1. … ak máte radi mystické miesta
Nekropola Radimlja (3 km od mestečka Stolac) – so stredovekými náhrobnými kameňmi (stećci) bogomilov. Bogomilstvo bolo hnutie, ktoré vzniklo v 10. storočí v Bulharsku a odtiaľ sa rozšírilo na celý Balkán. Jeho prívrženci uznávali Nový zákon a žalmy Starého zákona, vzdávali sa svetského bohatstva, nepoužívali kresťanský kríž a nestavali kostoly, božie služby vykonávali v jednoduchých domoch bez okrás a pod. V nekropole sa zachovalo 133 náhrobkov zo 14. a 15. storočia, z toho 63 s vyrytým dekorom. Na niektorých sú vyryté aj mená ich tvorcov – kamenárov. 20 náhrobkov patrí šlachtickej rodine Miloradovićovcov. Na obrovských bielych kameňoch z vápenca sú zvečnené rôzne ornamenty, figúry, kvety, meče, luky, bojovníci, lovci na koňoch, tanečníčky, zvieratá. Postavy majú často zodvihnutú pravú ruku s roztiahnutými prstami ako gesto božej moci.
2. … ak sa chcete okúpať v mori
Hoci si po rozdelení Juhoslávie Chorváti nárokovali celé pobrežie, podľa mierovej dohody z Daytonu sa niečo predsalen ušlo aj Bosne a Hercegovine. I keď je to len 24 km pobrežia, ale majú more! Strediskom je mestečko Neum. Kedysi to bolo sídlo pašerákov, za osmanských čias sa tu sústreďovali rebeli proti cudzej nadvláde, počas 2. svetovej vojny zas partizáni. Po vojne tu s obľubou trávili dovolenku komunistickí papaláši bývalej Juhoslávie.
Dnes sú tu staršie i novšie hotely, ubytovať sa dá aj v súkromí. Vhodné pre rodiny s deťmi. Ceny sú podstatne nižšie než v susednom Chorvátsku.
V čase mojej návštevy tu boli hlavne hostia z Poľska, ktorí si pobyt pri mori spájajú často s návštevou pútnickeho miesta Medžugoria. Výlety sa dajú ale podniknúť aj do Dubrovníka (60 km) alebo na Makarsku (80 km), cesta je veľmi príjemná, údolie Neretvy poskytuje krásne scenérie s kanálmi, stromami a úrodnými políčkami. Pri prechode cez hranice sa treba preukázať cestovným pasom. Ak by ste si sem urobili výlet, hoci len na jeden deň, odporúčam obed alebo večeru v letnej reštaurácii hotela Zenit, kde ponúkajú vynikajúce morské špeciality a lokálne vína.
3. … ak vás lákajú jaskyne
Vjetrenica – Veterná jaskyňa – najväčší jaskynný komplex v Bosne a Hercegovine. Prečo sa tak volá, pochopíte hneď, ako do nej vstúpite – ovanie vás studený vietor, ktorý v lete dosahuje rýchlosť 15 m za sek. Preto si aj v horúcich dňoch treba obliecť sveter alebo bundu a obuť poriadne topánky. Sprístupnené sú zatiaľ takmer 2 km z celkovej dĺžky 7 km. V jaskyni je niekoľko jazierok a typických jaskynných výjavov, osobitné čaro má vraj tento chránený prírodný fenomén aj v zime.Viac info: tu
Najväčšou atrakciou je však proteus anguinus. Toto čudo so štyrmi nožičkami, 20-30 cm dlhé, ktoré prežije bez potravy aj niekoľko rokov, sa ľudovo nazýva ľudská ryba, lebo farba jeho pokožky pripomína ľudskú pokožku. Žiaľ, ja som ju videla len na obrázku pri vchode, asi sa do jaskyne budem musieť niekedy vrátiť.
Inak, cestou k jaskyni prekvapia pri ceste nápisy „Srbská republika“. Podľa spomínanej Daytonskej dohody je Bosna a Hercegovina rozdelená na dve časti: na federáciu Bosna a Hercegovina a na Srbskú republiku. Že prechádzate cez to druhé územie poznať podľa toho, že nápisy sú v cyrilike, nie sú tam však žiadne hraničné priechody.
