S jedným zo symbolov kathakali som sa po prvýkrát stretla v Indii v roku 2022 hneď po mojom prílete do Trivandrum, hlavného mesta Keraly. Bola som takmer zúfalá. Nikto ma na letisku nečakal, nemohla som sa pripojiť na internet a v zmenárni mi odmietli vymeniť staré, papierové libry. Tak som si to namierila rovno k manažérovi letiska. V malej chodbe sedel za okienkom chlapík. Požiadala som ho, aby zatelefonoval šoférovi, ktorý ma mal prísť čakať. Najprv sa trochu zdráhal, ale potom zavolal a povedal, že šofér príde o desať minút. Sadla som si v tej malej chodbe na stoličku. Za chrbtom sa na mňa škerila obrovská červená maska kathakali, pretože ona dobre vedela, že desať minút v Indii znamená takmer hodinu čakania. Od tohto stretnutia s kathakali maskou som aj ja pochopila, čo je to indický špeciálny čas…
O pár dní neskôr pre nás organizátori z Kerala Travel Mart pripravili úžasnú – všetkými farbami hýriacu – show, v ktorej sa ukázali aj niektoré postavy z kathakali. Títo tanečníci ma fascinovali svojím zjavom.
Povedala som si, že ak sa ešte do Keraly vrátim, tak si určite pôjdem pozrieť aj kathakali predstavenie. To sa mi podarilo v tomto roku. Hneď v prvý večer po mojom príchode do mesta Kočín (Kochi), som si kúpila lístok (600 rupií – necelých 7 €) na predstavenie Dussasana Vadham (Zabitie Dussasanu) v Kerala Kathakali Center vo Fort Kochi – samom srdci mesta.
Čo je kathakali?
Kathakali je spojenie dvoch slov v malajálamčine: katha znamená príbeh a kali – predstavenie alebo dramatická hra. Ide teda vlastne o prerozprávanie veľkých príbehov z minulosti, väčšinov z indických eposov, ale bez slov! Je to výrazová forma indického tanca, kde každý jeden pohyb, chvenie pier, pohyb očí a krútenie prstov majú špecifický význam. Toto umenie vzniklo v juhoindickom štáte Kerala pred vyše 300 rokmi.
Make up
Do menšej divadelnej sály som prišla o 17.00 hod., len pár miest bolo obsadených. Na drevenom pódiu sedeli na tkaných podložkách štyria muži a veľmi precízne si na tváre nanášali make up.
Make up je v kathakali veľmi dôležitý. Podľa farby tváre sa rozlišujú jednotlivé postavy.
Na prípravu pigmentov a štetcov sa používajú výlučne prírodné materiály. Sýte farby sa získavajú zo špeciálnych nerastov rozomletých v kokosovom oleji a zmiešaných v správnom pomere tak, aby sa dosiahol požadovaný odtieň. Niektoré tváre majú aj špeciálny biely make up (chutti). Kedysi sa nanášala vrstva po vrstve zmes ryžovej pasty a limetky, čo ale trvalo aj tri hodiny. Dnes sa ako základ použije pasta a potom sa na ňu nalepí požadovaný tvar z papiera.
V predstavení o Dussasanovi účinkovali štyri postavy.
Boh hinduistickej trojice Krišna – zelená tvár Pacha (pača): zelený make up mávajú ušľachtilí, čestní hrdinovia. Postava neotvára ústa a nevydáva žiadne zvuky.
Draupadi – manželka piatich pandavských princov – žltý make up Minukku. Podľa tradície ženské postavy v kathakali stvárňujú tiež muži.
Dussasana – muž si natieral tvár červenou farbou. Neskôr si ľahol na zem a ďalší muž mu na tvár nanášal biely make up a biele fúzy z papiera. Táto postava je zlá, preto bude mať červenú bradu Thadi. Títo negatívni zlomyseľní hrdinovia môžu v určitých momentoch vydávať zvuky.
Bhima (muž v strede) – Kathi make up – zelený make up ako Pacha, ale táto postava predstavuje nepokoj, ktorý sa ľahko môže zmeniť na skazenosť.
Má teda sklony k dobru aj k zlu, ale väčšinou cnosť zvíťazí nad jej zlými stránkami. Postava tiež môže vydávať zvuky.
Make up je taký silný, že niekto si môže myslieť, že je to maska. Ani na nasledujúcej fotke nevidno veľmi rozdiel medzi figurínou a reálnou postavou tanečníka.
Všimnite si aj jeho červené oči. S bledými očami by vraj tvár vyzerala mŕtvo, preto si herci do spodných viečok vkladajú semiačka rastliny Solanum indicum, aby sa ich oči začervenali.
