Je nedeľa popoludní. Svieži vzduch vyzýva k prechádzke. Na lúke posedávajú na piknikových dekách mladé rodinky. Dospelí chytajú prvé teplé lúče jarného slnka, deti na pieskovisku otáčajú veľkú kovovú špirálu a tešia sa, že opäť – po dlhej zime – po nej tečie voda. Mokrý piesok dáva väčší priestor ich fantázii…
Pokračujeme do lesíka. Kačky sa nahlas vadia, stromy sa odrážajú na hladine vody, napučané konáre už každú chvíľu vystrelia ohňostroj zelených lístkov, na zemi sa krčia drobné fialky a žlté iskerníky. A všade záplava zelených lístkov, niekde dokonca cítiť aj ich arómu – medvedí cesnak.
Ak si myslíte, že sme si vyšli na prechádzku niekam ďalej z mesta, tak sa mýlite. Sme stále vo Viedni, v meste, v 2. bezirku, v Prátri! Väčšinou tí, čo už Viedeň navštívili, si pod slovom Práter predstavia kolotoče a cukrovú vatu. Kedysi tu však bol cisársky súkromný poľovný revír, kam mohli chodiť len dvorania a vyššia šľachta. To až cisár Jozef II. otvoril v roku 1766 Práter pre širokú verejnosť (ale lovilo sa tu až do roku 1920!). V severozápadnej časti sa postupne vybudoval zábavný park – Viedenčania ho volajú Wurstelpark, ale zelené územie medzi Dunajom a kanálom ostalo.
Okrem tých, ktorí si tiež vyšli na prechádzku, stretávame aj bežcov, cyklistov a pár jazdcov na koni. Medzi stromami vidno roztrúsené skupinky čupiacich ľudí. Všetci zbierajú medvedí cesnak. V Rakúsku je táto bylina veľmi obľúbená, povolené je zbierať primerané množstvo pre vlastnú spotrebu. A treba pamätať na to, že sa netrhá celá bylinka, nejaký lístok treba nechať, aby sa mohla zregenerovať.
Väčšinou sa z medvedieho cesnaku robí pesto, ktoré sa potom môže pridávať do všetkého možného. Ja ho robím takto:
Pesto z medvedieho cesnaku
Potrebujeme:
medvedí cesnak
olej
soľ
píniové oriešky
parmazán
Príprava:
Lístky umyjeme, necháme odkvapkať a osušíme papierovou utierkou. Zmixujeme s trochou oleja a soli. Podľa chuti pridáme oriešky a syr (používam parmazán nastrúhaný na hobliny) a všetko ešte raz zmixujeme. Ja dávam na jednu dávku do mixéra 2 lžk orieškov a 1,5-2 lžk syra. Naplníme do menších sklenených pohárov a povrch zalejeme olejom. Skladujeme v chladničke, pesto vydrží aj niekoľko mesiacov (ale u nás sa zje rýchlejšie 🙂 ).
Zemiakové placky s medvedím cesnakom
Potrebujeme:
½ kg zemiakov
150 suchej žemle alebo rožkov
2 lž šľahačky
3 vajcia
150 g nastrúhaného syra
soľ, čierne korenie
pesto z medvedieho cesnaku, prípadne čerstvý nasekaný na drobno
olej na vyprážanie
Príprava:
Žemle alebo rožky nakrájame na malé kocky a pokvapkáme šľahačkou. Zemiaky uvaríme a po vychladnutí rozmačkáme vidličkou. Pridáme žemľové kocky, vajcia a syr, dochutíme soľou a korením, podľa chuti pridáme pesto a všetko dobre premiešame. Necháme postáť cca 1 hodinu. Z cesta formujeme menšie placky a na rozpálenom oleji ich vyprážame z oboch strán do zlatista.
Vyskúšajte tiež:
Polievka z medvedieho cesnaku a s mozzarellou
Za medvedím cesnakom do Prátra:
Ak sa sem vyberiete, východzím bodom je Lusthaus, rotundová stavba na konci hlavnej aleje. Kedysi slúžila ako poľovnícka chata, prvé zmienky o nej pochádzajú už z roku 1560. Lenže cez 2. svetovú vojnu bola zbombardovaná a musela sa nanovo postaviť – v tvare z 18. storočia.
Dnes je to kaviareň a reštaurácia, dá sa tu parkovať autom a potom prejsť pozdĺž lúky s detským ihriskom, alebo sa vydať po ulici Aspernallee ku kostolu s príznačným názvom pre toto okolie Maria Grün (na mape som vyznačila hviezdičkami).
Keďže medvedí cesnak rastie v marci. t.j. v pôstnom období pred Veľkou nocou, pobožnejší zberači nájdu chvíľu pokoja pre modlitbu v kostole, pri Božom hrobe alebo pri kaplnkách Krížovej cesty tohto pútnického miesta. Dá sa sem dostať aj autobusom MHD – 77A, cestovný plán nájdete: tu – ako cieľ cesty treba zadať: Wien Lusthaus/Aspernallee.
Ak chcete ísť do Prátra za zábavou, informácie v českom jazyku nájdete: tu
Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Medvedí cesnak som doteraz nepoznala. Už 3 týždne ho máme na obed každý deň. Rastie nám v záhrade u mojej babenky tu v Rakúsku.
No super, tak ani do lesa poň nemusíš chodiť! 🙂