4. … ak sa zaujímate o archeológiu
Mogorjelo – prvé budovy pochádzajú z 1. storočia, zrejme boli zničené požiarom. V 4. storočí si tu nejaký poriadne bohatý Italik postavil veľké vidiecke sídlo (villa rustica). Jeho meno sa nezachovalo, z prepychového sídla tiež zostali len ruiny, ktoré obrastá tráva, scenériu dotvárajú cyprušteky.
V tomto múzeum v prírode dokázali archeológovia identifikovať rôzne priestory – pekáreň, mlyn a pod., samozrejme nesmeli chýbať ani pivnice na víno. Sídlo pravdepodobne zničili Góti, neskôr tu stála bazilika sv. Mogora, ranokresťanského mučedníka, podľa ktorého dostalo názov celé toto miesto. Vedľa archeologického náleziska je aj príjemná reštaurácia a jazdecký klub Vranac.
5. … ak sa potrebujete pomodliť
Medžugorje nebolo dodnes uznané Vatikánom ako pútnické miesto, pretože neexistuje žiaden dôkaz pre nejaký nadprirodzený jav. Avšak zázrakom je podľa mňa už len to, že kedysi malá dedinka, kde ľudia pestovali hrozno, tabak, ovocie a zeleninu, čo im stačilo ledva na prežitie, a kde mladí – nevidiac žiadnu perspektívu – odchádzali radšej do Ameriky, je dnes miestom, kde sa domy zvyšujú na tri poschodia a kde pri počte obyvateľov 4,5 tisíc slúži na ubytovanie pútnikov z celého sveta až 15 tisíc lôžok! A každý rok pribúdajú stovky ďalších.
V júni 1981 tvrdilo šesť detí, že sa im v blízkej dedine Bijakoviči v Podbrdo zjavila Matka Božia, ktorá bola neopísateľnej krásy, vznášala sa na oblaku, na rukách držala dieťa a nabádala k pokoju, viere a modlitbe. O dva týždne sa správa o zjavení rozniesla do celého sveta a začali sem prichádzať pútnici.
Dominantou je farský kostol sv. Jakuba z roku 1969.
Pred kostolom stojí mramorová socha Panny Márie od talianskeho sochára Dina Feliciho. Veriaci si kľakajú na kolená a zbožne odriekajú modlitbu ruženca.Areál sa neustále rozširuje, je tu toľko spovedelníc, že sa tomuto pútnickému miestu hovorí aj spovedelnica sveta. V roku 1989 pribudol aj vonkajší oltár, kde je až 5 tisíc miest na sedenie. Keď som tadiaľ prechádzala, lavice boli prázdne, no zovšadiaľ navôkol sa ozýval nezameniteľný zvuk tisícok cikád, len som nevedela, či sa modlili alebo len spievali.
Mňa osobne upútala bronzová socha zmŕtvychvstalého Krista – replika slovinského sochára Andreja Ajdiča. 2,77 m vysoká postava Ježiša, ktorý vystupuje z kríža, rozťahuje ruky, ako by ešte stále boli ku krížu pribité. Z pravého kolena sochy od roku 2001 vyteká tekutina. Pútnici pokorne čakajú v rade, držiac v ruke vreckovku, aby si do nej zachytili aspoň pár kvapiek.
Medžugorie je dnes jedným z najnavštevovanejších pútnických miest v Európe, ročne sem príde 1 milión pútnikov. Je tu veľa predajní s religióznymi suvenírmi, reštaurácie… Takmer každý jeden obyvateľ žije z turizmu a región patrí k najprosperujúcejším v celej Bosne a Hercegovine. Tak prečo neveriť na zázraky?
Súvisiace články (aj s praktickými informáciami):
Hercegovina – miesta, ktoré sa oplatí vidieť
12 podnetov pre návštevu Mostaru
Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Bosnia and Herzegovina
Bosnia and Herzegovina
very interesting!!
Ana
Thanks, Anna!