S Viedňou a vôbec s históriou Rakúska je neodmysliteľne spojená aj postava cisára Františka Jozefa I., veď na čele monarchie stál až 68 rokov (od 1848 do 1916)! Jeho tituly by v tomto článku zabrali aspoň päť riadkov a aj tak by som si nebola istá, či som ich vymenovala všetky.
Zaujímavé však je, že napriek tomu, že sa na nás dnes díva z mnohých suvenírov, v hlavnom meste Rakúska má len jednu jedinú voľne stojacu sochu.
Život sa s týmto cisárom nijako nemaznal, už od detstva bol prísne vychovávaný ako budúci vládca a neskôr sa musel vyrovnať s viacerými bolestnými stratami. Známa je jeho veta: Mir bleibt nichts errspart (Ničoho som nebol v živote ušetrený):
– 1867 – v Mexiku bol popravený jeho brat Maximilián
– 1889 – jeho jediný syn, následník trónu, korunný princ Rudolf spáchal samovraždu
– 1896 – nový následník trónu, Františkov mladší brat Karol Ľudovít zomrel na týfus po tom, čo sa napil vody z posvätnej rieky Jordán
– 1898 – bola zavraždená jeho milovaná Sisi
a napokon ešte aj atentát na ďalšieho následníka, jeho synovca Františka Ferdinanda d‘Este v Sarajeve a vyhlásenie vojny v roku 1914.
Ani s jeho sochou to nebolo jednoduché. Už po cisárovej smrti sa uvažovalo o vybudovaní pamätníka, ale monarchia sa rozpadla, atmosféra nebola priaznivá. Až v roku 1937 dostali dvaja sochári oficiálnu zákazku, ale anexia Rakúska nacistami tieto plány zmarila. Až po 2. svetovej vojne, v roku 1957, 18. augusta – v deň cisárových narodenín – viac ako 40 rokov po jeho smrti – bola vďaka jednej súkromnej iniciatíve odhalená vo Viedni socha, ktorá dovtedy hrdzavela na jednom skladišti. Je to bronzový odliatok, ktorý zhotovil Josef Tuch podľa kamenného originálu svojho učiteľa, významného rakúskeho sochára Johannesa Benka, z roku 1904. Socha sa nachádza v Hradnej záhrade (Burggarten), ktorá bola tri roky po cisárovej smrti sprístupnená aj verejnosti.
Aký originál, taká socha: cisár vyzerá smutný a osamelý, čo aj často bol, lebo jeho Sisi čoraz častejšie cestovala utekajúc od manžela, detí, dvornej etikety a povinností prvej dámy monarchie. Cisár je otočený chrbtom k ulici, to je podľa mňa tiež príznačné, pretože hoci každé ráno vstával už o pol štvrtej, aby čo najskôr po raňajkách mohol začať vybavovať záležitosti monarchie za svojím písacím stolom, o živote prostých ľudí nemal ani potuchy…
7 zaujímavých faktov, ktoré ste o Františkovi Jozefovi I. možno nevedeli:
1. jeho matka bola presvedčená o tom, že vychováva budúceho panovníka, preto ho každý rok od jeho narodenia nechala portrétovať
2. bol skutočný workoholik, pracoval približne 16 hodín denne
3. skoro vždy chodil v uniforme, len málokedy v civilnom oblečení. Vedel presne, ktorá čiapka alebo prilba patrí ku ktorej uniforme. V uniforme je zvečnený aj na spomínanej soche.
4. jeho najobľúbenejším jedlom bol Tafelspitz – jemný kus hovädzieho mäsa od chvosta, uvarený v celku do mäkka tak, aby ho aj cisár mohol jesť lyžicou
5. keď sa konečne na tretí pokus narodil následník trónu, cisár daroval svojej manželke trojradový perlový náhrdelník a synovi položil do kolísky Rád zlatého rúna a už v prvý deň jeho života ho spravil hlavou armády
6. spával na jednoduchej železnej posteli a mal odpor voči všetkým technickým novinkám – nemal rád autá, telefóny, elektriku a ani splachovacie záchody
7. svojmu služobníctvu nikdy neprikazoval, ale úctivo vždy požiadal, aj keď mu bolo treba doniesť len pohár vody. A vždy sa aj poďakoval.
Kde nájdete jedinú sochu cisára Františka Jozefa I. vo Viedni: Burggarten 1, Opernring
Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Hofburg Palace, Vienna, Wien, Austria
Opernring, Vienna, Wien, Austria
Komentáre 2