Kostýmy
Pozoruhodné sú aj pokrývky hlavy, ktoré tiež charakterizujú jednotlivé postavy. Sú vyrezané z dreva, zvnútra duté a zozadu otvorené. Na zadnej strane sú podopreté kruhovým diskom, ktorý vytvára akoby svätožiaru. Pokrývka je ozdobená niekoľkými radmi ozdôb z korálikov, zrkadielok, sklíčok a hliníkovej fólie. Tieto nadrozmerné pokrývky hlavy sú nielen pomôckou pri rozlišovaní postáv, ale zároveň umocňujú divadelný dojem.
Tanečníci majú oblečené široké biele sukne a extravagantné kostýmy sú ozdobené ešte šálmi so strapcami, náramkami, náhrdelníkmi, zvončekmi na členkoch a ďalšími ozdobami.
Predstavenie
Napísaných bolo vyše 500 hier, ale v súčasnosti sa hráva okolo 50. Pôvodne trvali predstavenia niekoľko hodín, hrávali sa cez noc, od súmraku do úsvitu.
S pribúdajúcim make upom na tvárach hercov pribúdali aj diváci v publiku. Líčenie trvalo celú hodinu. Potom sa hľadisko zaplnilo do posledného miesta.
Počas kathakali predstavenia herci nehovoria ani nespievajú. Hlavnými hracími prostriedkami sú prsty. Herci používajú 24 špeciálnych polôh prstov. Takéto gesto alebo poloha sa volá mudra. Skrútením, natiahnutím, spojením, vystretím alebo prekrížením prstov sa dajú vyjadriť rôzne myšlienky a činnosti. Emócie sa zas vyjadrujú 9 rôznymi výrazmi tváre: pokoj, údiv, láskavosť, láska, odvaha, strach, pohŕdanie, odpor a hnev. Toto všetko nám najprv vysvetlili pred začiatkom predstavenia. Bolo až neskutočné sledovať muža v ženskej postave, ako dokázal používať mimiku tváre, no hlavne ako vedel mrkať a krútiť očami. Obdržali sme aj text v angličtine so stručným obsahom hry.
Potom muž s holou hruďou a spodnou časťou tela zabalenou do plachty zapálil olejovú lampu na pódiu a poukladal okolo nej niekoľko oranžových kvietkov. Predstavenie sa mohlo začať.
Najprv jeden hudobník vylúdil zvláštne tóny z veľkej mušle a potom začal spievať príbeh. Pridali sa dvaja hudobníci s bubnami.
Potom dvaja muži rozprestreli farebnú oponu a spoza nej sa potom objavila postava zlého démona. Až vtedy sme ho mohli uvidieť s hotovým make upom a kostýmom. Bolo to naozaj impozantné.
Ďalšia komunikácia prebiehala prostredníctvom zveličených gest rúk v kombinácii s výrazom tváre a pohybom tela. Keď Bhima bojoval Dussasanom, občas zo seba vydali bojový pokrik.
V tomto príbehu Dussasana uniesol Draupadi a snažil sa ju zneuctiť tým, že jej chcel strhnúť sárí. Krišna však premenil jej sárí na nekonečný kus látky, čo Dussasanu tak vyčerpalo, že padol do bezvedomia. Napokon prišiel Bhima zachrániť Draupadi.
Bhima zabil Dussasanu a z hrude mu vyrval srdce, čo herec ukázal publiku svojimi červenými (zakrvavenými) rukami.
Po skončení predstavenia sa na pódiu opäť objavil predstaviteľ Krišnu a diváci sa s ním mohli fotiť. To využila aj táto rodinka, hoci malý chlapec sa netváril veľmi šťastne.
Ak si chcete aj vy pozrieť kathakali predstavenie, nemusíte sedieť v hľadisku už od 17.00 hod. ako ja. Stačí, ak prídete okolo 17.30 hod., kedy ešte uvidíte najzaujímavejšie fázy líčenia. Predstavenie začína potom až o 18.00 hod. Ak sa chcete aj vy na záver fotiť, vstupovať na pódium môžete len bosí. Na všetkých troch stenách hľadiska sú pripevnené klimatizácie, nezabudnite si zobrať šál alebo niečo iné, aby ste sa ochránili pred silným studeným prúdom z týchto klimatizačných zariadení. Okrem vstupného nás herci požiadali aj o príspevok na podporu tohto kultúrneho centra. Odporúčam rezervovať si lístky vopred, naozaj to bolo vypredané.
Adresa a bližšie informácie: Kerala Kathakali Center
V roku 2022 som navštívila aj malé múzeum vo Fort Kochi, kde boli vystavené všetky hlavné postavy Kathakali, fotografie tvárí s rôznym make upom v jednotlivých fázach líčenia, hudobné nástroje používané počas predstavenia a tiež fotografie so všetkými mudrami. Bohužiaľ, keď som sem prišla o dva roky neskôr, múzeum už neexistovalo, budova bola prázdna. Škoda. Teraz – po zhliadnutí predstavenia – by som tomu všetkému lepšie porozumela.
Viac informácií o Kerale: Kerala Tourism
Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Určite zaujímavé predstavenie.
Hlavne to líčenie a kostýmy sú fakt fascinujúce.