto pôvodu, tým lepšie, pretože všetci prítomní vedeli, že to muselo byť aj poriadne drahé. Ku kulinárskym výstrednostiam patrilo napríklad prasa, ktoré malo v bruchu zašité salámy a krvavničky, slimáky, ktoré sa počas večere odplazili z tanierov, ťavie nohy, mozočky z plameniakov, pávy, labute, papagáje a pod.
Ja vám dnes ponúknem recept, ktorý síce nie je extravagantný, ale moment prekvapenia je zaručený. Len málokto pri stole by totiž dokázal uhádnuť, že v lístkovom ceste sa ukrýva „mäso v mäsovom kabáte“. 🙂
PREKVAPENIE V LÍSTKOVOM CESTE
Potrebujeme:
2 balenia lístkového cesta
300 g miešaného mletého mäsa
1 vajce
1 strúčik cesnaku
nasekanú petržlenovú vňať
1 bravčovú panenku
soľ, čierne korenie
špenátové listy (môžu byť aj zamrazené, ale čerstvé sú lepšie)
olej
vajce na potretie cesta
Príprava:
Špenát umyjeme a listy necháme dobre odkvapkať. Mleté mäso zmiešame s vajcom, prelisovaným cesnakom a petržlenovou vňaťou. Dochutíme soľou a korením. Bravčovú panenku potrieme soľou a čiernym korením a prudko opečieme na horúcom oleji zo všetkých strán. Necháme trochu vychladnúť. Lístkové cesto rozprestrieme na pracovnú dosku a rozotrieme naň mleté mäso. Na mäso rozložíme špenátové listy, navrch položíme panenku a opatrne zavinieme. Cesto zľahka navlhčíme rukou. Z druhého cesta narežeme tenké vlny alebo formičkami vykrojíme rôzne vzory a uložíme ich na povrch. Potrieme rozšľahaným vajcom a v rúre predhriatej na 180°C pečieme 30 minút. Podávame so zeleninovým šalátom alebo aj s omáčkou.
Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
mňam mňam
Ďakujem, Dušan, dúfam, že tiež vyskúšaš! 🙂